Barok. Powrót do korzeni i kapłonów - po neolicie i kaszubskiej wsi, czas na szlachecki stół

Restuaracje
Pomysłodawca projektu – Rafał Niewiarowski, na co dzień Szef Kuchni restauracji Dym na Wodzie w Ustce, ponownie zgromadzi znakomitych szefów i ekspertów, by wspólnie odtworzyć oryginalne receptury z XVI i XVII wieku. Kolacja „Barok. Powrót do korzeni i kapłonów” odbędzie się 21 października w Villa Intrata w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Partnerem wydarzenia jest marka Żywiec Zdrój.

To już czwarta kolacja z niezwykłego cyklu „Powrót do korzeni”, zapoczątkowanego przed trzema laty w Ojcowskim Parku Narodowym. Z Jaskini Łabajowej przenieśliśmy się do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, następnie do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Przed nami barok i smaki szlacheckiego stołu, pasja i kreatywność kucharzy sprzed wieków.

POLECAMY

Partnerem tegorocznej edycji został Żywiec Zdrój, marka, która wiosną tego roku wprowadziła na rynek wodę źródlaną w szklanych butelkach dla segmentu HoReCa. Dla firmy naturalnym jest wspieranie inicjatyw i szefów, którzy na co dzień pielęgnują dziedzictwo kulinarne regionów.

Głównym założeniem projektu jest odkrywanie dawnych smaków, kulinarna podróż do różnych okresów życia człowieka, powrót do podstaw – technik, narzędzi i prezentacji dań.

- Powrót do tradycji może być czymś inspirującym i ożywczym, określającym gastronomię przyszłości. Prostota, która ustępuje dzisiaj teksturom i pęsetom, jest niezmiennie głównym przesłaniem mojego projektu - dla obecnych i kolejnych pokoleń kucharzy i szefów – komentuje Rafał Niewiarowski.

Do Rafała dołączą w tym roku szefowe i szefowie: Flavia Borawska, Oliwia Bernady, Patryk Dziamski, Przemysław Błaszczyk, Adam Chrząstowski, Wojciech Harapkiewicz, cukiernicy Konrad Korszla i Tomasz Deker, twórcy najlepszych produktów i rękodzieła Rafał Bernatowicz, Tomasz Strubiński Kaszubska Koza, historyk dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK, Tobyn Excell, szef kuchni i forager z Wielkiej Brytanii oraz Tomasz Kolecki, hydrosommelier Żywiec Zdrój.

Powrót do korzeni będzie tym razem dosłowny, odtworzenie oryginalnych receptur z XVI i XVII wieku, to sięganie pełnymi garściami po aromatyczne przyprawy. Towarzyszyć one będą każdemu z serwowanych dań. Najlepsze lokalne produkty w zderzeniu z kreatywnością i talentem gotujących...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy