Co robić poza sezonem w Polsce?

Turystyka

Magiczne kolory jesieni w górach, a potem pokryta śniegiem roślinność, rześkie powietrze podczas spaceru na plaży, zwiedzanie urokliwych miast i odkrywanie nieznanych dotąd atrakcji. Zarówno jesienią, jak i zimą podróż po Polsce to coś, na co zdecydowanie warto się pokusić. Redaktorzy Magazynu Travelist.pl przedstawiają idealne miejsca na krótkie pozasezonowe wyjazdy, podczas których można odetchnąć i zregenerować siły.

Wyjazd nad morze – zalety wypoczynku poza sezonem

Po sezonie Bałtyk przywita nas pustymi plażami i spokojną atmosferą. Dlatego okres od jesieni do wiosny to zdecydowanie dobry czas na wypoczynek w tej części Polski. Panująca wtedy aura sprzyja spacerom, kontemplacjom i relaksowi na łonie natury. 
W tym czasie nie tylko można uniknąć tłumów, ale i zapewnić sobie naturalną terapię jodem – w powietrzu jest go bowiem dużo więcej niż w letnie miesiące. Wśród jego dobroczynnych działań można wymienić chociażby wzmocnienie odporności, udział w produkcji hormonów tarczycy, regulację metabolizmu i pracy układu nerwowego oraz krążenia. 
Co ciekawe, już 45 minut spaceru plażą wystarczy, byśmy uzupełnili niedobory tego cennego dla ludzkiego organizmu pierwiastka. Ponadto, jak wykazują badania, przebywanie blisko wody i wsłuchiwanie się w szum fal czyni nas szczęśliwszymi. Czego chcieć więcej?
Ceny noclegów poza sezonem są znacznie niższe. W celu znalezienia korzystnej finansowo opcji warto skorzystać z portali rezerwacyjnych, takich jak np. Travelist.pl.
W przypadku Trójmiasta ceny za dobę w pokoju hotelowym dla dwóch osób zaczynają się już nawet od 150 zł. Dodatkowo w wielu prezentowanych tam ofertach wyjazdu nad Bałtyk można znaleźć szereg udogodnień, takich jak dostęp do strefy wellness i spa czy atrakcje dla aktywnych, dzięki czemu każdy może zarezerwować nocleg w miejscu dostosowanym do indywidualnych potrzeb.

POLECAMY

Atrakcje Trójmiasta

Wyjazd nad Bałtyk to nie tylko plaże i morze. Trzy urokliwe miasta to potrójna dawka emocji i wiele atrakcji, które warto eksplorować również jesienią oraz zimą.

Co zobaczyć w Sopocie?

Położone między Gdynią a Gdańskiem miasto przyciąga turystów między innymi wyjątkowym klimatem, bogatą ofertą gastronomiczną oraz charakterystycznym drewnianym molo (najdłuższym w Europie). Atrakcją wartą polecenia jest także zlokalizowana tuż przy deptaku (tzw. Monciaku) zabytkowa latarnia morska. Z jej tarasu można podziwiać przepiękną panoramę Sopotu czy Zatoki Gdańskiej, a także malownicze zachody słońca. Warto odwiedzić również Operę Leśną – amfiteatr będący ważnym miejscem na rozrywkowej mapie kraju. Na tej legendarnej, sopockiej scenie organizowane są liczne wydarzenia, choćby koncerty, festiwale czy pokazy mody. 
Mówiąc o atrakcjach tego miasta, nie sposób nie wspomnieć o sopockiej plaży, która znalazła się w prestiżowym rankingu „Top 50 City Beaches”. Wizytówką Sopotu jest również Krzywy Domek, którego projekt został zainspirowany rysunkami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. 

Co zobaczyć w Gdańsku?

To doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego zwiedzania. Przybywający do Gdańska w pierwszej kolejności powinni udać się na Główne Miasto uznawane za jeden z najpiękniejszych zabytkowych zespołów miejskich w naszej części Europy. Warto obrać kierunek na Długi Targ, a tam zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie – między innymi z Fontanną Neptuna. Będąc na ul. Długiej i sąsiednich uliczkach, nie sposób przejść obojętnie obok kolorowych i pięknie zdobionych kamienic. 
Kolejnymi punktami wycieczki będą wizyty w Dworze Artusa i Domu Uphagena, chwila kontemplacji w Kościele Mariackim (największej średniowiecznej świątyni ceglanej na świecie) oraz spacer Długim Pobrzeżem nad Motławą, gdzie znajduje się słynna Brama Żuraw. Na zainteresowanych wydarzeniami przeszłości czeka Europejskie Centrum Solidarności, zlokalizowane na terenie Stoczni Gdańskiej. Ta nowoczesna instytucja kultury została powołana do życia w 2007 roku, a jej celem jest utrwalanie i rozpowszechnianie dziedzictwa Solidarności. 
W planie zwiedzania nie można pominąć Westerplatte ze słynnym pomnikiem Obrońców Wybrzeża oraz zespołem umocnień z 1939 roku, a także Muzeum II Wojny Światowej, którego główna wystawa znajduje się 14 metrów pod ziemią.
 


Co zobaczyć w Gdyni?

W niezwykle urokliwych okolicach Orłowa można złapać głęboki oddech. Miejsce gwarantuje spokój, bliskość natury, a także atmosferę bez tłumów i gwaru. W tej dzielnicy – posiadającej status uzdrowiska – znajdują się liczne atrakcje turystyczne. Warta polecenia jest między innymi Promenada Królowej Marysieńki – nadmorski deptak, którym dojdziemy do przystani rybackiej czy na molo. Podczas spaceru możemy podziwiać Zatokę Gdańską oraz Klif Orłowski.
Ważnym punktem na turystycznej mapie Gdyni jest także skwer Kościuszki. Każdego roku to miejsce odwiedza wielu mieszkańców oraz turystów z Polski i z zagranicy. Niebywałą atrakcją są zacumowane tutaj statki, w tym żaglowiec Dar Pomorza oraz niszczyciel z okresu II wojny światowej – ORP Błyskawica.
Ci, którzy do miasta przybywają z dziećmi, powinni koniecznie wziąć pod uwagę wizytę w Akwarium Gdyńskim, w którym można podziwiać zwierzęta morskie żyjące naturalnie w różnych regionach świata.
Trójmiasto to miejsce, w którym odnajdą się nie tylko fani morza, lecz także miłośnicy bardziej górskich krajobrazów. Na jego terenie znajduje bowiem wiele szlaków biegnących po wzgórzach morenowych czy klifach, z których roztacza się malowniczy widok na Bałtyk. Jesienią kontrastujące barwy trójmiejskich lasów z bielą architektury modernizmu, piaskiem i granatem morza zachęcają do różnych aktywności, a także regeneracji. Najbardziej kolorowa pora roku to idealny czas, aby się wyciszyć, oderwać od codziennych problemów, czy po prostu naładować baterie. Równie intrygująca może okazać się podróż w to miejsce zimą – na amatorów białego szaleństwa czekają nawet trasy narciarskie z widokiem na Bałtyk.

Jesień i zima w górach – (nie)oczywiste miejsca

Mniej zatłoczone szlaki, cisza czy mieniące się różnymi odcieniami złota jesienne lub śnieżnobiałe zimowe krajobrazy – tego wszystkiego doświadczymy podczas urlopu spędzonego na południu Polski. Biorąc pod uwagę fakt, że łączna długość wszystkich szlaków turystycznych w rodzimych górach to ponad 11 tys. km, pewne jest, że każdy może znaleźć pośród nich trasę idealną dla siebie.
Ceny za hotele w polskich górach zależne są m.in. od standardu obiektu, lokalizacji czy bliskości atrakcji turystycznych. Koszt jesiennego noclegu w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem i obiadokolacją zaczyna się już od 189 zł. 
 


Co zwiedzić w Tatrach?

Tatry przyciągają swoich miłośników o każdej porze roku – także poza sezonem letnim. Nic dziwnego, górski krajobraz zachwyca zarówno jesienią, jak i zimą, pogoda jest często słoneczna, a szlaki są mniej zatłoczone niż w wakacje. Nie sposób nie wspomnieć o pokrytych śniegiem stokach narciarskich, które przyciągają miłośników sportów zimowych. 
W Tatrach od lat niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się trasy prowadzące nad Mor...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy