Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dlaczego UV-C dezaktywuje wirusy?

Artykuł | 9 czerwca 2020 | NR 3
33

UV-C jest promieniowaniem elektromagnetycznym, które niszczy zdolność mikroorganizmów do rozmnażania się, powodując zmiany fotochemiczne w kwasach nukleinowych. Długości fal w zakresie UV-C są szczególnie szkodliwe dla komórek, ponieważ są one absorbowane przez kwasy nukleinowe, co uniemożliwia im wykonywanie ważnych funkcji komórkowych.

Skuteczność bakteriobójcza szczytów UV-C przy ok. 250–265 nm odpowiada absorpcji UV przez bakteryjny DNA. Skuteczność bakteriobójcza promieniowania UV-C może się różnić między patogenami, a szersze zakresy fal, które obejmują UV-B, również w niewielkim stopniu przyczyniają się do inaktywacji (Webb i Tuveson 1982). Promieniowanie UV-C zostało udowodnione jako skuteczna metoda dezynfekcji od 80 lat.

Czy UV został użyty już wcześniej do walki z wirusami?

Tak, w rzeczywistości UV jest dobrze znaną technologią w tej dziedzinie. Doniesiono, że Hart w 1937 r. zastosował szereg lamp UV do sterylizacji powietrza nawiewanego na sali operacyjnej. Hart zastosował bezpośrednie promieniowanie UV o wysokiej intensywności do dezynfekcji powietrza w szpitalnej sali operacyjnej w szpitalu uniwersyteckim Duke, po tym jak zawiodły tradycyjne metody. Riley, w 1972 r.,

Zainstalował lampy UV w szkolnym systemie wentylacyjnym, radykalnie zmniejszając zapadalność na odrę, a kolejne zastosowania odniosły podobne sukcesy. Od tego czasu UV-C z powodzeniem wdrożono w wielu urządzeniach i aparaturach do wspierania inaktywacji mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. 

Co to jest UV-C?

Światło ultrafioletowe (UV) jest promieniowaniem elektromagnetycznym. Jego widmo długości fali mieści się w obszarze między...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy