Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

25 marca 2019

Fachowe porady od kucharzy dla kucharzy. Infolinia ChefLine firmy RATIONAL

67
Pytania związane z obsługą i planowaniem menu, porady dotyczące przepisów i procesów pracy – infolinia ChefLine firmy RATIONAL udziela wszystkich odpowiedzi, w każdym zakątku świata. Wszędzie tam, gdzie można kupić urządzenie konwekcyjno-parowe RATIONAL lub VarioCookingCenter, w cenę wliczona jest infolinia. Przez 365 dni w roku doświadczeni kucharze udzielają odpowiedzi i porad, pomagają w wyborze akcesoriów i korzystaniu z ConnectedCooking, a niekiedy zdradzają nawet skład swojej ulubionej mieszanki przypraw.

W siedzibie głównej firmy RATIONAL AG w Landsberg am Lech Ingrid Matthes szykuje się właśnie do rozpoczęcia dnia pracy w ChefLine: zasiada przed włączonym komputerem ze słuchawkami, przed sobą ma ekrany wszystkich generacji urządzeń. Rozbrzmiewa dźwięk pierwszego telefonu. Młoda kobieta po drugiej stronie słuchawki rozpoczyna od słów: „Byłam królową.” Ingrid Matthes natychmiast wie, o co chodzi: to klientka, która otrzymała od niej przepis na łososia. Jak widać, odniosła pełen sukces.

– Dzwoni wiele różnych osób: od słynnego kucharza po mamę, która pomaga w kuchni przedszkolnej. W zależności od stanu wiedzy jedna rozmowa telefoniczna może trwać nawet pół godziny – relacjonuje Ingrid Matthes.

Gdy Ingrid Matthes i jej koledzy zauważą, że rozmówca ma niewiele doświadczenia w zakresie pieców konwekcyjno-parowych, zalecają odwiedzenie Akademii RATIONAL i pogłębienie wiedzy podstawowej. Lub dają znać Regionalnemu Managerowi Sprzedaży, który ponownie odwiedza kuchnię i szybko wyjaśnia kilka zasad...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy