Gdzie na weekend w Polsce? Redakcja „Magazynu Travelist” poleca

Turystyka

Weekendowe wyprawy do największych miast w Polsce zyskują na popularności, przyciągając turystów praktycznie o każdej porze roku. Wielkie metropolie, ale i mniejsze ośrodki kuszą ciekawą architekturą, unikatowymi w skali świata zabytkami, a także ofertą kulturalną czy gastronomiczną. Co koniecznie trzeba zwiedzić? Jak zaplanować idealny city break? Redakcja „Magazynu Travelist” podpowiada.

Toruń

Położony w województwie kujawsko-pomorskim Toruń jest miastem idealnym na weekend. Porusza turystów kryjącą się w jego murach historią, średniowieczną architekturą oraz staromiejską panoramą – najpiękniejszą w całym kraju. Zadbane, kompaktowe, urokliwe – tak w kilku słowach można określić to miejsce, w którym w 1473 roku urodził się najsłynniejszy polski astronom – Mikołaj Kopernik. 
 

POLECAMY


Co zwiedzić? 

Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć od Starego Miasta. To unikatowe w skali Polski i świata miejsce w 1997 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na odwiedzających czeka tutaj m.in. Rynek Staromiejski z monumentalnym gotyckim ratuszem, Pomnik Mikołaja Kopernika, Kamienica „Pod Gwiazdą” (uznawana za najpiękniejszą w mieście), Kościół pw. Św. Ducha, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu czy Piernikowa Aleja Gwiazd. Spacerując po toruńskiej starówce, nie można też pominąć Krzywej Wieży (odchylonej od pionu o 146,171 cm) czy ruin XIV-wiecznego zamku krzyżackiego, które aktualnie są miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. 
 


Jak na miasto Kopernika przystało, można natrafić tutaj na liczne ślady twórcy teorii heliocentrycznej. Choć adres jego narodzin pozostaje od lat kwestią sporną, to wielu historyków wskazuje na dom mieszczący się przy dawnej ulicy św. Anny. Aktualnie znajduje się tutaj Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie na odwiedzających czekają m.in. nowoczesne, multimedialne ekspozycje czy projekcje wizualne, będące atrakcją dla osób w każdym wieku. Ci, którzy chcieliby oderwać się od codzienności i poszybować ku gwiazdom, powinni odwiedzić również Centrum Popularyzacji Kosmosu (Planetarium Toruń) mieszczące się przy ul. Franciszkańskiej 15. 
Złaknieni wiedzy turyści mogą udać się także do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika czy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Niespełna 0,5 km od starówki mieści się Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej z Parkiem Etnograficznym. Znajdujący się tutaj skansen (unikatowy w skali europejskiej) obejmuje 19 obiektów architektury ludowej, które przetransportowane zostały tutaj z różnych regionów północnej Polski (m.in. Pomorza i Kujaw). Warto zajrzeć tu o każdej porze roku, również w okresie okołoświątecznym, aby zobaczyć, jak przed laty obchodzono na wsi Boże Narodzenie czy Wielkanoc. 
Opuszczając starówkę, można wybrać się na spacer Bulwarem Filadelfijskim. Stąd jest już blisko na drugą stronę rzeki, skąd rozpościera się przepiękny widok na wiślańską panoramę Torunia. Najlepszym punktem do zachwycania się Starym Miastem od strony wody jest punkt widokowy mieszczący się przy ul. Majdany.
Torunia nie można opuścić bez skosztowania tutejszych pierników, które zakupić można praktycznie na każdym kroku. Warto skosztować m.in. tych wytwarzanych w słynnej cukierni Idy Sarzyńskiej, znajdującej się przy ul. Szerokiej. A skoro już o piernikach mowa, to na listę must see należy dopisać także Muzeum Toruńskiego Piernika.
 

 

Jak dojechać?

Do miasta można dostać się stosunkowo szybko z większości polskich aglomeracji. Z Trójmiasta, Łodzi, Warszawy czy Śląska prowadzi do Torunia autostrada A1. Z kolei mieszkańcy Wrocławia czy Poznania dotrą tutaj, poruszając się trasą S5. Warty rozważenia jest także transport publiczny – tym bardziej że stacja Toruń Główny jest przystankiem dla wielu pociągów i autobusów jadących np. z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Łodzi czy Lublina.
Po mieście – biorąc pod uwagę jego kompaktowość – najlepiej poruszać się pieszo. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są tutaj również autobusy, tramwaje oraz rowery miejskie Torvelo.

Wrocław

Trudno powiedzieć, co sprawia, że rocznie przyjeżdża tu nawet 5 mln turystów. Czy jest to ogromna liczba mostów (najwięcej w Polsce, bo aż 101), czy może wciąż powiększająca się kolekcja krasnali albo coroczny magiczny Jarmark Bożonarodzeniowy? Wrocław, przez który przepływa aż 6 różnych rzek, ma naprawdę wiele do zaoferowania wszystkim, którzy poszukują miejsca na spędzenie ekscytującego weekendu. A do wciąż nieprzekonanych z pewnością przemówi fakt, że w 2016 r. stolica Dolnego Śląska została zwycięzcą prestiżowego konkursu European Best Destination, zostawiając w tyle choćby Paryż, Amsterdam czy Ateny. 
 


Co zwiedzić? 

Charakterystycznym punktem na turystycznej mapie miasta jest bez wątpienia Panorama Racławicka, czyli wrocławskie muzeum sztuki w kształcie okrągłej reduty. Zobaczyć można tu pokazy multimedialne, mapping, oraz perłę tego miejsca – monumentalny obraz przedstawiający zwycięstwo Tadeusza Kościuszki pod Racławicami. Kolejny na liście jest równie popularny rynek – trzeci co do wielkości w Polsce. Tu na turystów czeka późnogotycki Stary Ratusz, Muzeum Miejskie czy restauracja...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy