Hotel w stylu quiet luxury

Poradnik inwestora

Wyposażenie hotelu stanowi zbiór szczegółów, które decydują o tym, jakie sprawi wrażenie. Jeśli nie zwraca się na nie uwagi, są w stanie zrujnować renomę każdego obiektu i odwrotnie – kiedy o nie zadbamy, możemy podnieść ranking hotelu. To właśnie szczegóły budują styl quiet luxury, który zdobywa coraz większą popularność i idealnie sprawdza się w hotelowych wnętrzach. O tym, jak go wykorzystać, rozmawiamy z Anną Słowińską-Owczarek z firmy Deante.

Łukasz Paradowski, Redaktor prowadzący „Biznes Hotel”: Czym właściwie jest styl quiet luxury?
Anna Słowińska-Owczarek, Product Manager w Deante:
To bardzo ciekawy trend, który oznacza dyskretny, pozbawiony przepychu luksus. Charakteryzuje się harmonijnym połączeniem wysokiej jakości materiałów, subtelności i luksusowych detali. Stanowi swego rodzaju stan pośredni pomiędzy popularnym w ostatnich latach minimalizmem a art déco, którego akcenty stanowią zaproszenie do elegancji i luksusu. Quiet luxury służy stworzeniu spokojnego i relaksującego środowiska w klasie premium, jednak kluczowy jest w nim brak nadmiernego przepychu. To styl o oszczędnej ekspresji, który unika nadmiernych zdobień. Ma być przyjemny dla użytkowników i zapewniać komfort poprzez spójną kompozycję i najlepszej jakości materiały. 
Wnętrza w stylu quiet luxury mają wiele wspólnego z minimalizmem, bo charakteryzują je ciągłe linie i uproszczone formy. Zarówno meble, jak i dodatki mają odgrywać swoją rolę, dyskretnie kreując harmonijny styl. Całość utrzymana jest zwykle w stonowanych, neutralnych kolorach, takich jak beże, szarości, biel i ciepłe odcienie brązu. Pojedyncze elementy nie powinny wyróżniać się na tle innych, bo każdy z nich ma być przemyślany, potrzebny, umieszczony dokładnie tam, gdzie być powinien, współtworząc wnętrze, które stanowi klasę samą w sobie – elegancką, ponadczasową, subtelną.

POLECAMY

ŁP: Czy jest to styl, który sprawdzi się w hotelowych wnętrzach? Jak bardzo jest uniwersalny?
ASO:
Quiet luxury to trend, który stosuje się w różnych obszarach. Często mówi się o nim w kontekście ubrań, ale od jakiegoś czasu zyskuje na popularności w kontekście wystroju wnętrz. Trendy wnętrzarskie nie zmieniają się szybko. Tym bardziej każda nowość przyciąga uwagę i skłania do zmiany aranżacji całego obiektu lub przynajmniej wybranych pomieszczeń. Podczas gdy minimalizm zdążył się już znudzić, a styl glamour przesycić, quiet luxury proponuje coś nowego. To idealne połączenie elegancji i komfortu w subtelnym stylu, który sprawdzi się zarówno w dużym hotelu stojącym w centrum miasta, jak i obiekcie butikowym. 

ŁP: Jakie elementy budują styl quiet luxury? Jak go zaaranżować?
ASO:
Najistotniejszym elementem budującym styl quiet luxury jest komfort. Każdy szczegół dobierany jest z myślą o wygodzie, która zapewnia gościom hotelowym wellbeing. Równie ważne pozostają wysokojakościowe materiały. Nie ma tu znaczenia, czy mowa o lobby, czy apartamentach, bo w każdym przypadku sprawdzi się naturalne drewno, marmur, jedwab, kaszmir czy skóra. Luksusowe materiały dodają elegancji i wyrafinowania, co warto wykorzystać nie tylko w częściach reprezentacyjnych, ale również w przestrzeniach oddanych na wyłączne użytkowanie gości, np. w łazience, która w przypadku hoteli również powinna być elegancka i wyrafinowana.
 


ŁP: Czy łazienka daje możliwości, by podkreślić luksus oferowany przez hotel?
ASO:
Jak najbardziej. Intymny charakter tego pomieszczenia sprawia, że goście zwracają tam większą uwagę na wspomniane wcześniej szczegóły. Aranżacja łazienki w stylu quiet luxury wymaga zastosowania spójności w doborze armatury, ceramiki i dodatków. Tak wiele elementów może sprawić, że trudno zachować stylistyczną konsekwencję, dlatego najlepiej dobierać takie, które tworzą jednorodną kolekcję. Jeśli jest komplementarna, łatwiej wyposażyć hotel – bez względu na jego rozmiar i urozmaicenie wnętrz. Polski design ma w tym zakresie wiele do zaproponowania, czego idealnym przykładem jest kolekcja Silia firmy Deante. Minimalistyczna forma, miękki kształt i zaokrąglenia w połączeniu ze szczotkowanym złotem i nowoczesnym designem sprawiają, że idealnie wpisuje się w styl quiet luxury.
Spójność takich elementów, jak bateria umywalkowa, wieszaki na ręczniki czy półka ścienna pozwalają z łatwością osiągnąć aranżacyjny cel. Zważywszy na fakt, że quiet luxury dąży do jak najmniejszej ilości elementów budujących wnętrze, każdy z nich znacząco wpływa na efekt. Projektując kolekcję Silia, byliśmy tego świadomi, dlatego zadbaliśmy nie tylko o estetyczny wygląd i funkcjonalność, ale i spójność wszystkich detali. Potwierdzeniem jest tytuł Dobry Design 2023, którym na początku 2023 r. odznaczono deszczownię z kolekcji Silia.

ŁP: Łazienka to pomieszczenie stricte funkcjonalne. Jak styl quiet luxury sprawdza się w pokojach hotelowych?
ASO:
To idealne rozwiązanie dla obiektów, które stawiają na wygodę gości i oferują możliwość odpoczynku. Choć minimalizm zdaje się mało przytulny, w wydaniu quiet luxury zmienia swoje oblicze, dzięki czemu pozwala stworzyć salon idealny do wypoczynku. Dzieje się tak za sprawą elementów, które nadają wnętrzu miękkości i ciepła. Mogą to być jedwabne poduszki, puchaty dywan lub wygodne pufy czy fotele, często w klasycznych, ponadczasowych kształtach. Przytulną atmosferę warto podkreślić subtelnym oświetleniem, koniecznie za sprawą kryształowego żyrandola lub eleganckiej lampy na złotej nóżce. Komfort ma być tu odczuwany wszystkimi zmysłami.

ŁP: Czy do aranżacji tego stylu służą jedynie meble i większe elementy wystroju? Co z dodatkami?
ASO:
Trudno wyobrazić sobie salon bez dodatków, jednak w stylu quiet luxury trzeba dobierać je wyjątkowo ostrożnie. Ważne, by były luksusowe i w niewielkiej ilości. Srebrne ramki na zdjęcia czy kryształowe lustro sprawdzą się tu idealnie, jednak elementy z naturalnych materiałów, takie jak drewniane misy czy ceramika to także dobry wybór. Ważne, by mieć świadomość, że same dodatki to za mało, by wnętrze zyskało luksusowy klimat. Okleina na drzwiach nie zastąpi fornirów, a panele dębowych desek. 
 


ŁP: Czy hotele już stosują styl quiet luxury? Gdzie można go spotkać?
ASO:
To styl, który zdaje się wręcz idealny do hoteli, więc jest już dość często spotykany. Jako przykład mogę podać Hotel London EDITION, który uchodzi za przykład powściągliwości i wyrafinowania. Inny przykład to najnowszy obiekt grupy hotelowej Domaine de Fontenille – wysublimowana XVI-wieczna rezydencja w sercu regionu Chianti, rzut kamieniem od Sieny. Choć styl quiet luxury rządzi się ściśle określonymi zasadami, łatwo jest dopasować go do różnego rodzaju obiektów, tworząc wnętrza, które będą odpowiedzią na potrzeby gości. Nie musi być stosowany w całym hotelu. Doskonale sprawdza się w wybranych pomieszczeniach, w których najważniejszy jest komfort i wygoda. 

ŁP: Styl quiet luxury rzeczywiście może się podobać. Czy wysoka estetyka to jego jedyny walor?
ASO:
Wysoka estetyka to niezaprzeczalnie jeden z największych walorów, jednak jest to kwestia podlegająca pod indywidualne upodobania, a więc styl quiet luxury, podobnie jak każdy inny styl wnętrzarski, będzie miał zarówno swoich miłośników, jak i grono osób, które wolą coś innego. Dlatego to właśnie wspominane już komfort i wygoda odgrywają tu największą rolę, bo właśnie tego goście szukają w obiektach hotelowych. Jest jednak coś jeszcze. Za sprawą odpowiedniej aranżacji i zadbania o szczegóły, quiet luxury może przyczynić się do zwiększenia liczby gwiazdek wybranego obiektu. Oczywiście wymaga to szerszych działań, jednak gra jest warta świeczki, bo za sprawą zmiany stylu wnętrz można ograć temat rearanżacji hotelu, zwiększenia komfortu i poniesienia rangi obiektu.  

Przypisy