Jak sprzedać hotel lub pensjonat?

Poradnik inwestora Aktualności

Sprzedaż pensjonatu, hotelu czy ośrodka wypoczynkowego to zadanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się proste. Jednak w rzeczywistości właściciele często napotykają liczne trudności, które mogą opóźnić proces sprzedaży. Rozwiązaniem tych problemów mogą być firmy zajmujące się profesjonalnym skupem nieruchomości, które oferują szybkie i konkretne propozycje zakupów, szczególnie dla właścicieli mających trudności ze znalezieniem nabywców na otwartym rynku. Jedną z najczęściej oferowanych przez specjalistów propozycji jest wystawienie ogłoszenia na portalu sprzedaży nieruchomości.

Rynek pełen ofert

W Polsce działa tysiące hoteli i pensjonatów, co powoduje dużą konkurencję na rynku. W rezultacie wiele z tych obiektów nie odnosi komercyjnego sukcesu. Problemy mogą dotyczyć zarówno nowych budynków, które nie zdołały wypracować sobie pozycji, jak i starszych, podupadłych ośrodków wypoczynkowych, które kiedyś były popularne, a teraz świecą pustkami.

Na portalach z ogłoszeniami nieruchomości znajdziemy więc oferty obejmujące zarówno małe obiekty (przygotowane do goszczenia od 10 do 15 osób), jak i większe (dla 30-50 gości). Znacznie mniej ogłoszeń dotyczy dużych hoteli, co wynika z ich specyficznych wymagań oraz większych kosztów związanych z ich utrzymaniem.

Kluczowa rola lokalizacji

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces sprzedaży pensjonatu, hotelu czy ośrodka wypoczynkowego jest jego lokalizacja. Obiekty położone w dużych i popularnych miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Sopot czy Zakopane, mają znacznie większe szanse na szybkie znalezienie nabywcy. Klienci oceniają bliskość restauracji, środków komunikacji oraz znanych atrakcji.

Problematyka obiektów do remontu

Na portalach sprzedażowych dla branży nieruchomości bardzo często można znaleźć ogłoszenia z domami nad morzem (popularnością cieszą się m.in. domy nad morzem w Rewalu)  lub w górach w cenach poniżej średniej rynkowej. Ich głównym problemem jest zazwyczaj zły stan techniczny. Takie miejsca wymagają remontu, co wiąże się z dużymi wydatkami na przygotowanie ich do stanu używalności. Zaniedbane domki wczasowe są dla zainteresowanego sygnałem, że dane miejsce nie cieszy się uznaniem. Bez odpowiednich nakładów inwestycyjnych, które przygotują hotel lub pensjonat do sprzedaży, bardzo trudno będzie znaleźć dla niego nabywcę. Warto o tym pomyśleć przed wystawieniem ogłoszenia na stronę internetową.

Proces sprzedaży i wyzwania związane z transakcją

Prowadzenie pensjonatu lub hotelu to ryzykowna działalność, która wymaga dużego zaangażowania ze strony przedsiębiorcy. To głównie z tego powodu tak długo trwa analiza wszystkich argumentów za i przeciw zanim podejmie się ostateczną decyzję o kupnie nieruchomości. Zwykle poprzedza ją dogłębna analiza rynku oraz porównanie ofert z innymi obiektami przeznaczonymi na sprzedaż. Sama transakcja kupna wymaga też oceny zdolności kredytowej nabywcy przez bank.

Szybka transakcja to mniejsze koszty

Utrzymanie nawet nieczynnego ośrodka wypoczynkowego wiąże się z kosztami, ponieważ obiekt musi być zachowany w odpowiednim stanie technicznym. W przeciwnym razie niszczeje i szybko traci na wartości. Dlatego właściciele zamkniętych hoteli i pensjonatów starają się jak najszybciej sprzedać taką nieruchomość. Pomóc mogą w tym firmy zajmujące się profesjonalnym skupem nieruchomości, które oferują rzetelną wycenę, uwzględniającą wartość oraz potencjał biznesowy obiektu.

Sama transakcja realizowana jest najszybciej jak to możliwe, z minimalną ilością formalności oraz maksymalnym wsparciem organizacyjnym ze strony firmy oferującej wykup. Oferta skierowana jest zarówno do właścicieli indywidualnych, jak i osób, które posiadają tylko część udziałów w nieruchomości. Należność za nieruchomość wpływa na konto właściciela od razu po podpisaniu umowy kupna. Ważnym aspektem jest też to, że tego typu specjaliści od początku do końca zajmą się całym procesem, a więc również wystawieniem ogłoszenia na portalu sprzedażowym. Oferty budynków użytkowych na sprzedaż, w tym hoteli i pensjonatów, można przejrzeć tutaj.

Przypisy