Internauci wybrali najpiękniejsze polskie plaże! Travelist.pl opublikował jubileuszowy Ranking Plaż 2023

Aktualności

Każda z nich jest inna i wyróżnia się na tle pozostałych – dzikością, temperaturą wody czy barwą piasku. Jak co roku, wraz z początkiem wakacji portal rezerwacyjny Travelist.pl wziął pod lupę polskie plaże. Tym razem z okazji 10-lecia rankingu to sami plażowicze mogli zdecydować, które z nich zasługują na miano najpiękniejszych w kraju. Jakie punkty na naszym Wybrzeżu trzeba odwiedzić w trakcie tegorocznego lata? Sprawdźmy!

  1. Świnoujście

Jubileuszowy Ranking Polskich Plaż 2023 – podobnie jak wszystkie poprzednie – otwiera Świnoujście, na które głosowało aż 29% uczestników ankiety. Nic dziwnego. Ta długa na kilkanaście kilometrów plaża od lat uchodzi za najczystszą i najbardziej ekologiczną na polskim Wybrzeżu. Już 18. rok z rzędu zdobią ją Błękitne Flagi przyznawane przez przedstawicieli Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Poza tradycyjnym zbieraniem śmieci oraz odpadów, sprząta się ją za pomocą specjalistycznej maszyny do przesiewania zanieczyszczeń. A jest o co dbać. Świnoujska plaża wyróżnia się bowiem szerokością – miejscami dochodzi nawet do 200 metrów. To oznacza, że aby wejść do morza, trzeba pokonać dystans porównywalny do drapaczy chmur – warszawskiego Warsaw Spire czy wrocławskiego Sky Tower.

Świnoujście to nie tylko piękny piasek. To także bardzo ciepła jak na polskie warunki woda. Jej temperatura latem sięga nawet 26°C, dlatego plaża numer 1 w rankingu Travelist.pl nazywana jest Majorką Północy. Co ważne, ze względu na brak prądów morskich w tym rejonie praktycznie nie występują sinice. Można zatem bezpiecznie korzystać ze wszystkich wodnych atrakcji, jak zjeżdżalnie czy skutery. Działa tutaj także szkoła KiteFORT – pierwsza i jedyna na Pomorzu Zachodnim baza szkoleniowa SUP, windsurfingu i kitesurfingu.

  1. Kołobrzeg

Kołobrzeg to największy nadbałtycki kurort i miasto, które może poszczycić się drugą najpiękniejszą plażą w zestawieniu. I to niejedną! Turyści mogą zażyć kąpieli słonecznych na Plaży Centralnej, Plaży Zachodniej czy Plaży Wschodniej. Wszystkie są regularnie wyróżniane Błękitną Flagą. Wzdłuż tej pierwszej ciągnie się malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego. Z kolei po zachodniej stronie ujścia Parsęty, w kierunku Grzybowa, rozciąga się zachęcający do długich spacerów odcinek z przylegającym wysokim wałem wydmowym, a od Parku Zdrojowego do Kamiennego Szańca – Promenada Wydmowa. Wszystkie te odcinki tworzą najdłuższy deptak nadmorski na polskim Wybrzeżu.

Odwiedzający Kołobrzeg z pewnością nie będą narzekać na nudę. Przejażdżka skuterem wodnym, motorówką, przejazd czołgiem w Centrum Atrakcji Wojskowych, wycieczka rowerowa po jednej z licznych ścieżek rowerowych czy spacer po kołobrzeskiej Starówce lub Nadmorskim Parku Zdrojowym to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów.

Ważną informacją jest to, że pomyślano tutaj także o osobach z niepełnosprawnościami. Ci, którzy chcą wykąpać się w Bałtyku, mogą bezpłatnie skorzystać z amfibii wodnej – specjalnego wózka jeżdżącego po piasku i unoszącego się na wodzie.

  1. Hel

Na trzecim stopniu podium wg głosów internautów znalazł się Hel – jeden z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata według serwisu The World Geography, otoczony plażami aż z trzech stron. Miejsce, które uplasowało się na 10. miejscu w prestiżowym rankingu European Best Destinations 2022, każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Nic dziwnego – w końcu nad Półwyspem Helskim słońce świeci przez 70 dni w roku, a na plażowiczów i spacerowiczów czekają wielokilometrowe pasy nadmorskiego piasku. To dzikie i tajemnicze miejsce dzięki silnym wiatrom upodobali sobie również amatorzy kitesurfingu i windsurfingu, na stałe wtapiając się w tamtejszy krajobraz.

Tym, co wyróżnia helskie plaże, jest ich praktyczność – dużo miejsca do plażowania nawet w szczycie sezonu i bogata oferta obiektów gastronomicznych w promieniu zaledwie 500 metrów.

Przypisy