Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności , Raporty

14 stycznia 2022

Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić w 2022 roku!

0 415

Wędrując śladem łowcy potworów, odkrywając tajemnicę znikającego kościoła albo nurkując w turkusowej wodzie pomiędzy zatopionymi koparkami – niesamowitych miejsc do odkrycia w Polsce jest wiele, a rok trwa tylko 12 miesięcy. Warto więc już dzisiaj zajrzeć do kalendarza i zaplanować swoje podróże. Czy redaktorom Magazynu Travelist uda się Was zaskoczyć?

POLECAMY

Ulubiony zamek filmowców w Leśnej

Jest na Dolnym Śląsku miejsce, które swoją tajemniczością oczarowało już niejednego filmowca. Mowa o Zamku Czocha, położonym w dolinie rzeki Kwisy w urokliwym miasteczku Leśna. Początki budowli sięgają XIII wieku, kiedy to z inicjatywy czeskiego króla Wacława I Przemyślidy, wzniesiono go jako twierdzę obronną. Po wielu historycznych wydarzeniach zamek został zakupiony przez Ernsta Gütschowa – drezdeńskiego producenta cygar – i zmodernizowany przez cenionego niemieckiego architekta Bodo Ebhardta. Jego unikatową wartość dostrzegł m.in. reżyser polskiego „Wiedźmina” w 2001 roku. Ponadto mury zamku można zobaczyć również w filmach „Dywersant”, „Gdzie jest generał”, „Dwa światy” czy w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów".

Obecnie Zamek Czocha o każdej porze roku jest odwiedzany przez licznych turystów, którzy mają możliwość zwiedzenia go zarówno za dnia, jak i w nocy. W zabytkowym obiekcie można nie tylko zjeść, ale też przenocować, skorzystać ze SPA, a nawet zorganizować wesele! Może to podpowiedź dla par, które planują ślub w 2022 roku? Ale przypominamy, że w murach zamku – który podobno jest nawiedzony – znajduje się również złowroga Studnia Niewiernych Żon…

Tam, gdzie bywał Wiedźmin

Skoro już jesteśmy przy temacie zamków i filmów, to warto pojechać w pewne miejsce w południowej części Polski, które cały świat mógł oglądać w 2021 roku. A to za sprawą serialu platformy Netflix – „Wiedźmin”, którego niektóre sceny zostały nakręcone w zamku Ogrodzieniec. Ta twierdza przez stulecia strzegła najwęższego odcinka Jarugi. Dzisiaj tylko ona dzieli Nilfgaard od Północy – tymi słowami opisano ten usytuowany w regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej zabytek.

Wiele osób spodziewa się, że znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd zamek w 2022 roku stanie się celem podróży fanów filmu i przeżyje prawdziwe odrodzenie. Nie zostaną oni jednak zdani sami na siebie, bo na miejscu czeka na turystów przewodnik z ciekawym planem zwiedzania.

Tajemnica kościoła znikającego w Bałtyku

W nadchodzącym sezonie warto również wybrać się do nadmorskiej miejscowości Trzęsacz, by zobaczyć zabytkowy kościół… którego już właściwie nie ma. Jak to możliwe? Fale morskie co roku zabierają skrawek brzegu, na którym obecnie zostały już tylko ruiny zbudowanej na przełomie XIV i XV wieku gotyckiej budowli. Niegdyś kościół w Trzęsaczu od Bałtyku dzieliły 2 kilometry i był jednym z najokazalszych sakralnych budynków na Pomorzu Zachodnim. Efekt abrazji (czyli ścierania podłoża skalnego) próbowano zatrzymać po raz pierwszy, gdy odległość od brzegu wynosiła 58 m – podjęto wiele prób, jednak na nic się one nie zdały. Ostatnią mszę w Trzęsaczu odprawiono 2 marca 1874 roku, następnie przewożąc wyposażenie świątyni do pobliskich miasteczek.

Jeśli 2022 rok ma być ostatnim momentem na zobaczenie tych historycznych ruin, to z pewnością warto rozważyć urlop nad Bałtykiem. Będąc tam, nie sposób nie zajrzeć też do Multimedialnego Muzeum Trzęsacza, w którym udacie się w podróż w czasie i usłyszycie legendy o tym niezwykłym miejscu. Wyprawę można urozmaicić kursem wąskotorową kolejką, co pozwoli na zwiedzanie malowniczej okolicy Wybrzeża Rewalskiego.

Nurkowanie na rajskiej wyspie na… Śląsku

Nazywane Polskimi Malediwami lub Śląską Chorwacją – zwał, jak zwał, ważne, że to nietuzinkowe miejsce przenosi turystów z Jaworzna w zupełnie inne miejsce! W II połowie XX wieku była tu kopalnia dolomitów, którą przekształcono w Park Gródek – atrakcję turystyczną wypełnioną kilometrami ścieżek spacerowych, w której największy efekt wywierają na odwiedzających kładki prowadzące po tafli turkusowej wody, otoczone drewnianymi altankami. Można się tu przechadzać trasą przez teren arboretum (ogrodu wypełnionego kolekcją krzewów i drzew), docierając na górę, z której widać cały okazały kompleks.

Park Gródek w Jaworznie to również świetne miejsce do nurkowania. Powstała tu baza Diving Marina „Koparki” i obecnie stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc dla polskich nurków. Osobliwa nazwa pochodzi od zalanych w akwenie w latach 90. maszyn, które można podziwiać m.in. podczas profesjonalnego kursu pływania pod wodą. 

Kolejką nad malowniczą zaporą w Solinie

O Bieszczadach dużo pisać nie trzeba, bo jeśli pojawiają się na językach Polaków, to najczęściej, jako miejsce wymarzonego odludzia, z dala od cywilizacji. Powiedzenie „Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” tak się utarło, że powtarzają je nawet ci, którzy tam nigdy nie byli. W 2021 roku Bieszczady odwiedziło ponad 400 tys. turystów, a mimo to wciąż uchodzą za miejsce tajemnicze, nieodkryte i dzikie. Jak nigdzie indziej w Polsce, można tu podziwiać w całej okazałości Drogę Mleczną za sprawą Parku Gwiezdnego Nieba. To jedno z 13. takich obszarów w Europie, które powstało, by propagować ochronę nocnego środowiska naturalnego. Już latem 2022 zostanie tu otwarta nowa kolejka linowa, która pozwoli odwiedzającym pomknąć nad zaporą w Solinie. Ukryci za szybą gondoli, będziecie mogli podziwiać najskrytsze zakątki wokół Jeziora Solińskiego podczas 1,5-kilometrowej trasy.

Plany na rozbudowę tego miejsca są duże – ma tu powstać także wysoka na 50 metrów wieża widokowa oraz park tematyczny. Okazją do obejrzenia Bieszczad z poziomu wody jest spływ pontonowy zwany „Przygodą na Sanie”.

Przeprawa pod rzeką między wyspami

Powodów, by wybrać się do Świnoujścia jest jeszcze więcej, niż ten region liczy wysp! W 2022 roku koniecznie trzeba sprawdzić, czy tunel pod Świną faktycznie pozwoli zaoszczędzić obiecane kilkanaście minut podróży między wyspą Wolin a Uznam. Ta kosztująca ponad 912 mln zł inwestycja ma zostać udostępniona dla mieszkańców i turystów już jesienią tego roku.

To nadmorskie miasteczko warto ponadto odwiedzić ze względu na najszerszą plażę w Polsce, perły architektury uzdrowiskowej, historyczne fortyfikacje, Stawę Młyny oraz urokliwe promenady. To nie lada gratka także dla miłośników aktywnego spędzania czasu, a znajdą tu oni prawie 140 kilometrów tras rowerowych, wodne atrakcje i nowoczesne obiekty sportowe.

Źródło: Travelist.pl

Przypisy