Pieczeń musi rozpływać się w ustach

Restuaracje

Pieczenie, jak podają źródła, zachodzi w temperaturze od 160 do 250 stopni. Jego czas może się znacząco różnić i w głównej mierze uzależniony jest od wielkości kawałka, który chcemy upiec. Może trwać kilka minut lub kilka godzin. Jak przyrządzić miękką i soczystą pieczeń?

Na stołach w Polsce pieczeń odgrywa istotną rolę. Nasza historia kulinarna mocno opiera się na tym właśnie rodzaju obróbki termicznej. Kiedyś bardzo często „kawałek upieczonego mięsa” był symbolem wspaniałych spotkań rodzinnych i biesiadnych. Pieczono przede wszystkim dziczyznę, wołowinę i cielęcinę, chociaż i drób można by do tego zaliczyć, gdyż uwielbiamy również pieczone gęsi, kaczki i przede wszystkim kurczaki. Te ostatnie to już domena dzisiejszych czasów, a w szczególności chyba pierwszych foodtracków z kurczakiem z rożna. Całkiem niedawno był na to spory popyt, obecnie powoli odchodzi do lamusa, zastępowany przez inne kulinarne pomysły.

POLECAMY

Mięso musi być świeże i jędrne

Przyrządzenie idealnej pieczeni wymaga odrobiny zaangażowania oraz precyzji. Pierwsza i najważniejsza zasada to wybór świeżego mięsa dobrej jakości, które pochodzi ze sprawdzonego źródła. Niestety, ale jeśli trafimy na naszprycowany chemią produkt, który w chłodni spędził kilka dni, to żadne zabiegi nie będą w stanie go uratować i prawdopodobnie otrzymamy pieczeń gumiastą lub ususzoną na wiór.

Druga, równie istotna wskazówka to zakup szlachetnego i niezbyt chudego mięsa. Tłuszcz jest nośnikiem smaku i gwarantuje utrzymanie odpowiedniej soczystości oraz wilgotności. Każdy rodzaj mięsa, które będzie mieć swoje zastosowanie jako pieczeń, wymaga dosyć dobrej wiedzy z zakresu ich przygotowania, a w szczególności dobrania odpowiednich marynat i przypraw. Bez odpowiedniego czasu i cierpliwości pieczeń nie może być idealna, wręcz można ją popsuć – może zdarzyć się, że będzie twardawa, mało soczysta, bez wyrazu smaku i zapachu.

Dziczyzna i wołowina z racji swojej charakterności w smaku lubi mocne i dominujące aromaty ziół i przypraw. Trochę inaczej będzie już z cielęciną, która jest delikatna i potrzebuje tego, by „otoczyć” ją smakiem, a nie zdominować. Drób to już zupełnie inna bajka i tutaj jest chyba największe pole manewru, chociaż najbardziej trzeba uważać, aby smak drobiu uwydatnić i po prostu go nie zepsuć.

Dlatego pierwszym i najważniejszym czynnikiem będzie wybór już samego mięsa, które...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy