Po czym poznać dobrą wołowinę?

Restuaracje

Polska wołowina od lat jest znana na całym świecie jako mięso doskonałej jakości. Nasza wołowina dopuszczona jest nawet na rynek japoński, który jest jednym z najbardziej wymagających światowych rynków pod względem jakości i bezpieczeństwa żywności. 80% produkcji polskiej wołowiny trafia na eksport.

Jesteśmy jednym z największych eksporterów wołowiny w UE, stanowimy bardzo silną konkurencję dla takich dużych eksporterów, jak: Irlandia, Hiszpania czy Francja. Bez wątpienia aby odnosić takie sukcesy na rynkach eksportowych, polska wołowina musi mieć wysoką jakość, doskonały smak i być całkowicie bezpieczna.

POLECAMY

Europejskie systemy jakości żywności

Mając na uwadze doświadczenie i wiedzę światowych liderów w produkcji kulinarnej wołowiny, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego postanowiło opracować przy ich wsparciu podobny system dla polskiej wołowiny. System jest optymalnie dopasowany do polskich warunków przyrodniczych i struktury polskiego rolnictwa. Powstał, aby zagwarantować konsumentom najwyższą jakość, bezpieczeństwo i powtarzalność polskiego mięsa wołowego. Został on nazwany QMP (Quality Meat Program). Jego standardy dokładnie precyzują każdy etap produkcji. 

 

Na początku lat 90., kiedy pojawił się problem BSE w Wielkiej Brytanii, tamtejszy potężny sektor wołowy dosłownie się załamał. Konsumenci całkowicie utracili zaufanie do mięsa wołowego. Wtedy to zrodził się koncept opracowania systemów jakości w produkcji wołowiny. Powstały kontrolowane przez krajowe organy systemy gwarantujące jakość i bezpieczeństwo mięsa wołowego. Krajowy system jakości wołowiny to nic innego jak ścisłe doprecyzowanie procesów (standardów systemu) na każdym etapie produkcji, począwszy od dopuszczonych do systemu ras bydła, przez standardy hodowli, dobrostanu zwierząt po przetwórstwo i dystrybucję. 

Drugim kluczowym elementem systemu jest stała kontrola hodowców bydła i zakładów mięsnych w systemie, czy prawidłowo wypełniają jego standardy. Poprzez specjalne oznaczenie na produkcie, że pochodzi o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy