Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

20 grudnia 2022

Royal Tulip Warsaw Apartments na shortlist The International Hotel and Property Awards 2023! Poczuj klimat Warszawy

0 95

W centrum biznesowej, tętniącej życiem Warszawy, przy ulicy Grzybowskiej na Woli, został otwarty apart - hotel Royal Tulip Warsaw Apartments. Należący do Louvre Hotels Group i powstałej na zlecenie inwestora: spółki z grupy Marvipol Development S.A. obiekt, to opowieść o najpiękniejszych miejscach naszej stolicy, stworzona przez odpowiedzialną za projekt pracownię architektoniczną Tremend. Wnętrza tego niesamowitego apart - hotelu zostały docenione ostatnio przez Jury konkursu The International Hotel and Property Awards 2023 w kategorii Hotel Design – Europe Award.

Bogata historia poszczególnych dzielnic i miejsc Warszawy, stała się inspiracją dla architektów Tremend odpowiedzialnych za aranżację wnętrz Royal Tulip Warsaw Apartments. Stworzyli oni unikatową koncepcję, której motywem przewodnim jest stolica wraz z jej dzielnicami, taki „Warsaw puzzle”. Zapraszamy zatem na sentymentalną podróż po mieście artystów i biznesmenów.

Wycieczka po mieście nie ma szans się udać bez dobrego planu i mapy, ruszamy więc z parteru, który stanowi swoistą mapę Warszawy. Projektanci zainspirowani wielkim planem dzielnicowym stolicy z lat dwudziestych zeszłego wieku, nawiązali do jego kształtu i rozmieszczenia dzielnic. W częściach wspólnych zatem można odnaleźć analogię do takich części miasta jak Wola, Śródmieście czy Żoliborz. Stąd też w strefie wejściowej znajdujemy się na granicy dwóch dzielnic Śródmieścia oraz Woli, tak jak ulica Grzybowska, będąca częścią wspólną dla nich obu. 

Przystanek  – Śródmieście 

Recepcja obiektu nawiązuje do Śródmieścia. Już na „dzień dobry” zapoznaje gości z mapą dzielnicową Warszawy lat dwudziestych, „wyrzeźbioną” na ścianie wejściowej. Owalny kształt stanowisk recepcji nawiązuje do Rotundy i zamysłu architektonicznego jej powstania - jako jedynego obiektu okrągłego w prostopadłościennej strukturze miasta. Jej pozginany, niczym harmonijka, dach stał się inspiracją do oryginalnej dekoracji ściennej za ladami recepcyjnymi. Biało-czarna posadzka wykonana została z mozaiki, tzw. warszawskich gorsecików, tak kiedyś popularnych. Wielbiciele Warszawy dopatrzą się również inspiracji neonami Wars i Sawa, stolarką ulicy Smulikowskiego, czy secesyjną, balkonową balustradą kamienicy przy ul. Piękna 44. Układ drewnianej posadzki nawiązuje do heksagonów w Pałacu Myśliwieckich, natomiast  kolorystyka recepcji i lounge jest odbiciem barw mozaiki Grześkiewiczów - „W orbicie Słońca”. W strefie Web corner odnajdziemy zaś nawiązania do mozaik i obrazów Wojciecha Fangora.
 


Kawka na  Woli

Na parterze, na gości czeka kawiarnia nazwana z przymrużeniem oka - „swaWola”. Pomysł na kawiarnię w tym miejscu przywołała istniejąca tu niegdyś palarnia kawy „Pluton”, która znajdowała się przy ulicy Grzybowskiej i była pierwszą palarnią kawy w Polsce. Poza samą funkcją, stara kawiarnia Pluton również zainspirowała projektantów swoim wnętrzem - stąd na posadzce można zobaczyć czarno-białą mozaikę, niczym tą z dawnych lat. Uważny wzrok również wychwyci na podłodze złote listwy dzielące różne rodzaje posadzki, układające się w charakterystyczny kształt, niczym tory. Jest to odniesienie do dawnej stacji tramwajowej Wola, która znajdowała się nieopodal. Stare zdjęcia zajezdni i dawnych tramwajów o owalnych kształtach i bordowym kolorze, były inspiracją do stworzenia lady kawiarnianej w kształcie i barwie przypominającej ówczesne pojazdy szynowe.  

Ponadto całość kawiarni wystrojem wnętrz nawiązuje do dawnego industrialnego charakteru dzielnicy.  

Przypatrując się, możemy odkrywać kolejne charakterystyczne miejsca, jak na przykład ceglana ściana, przypominająca wolskie gazownie, kolorowe tablice nawiązujące do szkiełek fotograficznych – salonu Foton czy złote i miedziane elementy, które są ukłonem w stronę mieszczącej się tu fabryki sztućców Hefra.  
 


Barowe klimaty na Powiślu

Strefa barowa to inspiracja Powiślem. Już same kolory, w których jest utrzymana nawiązują do tamtejszego krajobrazu. Niebieski odzwierciedla głęboką toń Wisły, natomiast zieleń i drewno, to zadrzewione tereny nadbrzeżne, bulwary. Neonowy napis POW z wplecionymi symbolami fal to skrót od Powiśla. Lustro, którym wykończona jest wyspa barowa, to natomiast odniesienie do refleksów pojawiających się na powierzchni Wisły w słoneczny dzień. W instalacji metaloplastycznej na ścianie z łatwością można wypatrzeć warszawską Syrenkę. Architekci Tremend nawiązali również do architektury stolicy. Konstrukcja nad barem – to ukłon w stronę Mostu  Poniatowskiego, ta nad strefą live cooking natomiast, to Most Gdański. W konstrukcji nad bufetem odnajdziemy inspiracje  Mostem Śląsko-Dąbrowskim. 
 


Obiad na Żoliborzu 

Zielony Żoliborz, jako najbardziej zielona dzielnica Warszawy patronuje restauracji Royal Tulip Warsaw Apartments.  Butelkowa zieleń ścian, jest bazą dla pozostałych elementów wykończenia. Również w tej części projektanci Tremend zasięgnęli inspiracji z charakterystycznych obiektów tej dzielnicy. Podział sklepienia Teatru Komedia  odnajdziemy, w tym wypadku, na ścianach, a ciężkie aksamitne kotary w oknach, są niczym teatralna kurtyna. Kultowa kawiarnia Havana, a właściwie jej lada, wykończona drewnianymi lamelami, stała się motywem przewodnim niektórych ścian restauracji. Ceglane ogrodzenie willi Brukalskich, również znalazło swój odpowiednik na jednej ze ścian i zainspirowało do ułożenia cegły w słowo „ŻOL” – jako skrótu od nazwy dzielnicy. Kształt kinkietów zwisających nad stolikami nawiązuje do ulicznych latarni na oficerskim Żoliborzu. By podkreślić urodę dzielnicy projektanci zaplanowali również aranżacje z roślin doniczkowych wkomponowanych w wystrój restauracji.  
 


Ogrody Pragi

Royal Tulip Warsaw Apartments posiada również zewnętrzną część wypoczynkową  - ogród dla gości, w którym można się zrelaksować i odpocząć spożywając posiłek na świeżym powietrzu. Inspiracją dla tej strefy była warszawska Praga wraz ze swoim parkiem. Jak Praga, to oczywiście symbol i potęga ówczesnego przemysłu motorniczego - FSO, którego wizytówka - „limuzyna Warszawa” zajmuje honorowe miejsce między stolikami.  

Ceglane elewacje nawiązują do dzisiejszego Soho Factory, a dawniejszej manufaktury lnu, czy Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”. Ozdobny neon oraz połączenie bruku z zielenią trawy nawiązuje do perły tamtej dzielnicy - Muzeum Neonu.  

Konferencyjne - Warszawiacy  

Patronami sal konferencyjnych Royal Tulip Warsaw Apartments są wielcy Warszawiacy min. Fryderyk Chopin, Władysław Reymont, Bohdan Lachert, Bolesław Cybis, … . Odnajdziemy ich symbole i linearne postacie na ścianach pomieszczeń. Każda z sal została urządzona w indywidualny sposób i każda zaskakuje swoim urokiem. Wspólnym mianownikiem jest jednak przytulność, mocne kolory i industrialny charakter. 
 


Pokojowa miejska układanka  

Apartamenty podobnie jak pozostałe wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments nawiązują do dzielnic Warszawy. Odnajdziemy w nich inspiracje z Żoliborza, Mokotowa, Ochoty, Saskiej Kępy i Powiśla. W każdym z nich ścianę zdobi grafika z mapą dzielnicy oraz wkomponowaną ludzką twarzą, w odpowiednim kolorze przewodnim, nawiązującym do barw dzielnicy. Wizytówką Powiśla jest niebieski odcień Wisły, Żoliborza - zieleń Parku Kępa Potocka czy Cytadeli warszawskiej. W pokoju rodzinnym inspirowanym Mokotowem, odnajdziemy winnoczerwony kolor roślinności otulającej budynek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, a także stoliki nawiązujące kształtem do Kina Iluzjon. Apartament inspirowany Saską Kępa utrzymany jest w jasnych barwach, przełamanych kontrastowym zgaszonym, pomarańczowym kolorem, który odnajdziemy na elewacjach zabudowy dzielnicy. Posadzkę w części kuchennej , każdego z apartamentów zdobi biało czarna mozaika tzw. warszawskie gorseciki, spotykana na klatkach schodowych oraz mieszkaniach secesyjnych kamienic.  Każdy zaprojektowany wzór przez architektów nawiązuje bądź odwzorowuje wzór układany w danej dzielnicy. Jest to ukłon ze strony architektów do piękna zapomnianych warszawskich gorsecików, które tworzyły charakter wielu wnętrz. Łazienki w apartamentach wykończone są wielkoformatowymi płytkami w stylu białego marmuru wraz z nawiązującymi kolorem do przewodniej barwy pokoju z ścianą z lustrem. Całość udekorowana złotymi elementami, takie jak fazowane lustro złote, listwy dekoracyjne czy wyposażenie łazienki. 

Aranżacja wnętrz Royal Tulip Warsaw Apartments, zaprojektowanych przez architektów Tremend, to niezwykła, sentymentalna podróż po Warszawie XX wieku. Poznając historię dzielnic, możemy za każdym razem odkrywać nowe nawiązania, rozkoszując się własnymi odkryciami. Wnętrza zachęcają do spacerów po Warszawie i odkrywania miejsc symbolicznie zaklętych w murach Royal Tulip.  

Autorzy projektu wnętrz: Magdalena Federowicz-Boule, Kama Kowacz, Daria Cichoń, Renata Kuczera, Emilia Karwowska-Łasocha, Paulina Szarzec, Aleksandra Falba, Aleksander Dymkowski, Dawid Stawowy, Maciej Jasina, Marta Idczak 

 

Więcej na: http://tremend.pl/  

Facebook: https://www.facebook.com/tremendarchitects 

Instagram: https://www.instagram.com/tremend_architects/ 

Zdjęcia Piotr Gęsicki

Przypisy