Ryzyko wkalkulowane w działalność można ograniczać: ubezpieczenia w gastronomii

Restuaracje
Wielu początkujących restauratorów nie zdaje sobie sprawy z ogromnego ryzyka, jakie wiąże się z prowadzeniem działalności gastronomicznej. Bardziej doświadczeni gracze są już o wiele bardziej świadomi, jakie skutki prawne i majątkowe mogą mieć pewne zdarzenia, które w tym obszarze przytrafiają się dość powszechnie. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak wygląda obecnie rynek ubezpieczeń dla gastronomii oraz co warto, a co wręcz trzeba, zawrzeć w swojej polisie, by w spokoju móc skupić się na codziennej pracy i rozwoju biznesu.

Analizując swoją działalność pod kątem ubezpieczenia, należy spojrzeć na nią z wielu perspektyw. Każdy menedżer restauracji powinien zdawać obie sprawę z zagrożeń i ryzyk występujących w trakcie  codziennej działalności operacyjnej. To właśnie pełna świadomość możliwych zagrożeń i wypadków losowych jest przepisem do podjęcia odpowiednich kroków, by zabezpieczyć swój interes w możliwie najszerszym zakresie. 

POLECAMY

Każda działalność gastronomiczna niezależnie od specjalizacji odbywa się w otoczeniu określonego budynku (a przynajmniej prawie każda). Należy mieć zatem na względzie obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na skutek zdarzeń losowych, które mogą oddziaływać na restaurację i bezpośrednio na gości. Awarie instalacji, zalania, katastrofy budowlane czy skutki błędów konstrukcyjnych to jedne z najgorszych możliwych wypadków, jakie mogą się zdarzyć restauratorom. Zazwyczaj powodują ogromne straty i usuwanie ich skutków jest nieporównywalnie droższe od wartości rocznej opłaty za ubezpieczenie.

Wiele z wypadków, takich jak nawet niewielki pożar lub zadymienie, wymagają włączenia się w akcję służb ratunkowych, jak choćby straży pożarnej. Miejmy świadomość tego, że część polis ubezpiecza lokal na wypadek występowania pożaru, ale już nie akcji gaśniczej, która niejednokrotnie jest o wiele bardziej dewastująca dla obiektu niż samo zdarzenie. To wspaniały przykład ukazujący, jak ważne jest świadome podchodzenie do zawierania umowy ubezpieczeniowej. W przypadku skomplikowanych umów zaleca się konsultacje z prawnikiem, który wytłumaczy nam skutki niektórych zapisów, dając gwarancję, że nasze interesy zostały odpowiednio zabezpieczone.

Katastrofa budowlana i straty spowodowane wypadkami lub zdarzeniami mającymi miejsce podczas przeprowadzenia remontu wewnątrz lokalu mogą się okazać na tyle duże, że zachwieją działalnością bieżącą lokalu. Weźmy jako przykład instalację tryskaczową zabezpieczającą lokal przed skutkami pożaru. Jego awaria albo niekontrolowane włączenie może sparaliżować lokal, wymagając od właściciela przeprowadzenia remontu. Często koszty związane z remontem wiążą się również z wyłączeniem obiektu z działania na kilka tygodni. A warto wiedzieć, że straty operacyjne wynikające z przestoju również można ubezpieczyć. Jest to bardzo ważny czynnik, o którym nie należy zapominać, ponieważ może on mieć długofalowy wpływ na całą działalność lokalu. Przestój w pracy ma bowiem wpływ na bieżące rezerwacje i zaplanowane eventy, ale także na przyszłe obłożenie lokalu. Goście, którzy odzwyczają się od naszej restauracji, mogą już nie mieć chęci do niej wrócić.

Ponieważ kuchnia restauracyjna jest wyjątkowo narażona na działanie niebezpiecznych czynników, należy ją szczególnie uwzględnić podczas zawierania polisy ubezpieczeniowej. Nowoczesne kuchnie i ciągi produkcyjne są wyposażone w drogi, profesjonalny sprzęt, niezwykle wrażliwy choćby na zmienne działanie napięcia oraz nieprawidłowe użytkowanie przez pracowników. Oczywiście nie każdy element da się i warto ubezpieczać osobno, ale należy rozważyć, czy szczególnie istotne i wartościowe sprzęty nie powinny być brane pod szczególną uwagę. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wyposażenia wziętego przez restauratora w leasing bądź wypożyczanego. Choć różne formy korzystania z wyposażenia (leasing i najem) mają wbudowane pewne zabezpiecz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy