Sekrety udanej pizzy z pieca

Restuaracje

Pizza z pieca opalanego drewnem to dość nowy trend w gastronomii, a tak naprawdę powrót do korzeni. Znacznie wyższa niż w piekarniku temperatura oraz duża powierzchnia emisji promieniowania sprawiają, że efekt końcowy robi wrażenie.

Pieczenie pizzy w piecu opalanym drewnem wymaga o wiele większych umiejętności niż przy pracy na elektrycznych urządzeniach. Wypracowana receptura ciasta i odpowiednie techniki pieczenia skutkują niesamowitymi doznaniami kulinarnymi pozornie prostego dania, jakim jest pizza. O doskonałych recepturach świadczą historie, jak i ścisła tajemnica produkcji. 

POLECAMY

Smak Włoch

Często mówi się „oryginalna włoska pizza”, bo to właśnie z Neapolu ten sposób pieczenia drożdżowego placka wyszedł w świat. Włoska pizza nie dość, że wyłącznie przygotowywana jest w piecu opalanym drewnem, to jest oszczędna w swojej formie i głównie skomponowana z oryginalnych śródziemnomorskich produktów. W jej towarzystwie na talerzu mile widziane są jedynie smakowe oliwy, a nie majonezowe sosy. W bardzo dobrych włoskich restauracjach piec praktycznie nie stygnie – jego budowa sprawia, że jeszcze rano jest ciepły.

Obsługa pieca opalanego drewnem nie jest łatwa, zważywszy na fakt, że z reguły nie posiada termostatu. W szamotowym piecu temperatura dochodzi do 500 stopni i czas pieczenia nie przekracza 90 sekund. Praca włożona w pieczenie pizzy zostaje wynagrodzona wspaniałym smakiem, który jest nie do odtworzenia w piecach elektrycznych. Niezwykle istotne...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy