Sezon długich weekendów przed nami. Jaki kierunek wybrać?

Aktualności

Jak Polska długa i szeroka, tak miejsc na spędzenie długiego weekendu w naszym kraju jest wiele! Skoro zatem przyszła wiosna, a wraz z nią kilka terminów pozwalających na dłuższy wyjazd - jak Wielkanoc czy majówka - warto już teraz zastanowić się, jaki kierunek obrać. Redakcja Magazynu Travelist przygotowała garść pomysłów, by pomóc w pełni wykorzystać ten wolny czas.

Alpejskie klimaty na Kaszubach

Wyjazd na Kaszuby jest trochę jak podróż w czasie. Od 2005 roku tamtejszy język ma status regionalnego, a dawne tradycje wciąż są pielęgnowane. Okolica pokryta jest polami, lasami i jeziorami, których znajdziemy tu ponad 500. Szwajcaria Kaszubska, bo tak potocznie nazywana jest centralna część Pojezierza Kaszubskiego, oferuje wiele możliwości na spędzenie długiego weekendu. Nie bez powodu kilka lat temu w jednym z niemieckich przewodników tereny te zostały porównane do pewnego alpejskiego kraju słynącego z pięknych pejzaży.

Poszukujący miejsca do wypoczynku mogą łapać słoneczne promienie na jednej z setek klimatycznych plaż, a ci bardziej aktywni mają okazję wybrać pomiędzy trasami pieszymi, rowerowymi i kajakarskimi – opcji na spędzenie tutaj wolnego czasu jest wiele! To m.in. spływ kajakowy na rzece Raduni lub wspinaczka na Wzgórza Szymbarskie. Ta druga opcja umożliwia podziwianie tamtejszych krajobrazów z Wieżycy – najwyższego wzniesienia Niżu Polskiego. Można tu również odwiedzić najstarszy w Polsce skansen we Wdzydzach Kiszewskich, obejrzeć gotycką kolegiatę w Kartuzach oraz sprawdzić, jak prezentuje się najdłuższa deska świata w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
 


Dzikie Mazury, czyli wizyta w Puszczy Piskiej

Próżno szukać bardziej dzikiego miejsca w Polsce. Leżąca na Mazurach Puszcza Piska to drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Europie, liczący około 100 tys. ha. W jej skład wchodzi wiele akwenów, pełniących funkcję rezerwatów – m.in. Jezioro Nidzkie, Jegocin, Bełdany czy największe w naszym kraju Śniardwy. Ten region zachwyca bogatą roślinnością i wyjątkowym na polskiej mapie punktem – Parkiem Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

W porośniętym sosnowymi lasami parku, otoczonym zewsząd jeziorami, mieszkają rysie, tarpany, daniele, wilki, kuraki leśne i żubry, a odwiedzający mogą je nakarmić, pogłaskać i poznać ich naturalne środowisko. Po obszernym terenie oprowadza przewodnik, przybliżający ciekawostki z życia tych zwierząt. Zadowoleni będą również fani egzotyki, bowiem w parku swój dom znalazły także przedstawiciele fauny z Syberii oraz Dalekiego Wschodu.

Wielkopolska kraina tysiąca jezior

Jeżeli celem na długi weekend jest odpoczynek nad jeziorem w klimatycznej okolicy z dala od zgiełku miasta, to z pewnością warto pomyśleć o Wielkopolsce. Jest tu ponad tysiąc mniejszych i większych akwenów, a wśród nich m.in. słynne Gopło czy coraz bardziej popularne Jezioro Powidzkie.

To pierwsze polecamy miłośnikom historii, którzy z pewnością słyszeli o Mysiej Wieży i legendarnym Popielu. Liczący 32 m wysokości budynek jest pozostałością po gotyckim zamku z czasów Kazimierza Wielkiego i pozostaje otwarty dla turystów jako niepisany symbol Kruszwicy. Powidz z kolei powinni odwiedzić turyści spragnieni czystej wody, a przede wszystkim ciszy. To tu niegdyś był lodowiec, a dziś istnieje rozległe i głębokie Jezioro Powidzkie z nieskażonym cywilizacją otoczeniem.
 


Półwysep Helski

Określany przez jego mieszkańców jako początek Polski, Półwysep Helski to jeden z najciekawszych terenów bałtyckiego nadbrzeża. Licząca 34 km mierzeja w całości należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w latach 80. specjalnie po to, by chronić ten unikatowy obszar.

Oprócz fanów wind- i kiteserfingu odnajdą się tutaj również poszukiwacze historycznych tajemnic. Zwiedzać można m.in. pozostałości dawnych bunkrów, umocnień i fortyfikacji. Miłośników przyrody ucieszą unikalne ekosystemy lasów sosnowych oraz najsłynniejsze polskie fokarium. Warto wspomnieć, że wiosna i jesień to najlepsza pora do poszukiwania bursztynów – w tym okresie morze jest burzliwe i wyrzuca na brzeg drogocenne kamienie. Spragnieni rozrywki mogą z kolei zajrzeć do budzących się do życia po zimowym sezonie nadmorskich kurortów – Chałup, Juraty czy Jastarni. Nie brakuje tu przystani, w których można wypożyczyć rower i zjeść pyszną rybę.

Przez Roztocze na dwóch kółkach

Roztoczem określa się krainę geograficzną o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych, łączącą Wyżynę Lubelską z Podolem. Jest to teren dzielący dorzecze rzek Wieprz, Bug, Dniestr i San, który ukształtował się w wał o szerokości nawet 32 km. Są tam wydmy, jary i wąwozy o stromych zboczach, które urzekną miłośników wszelkich leśnych kompleksów.

Najlepszym pomysłem na to miejsce będzie… rower! Biegnąca przez Roztocze ścieżka wiedzie przez ujmujące fragmenty Roztoczańskiego Parku Narodowego i zahacza o ciekawe miejscowości turystyczne – Zwierzyniec, Krasnobród i okolice Suśca. Ukłonem w stronę miłośników starych zabytków są tutejsze liczne, wiekowe kościoły. Mowa m.in. o tym położonym na wyspie kościele św. Jana Nepomucena, z którego można się udać do Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej przez rezerwat przyrody św. Rocha. Kilka kilometrów dalej znajduje się z kolei współczesna kaplica w Ciotusze Nowej oraz młyn wodny na rzece Sopot, zamieszkały przez bobry.

Będąc w tych okolicach, warto odwiedzić Zamość, słynący z pięknej starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z 52-metrową wieżą ratuszową. Podróż polecamy zakończyć w Szczebrzeszynie, gdzie znajdują się dwie 2- i 3-metrowe figury chrząszcza!
 

Przypisy