Travelist.pl podsumował wykorzystanie bonu turystycznego. Jak spisał się rządowy program?

Aktualności

Do 31 marca 2023 roku Polacy mogli wykorzystać bon turystyczny. Program wprowadzono w sierpniu 2020 roku jako odpowiedź rządu na walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią. Eksperci z Travelist.pl postanowili wziąć pod lupę statystyki wykorzystania środków. Jaka była rekordowa transakcja z wykorzystaniem bonu na Travelist.pl, w którym miesiącu rezerwacji było najwięcej, jakie obiekty cieszyły się największym zainteresowaniem i czy rzeczywiście zachęcał on do podróżowania?

Bon turystyczny: rekordy i statystyki

Polski Bon Turystyczny został wprowadzony w 2020 r. jako wsparcie zarówno dla zmagającej się ze skutkami pandemii krajowej branży turystycznej, jak i planujących wypoczynek rodzin. Miał on formę jednorazowego świadczenia, wynoszącego 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Według danych ZUS, po zakończeniu programu około 500 tys. bonów pozostało nieaktywnych, co oznacza, że możliwość ich wykorzystania przepadła. Bon umożliwiał dokonanie płatności m.in. za zakup biletów na imprezy czy atrakcje turystyczne, a także na rezerwację noclegów. Również na Travelist.pl.

POLECAMY

– Przez cały okres obowiązywania świadczenia nasi klienci dokonali ponad 43 tys. transakcji z wykorzystaniem bonu turystycznego. Wartość bonu pozwoliła na sfinansowanie przeszło 42 proc. wartości wszystkich zamówień na Travelist.pl złożonych z jego użyciem. Średnia wartość transakcji z użyciem bonu to w naszym przypadku 1700 zł. Nie zabrakło jednak rekordów – najwyższa wyniosła ponad 16 000 zł – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

W 2020 r., ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, zarówno do podróży, jak i korzystania z dodatkowych rządowych świadczeń Polacy podchodzili dość ostrożnie. Zdecydowane ożywienie można było zaobserwować natomiast w 2021 r. Łagodzenie obostrzeń i malejąca „wyjazdowa niepewność” sprzyjały planowaniu wyjazdów.

– Największe zainteresowanie bonem turystycznym odnotowaliśmy w 2021 roku. Już w maju słupki transakcji z jego wyszukiwaniem poszybowały w górę, utrzymując się na ponadprzeciętnym poziomie do końca września. Największy wzrost zaobserwowaliśmy w lipcu. Wówczas Polacy dokonali na naszej stronie blisko 6 tys. transakcji z użyciem rządowych środków. Rezerwacje dotyczyły w głównej mierze pobytów wakacyjnych. Te za pandemicznym trendem – wywołanym sporą niepewnością – dokonywane były w większości w trybie last minute – mówi Maćkiewicz.

Wybrzeże na prowadzeniu

Dane portalu Travelist.pl pokazują, że polskie wybrzeże było najpopularniejszym celem podróży z wykorzystaniem bonu turystycznego. Blisko 42 proc. wszystkich transakcji zrealizowano właśnie nad Bałtykiem. Najczęściej wybieranym obiektem był Hotel Arka Medical SPA ****, na drugim miejscu znalazł się Blue Marine Mielno, natomiast podium zamyka Hotel Number One SPA & Wellness by Grano*** w Gdańsku. Warto zauważyć, że góry wypadły znacznie słabiej – to tylko 27 proc. wszystkich transakcji z wykorzystaniem rządowego programu. Spośród dziesięciu najczęściej wybieranych obiektów opłacanych bonem turystycznym tylko dwa znajdują się na południu Polski. To Radisson Blu Hotel & Residences***** w Zakopanem i Crystal Mountain***** w Wiśle.

– Na tego typu wynik wpływ może mieć kilka kluczowych czynników. Większość transakcji z wykorzystaniem rządowych środków zrealizowana była w trybie last minute na okres wakacji. Z wieloletniego doświadczenia wiemy już, że spora część osób w tym okresie wybiera morze. Nie bez wpływu na wybór kupujących pozostawały także koszty. Inflacja i kryzys gospodarczy konsekwentnie przekładały się na idące w górę ceny. Te rosły oczywiście w całej Polsce, jednak faktycznie w górach były wyższe niż nad morzem – stwierdza Maćkiewicz.

Co ciekawe, największy wzrost sprzedaży wyjazdów z bonem w porównaniu do tych bez niego odnotowano w kategorii city breaków (21 proc. vs 14 proc. wszystkich transakcji).

Z bonem bardziej komfortowo

Eksperci portalu zwrócili również uwagę na fakt, że osoby korzystające z bonu turystycznego wybierały bardziej komfortowe i ekskluzywne opcje zakwaterowania. Jak stwierdza ekspertka:

– Turyści dokonujący rezerwacji z bonem turystycznym na Travelist.pl znacznie częściej wybierali oferty w pokojach hotelach 4- i 5-gwiazdkowych. Można wysnuć zatem wniosek, że dla sporej części podróżujących dodatkowe środki były zachętą nie tyle do udania się na długo wyczekiwany urlop, co podwyższenia standardu podróży. Dzięki temu wiele osób skorzystało z oferty wyjątkowych obiektów w kraju, na które być może nie mogliby sobie pozwolić.

Wsparcie polskiej turystyki

Polski Bon Turystyczny był inicjatywą rządu mającą na celu wsparcie rodzin i polskiej branży turystycznej. Ponadto zachęcał do poznawania własnego kraju, regionu i kultury. Pomysł ten spotkał się dużym zainteresowaniem. Chociaż okres składania wniosków już się zakończył, to część wyjazdów wciąż jeszcze się nie odbyła. Niektórzy zdecydowali się bowiem sfinansować w ten sposób zbliżające się wakacje.

Przypisy