Tu warto plażować! Travelist.pl opublikował Ranking Plaż 2022

Aktualności

Jedne są dzikie i romantyczne, inne ponadprzeciętnie szerokie, kolejne kuszą białym piaskiem niczym na Karaibach. Eksperci portalu Travelist.pl, jak co roku o tej porze, przyjrzeli się polskim plażom, wybierając najpiękniejsze z nich. Każda jest inna, wyróżnia się spośród pozostałych i zachwyci niejednego turystę. Dokąd warto się wybrać podczas tegorocznego lata? Sprawdźmy!

1. Świnoujście

Ranking Plaż 2022 otwiera prawdopodobnie najczystsza, najbezpieczniejsza i najbardziej ekologicznie zarządzana plaża, zwana czasem Majorką Północy. Za najpiękniejszą z polskich plaż eksperci portalu Travelist.pl – nie po raz pierwszy – uznali bowiem tę leżącą w Świnoujściu, na wyspie Uznam. Nie powinno to dziwić, skoro od 17 lat na tutejszych masztach powiewają Błękitne Flagi, a szerokość piaszczystego pasa sięga miejscami nawet 200 m. Co ciekawe, świnoujska plaża poszerza się sama – naturalnie. Jest to możliwe, ponieważ morze na tym odcinku wybrzeża „cofa się”, dzięki czemu piasku w nadmorskim pasie regularnie przybywa.

POLECAMY

Widziana z oddali charakterystyczna Stawa Młyny stanowi idealne uzupełnienie zachodów i wschodów słońca, a wody Bałtyku są tutaj statystycznie najcieplejsze na całym polskim wybrzeżu (ich temperatura może sięgać nawet 25-26°C). Na aktywnych czekają tu zjeżdżalnie wodne, trampoliny, boiska do gry w siatkówkę plażową czy wypożyczalnie skuterów wodnych. Działa tu też szkoła KiteFORT – pierwsza i jedyna na Pomorzu Zachodnim baza szkoleniowa SUP, windsurfingu i kitesurfingu.

Uwagę zwraca także sposób, w jaki dba się o czystość tej plaży. Oprócz tradycyjnego zbierania śmieci i odpadków do gruntownego sprzątania wykorzystywana jest specjalistyczna maszyna do przesiewania piasku.
 

2. Kołobrzeg

Największy nadbałtycki kurort cieszy się nie jedną, a kilkoma najpiękniejszymi plażami w Polsce. Odwiedzający tamte rejony mogą zażyć kąpieli słonecznych na Plaży Centralnej, Plaży Zachodniej lub Plaży Wschodniej. Jednak najbardziej malowniczy, zachęcający do długich spacerów odcinek, z przylegającym wysokim wałem wydmowym, znajduje się po zachodniej stronie ujścia Parsęty, w kierunku Grzybowa.

Kołobrzeskie plaże miejscami mają ponad 100 m szerokości, pokryte są złotym piaskiem, a regularne czyszczenie owocuje uhonorowaniem Plaży Zachodniej, kąpieliska Wschód „Bałtyk” oraz Wschód „Kamienny Szaniec” Błękitną Flagą. Letniemu klimatowi sprzyjają liczne wakacyjne rozrywki dla starszych i młodszych odwiedzających. Mogą oni na przykład skorzystać z wodnych atrakcji, jak przejażdżka skuterem wodnym, motorówką czy bardzo szybką łodzią typu RIB lub skusić się na wyprawę na dwóch kółkach po jednej z licznych ścieżek rowerowych wzdłuż morza. Zmysły odwiedzających zaspokaja również leżący w pobliżu Nadmorski Park Zdrojowy. Pomyślano tu także o osobach z niepełnosprawnościami, które, chcąc zażyć z kąpieli w Bałtyku, mogą skorzystać bezpłatnie z przystosowanej do tego amfibii wodnej.

3. Hel

Podium Rankingu Plaż 2022 zamyka najbardziej charakterystyczny cypel na całej mapie Polski – Hel. Wybrany przez serwis The World Geography jednym z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata, co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów, którzy dostają się tu rowerem, samochodem, pociągiem lub autobusem o numerze 666.

Nad helską plażą słońce świeci aż 70 dni w roku, a silne wiatry upodobali sobie amatorzy windsurfingu i kitesurfingu. Piaszczysty obszar o długości 1 km znalazł się także w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu European Best Destinations w kategorii plaż (Hel zajął 10. miejsce i jest jedyną plażą w naszym kraju ujętą w plebiscycie). Zawdzięcza to ekscytującej lokalizacji, dzikiem naturze, ale też nowej, efektownej promenadzie okalającej cały cypel.

Warto zwrócić także uwagę na praktyczny aspekt helskich plaż. Mimo ich popularności nawet w szczycie sezonu można znaleźć na nich miejsce do swobodnego plażowania, a w promieniu 500 m na głodnych i spragnionych czekają liczne obiekty gastronomiczne.

Świnoujście, Kołobrzeg i Hel – to te miejsca zdaniem ekspertów Travelist.pl mogą pochwalić się najpiękniejszymi plażami na polskim wybrzeżu. A co z pozostałymi? Więcej informacji o innych lokalizacjach, które trafiły do tegorocznego zestawienia znajdziecie na stronie: https://magazyn.travelist.pl/top-10-ranking-polskich-plaz/.

Przypisy