Utrzymywanie higieny na zapleczu kuchennym

Restuaracje

Czystość kuchni ma fundamentalne znaczenie w zachowaniu bezpieczeństwa żywności. Jedną z najgorszych rzeczy, jaka może się przytrafić, jest wystąpienie zatrucia pokarmowego wśród klientów restauracji. Każdy szef kuchni powinien dbać nie tylko o smak i jakość wydawanych potraw, ale i o czystość swojego królestwa. Brak zachowanej higieny w kuchni może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Utrzymanie czystości nie może kojarzyć się tylko z zachowaniem porządku i odkładaniem wszystkiego na swoje miejsce.

Na zapleczu kuchennym powinny być myte nie tylko blaty oraz sprzęty. Myciu podlegają również zlewy, umywalki, podłoga, ściany, okna czy lampy. Tak naprawdę każda powierzchnia w kuchni powinna być myta.

POLECAMY

Oczywiście mycia niektórych powierzchni nie musimy wykonywać codziennie (np. okien), ale z określoną częstotliwością. 

Wybierz odpowiednie środki do mycia i dezynfekcji 

W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych środki do mycia, odkażania i dezynfekcji są stosowane w celu zachowania higieny oraz zdrowia. Na rynku jest wiele firm, które oferują środki do mycia i dezynfekcji. Niewątpliwie warto zapoznać się z ich ofertami. Wybierając odpowiednie preparaty, musimy zwracać uwagę na ich przeznaczenie. Nie każdy środek pasuje do rodzaju powierzchni, które masz w kuchni. 

Dodatkowo preparaty do mycia i dezynfekcji powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Nie mogą zawierać substancji, które mogłyby wpływać negatywnie na zdrowie oraz nie mogą zawierać substancji, które reagowałyby ze składnikami żywności. Warto więcej czasu poświęcić na wybór środków do mycia i dezynfekcji. Niewątpliwie pomoże Ci to zadbać o higienę oraz odpowiednią pielęgnację sprzętów oraz powierzchni. 

Szczególne ważne jest czyszczenie powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, aby zapobiec chorobom przenoszonym przez żywność. Należy pamiętać, że powierzchni nie myje się tylko gdy coś się rozleje, czymś się ona zabrudzi, ale mycie powinno być wykonywane również z określoną częstotliwością. Dodatkowo sprzątać trzeba całe powierzchnie, a nie tylko ich fragmenty. 

Warto podzielić procesy mycia i dezynfekcji na te wykonywane doraźnie i okresowo. Wprowadzenie harmonogramu pomoże Ci w kontrolowaniu pracowników oraz w wyrabianiu dobrego nawyku sprzątania. Pamiętaj jednak, że harmonogram jest tylko orientacyjny i niektóre powierzchnie mogą wymagać szybszego posprzątania, niż to przewidziałeś.

 

Dezynfekcja

Środki do dezynfekcji odgrywają istotną rolę w zachowaniu higieny, ale i zdrowia. Dezynfekcja jest bardzo ważnym elementem, który odbywa się zazwyczaj po umyciu danej powierzchni lub sprzętu. Niestety, czasami pracownicy o tym zapominają i po umyciu lub przetarciu powierzchni jej nie dezynfekują. Do dezynfekcji dobrze sprawdzają się środki specjalne bez spłukiwania (są one wygodniejsze). Dezynfekcja może zapobiec rozwojowi bakterii, wirusów czy pasożytów. Środki do dezynfekcji muszą być używane na zapleczu kuchennym.

Uważaj na żywność

Pamiętaj, że podczas zabiegów czyszczenia i pielęgnacji powinieneś uważać na żywność, która znajduje się w pobliżu. Przed przystąpieniem do czynności mycia i dezynfekcji przełóż żywność w bezpieczne miejsce.

Ustal harmonogram sprzątania

Zwróć uwagę na to, jak często dane powierzchnie lub sprzęty będą wymagały mycia i dezynfekcji. Warto też podzielić procesy mycia i dezynfekcji na te wykonywane doraźnie i okresowo. Wprowadzenie harmonogramu pomoże Ci w kontrolowaniu pracowników oraz w wyrabianiu dobrego nawyku sprzątania. Pamiętaj jednak, że harmonogram jest tylko orientacyjny i niektóre powierzchnie mogą wymagać szybszego posprzątania, niż to przewidziałeś. 

Wysłuchaj pracowników

Ważne, żeby ze swoim personelem prowadzić dialog. Osoby zarządzające powinny w jasny sposób komunikować, czego oczekują, ale i powinny brać pod uwagę zdanie personelu. Czasami osoba zarządzająca nie przebywa w kuchni tyle czasu co kucharze. Nie jest przez to w stanie określić, czy ustanowiona częstotliwość sprzątania urządzeń i powierzchni ma sens. Okresowo należy wprowadzać pewne zmiany. 

Szkól personel

Jeśli już ustalona została częstotliwość sprzątania, poinformuj o tym swój personel. Dodatkowo warto przekazywać swoim pracownikom nie tylko suchą wiedzę na temat harmonogramu sprzątania, ale i informacje o istotności tych zabiegów. Dodatkowo powinieneś poinstruować ich, jak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy