Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

25 sierpnia 2022

Wiedeń na weekend: 4 kroki do zaplanowania wyjazdu [PORADNIK]

0 116

Położony nad Dunajem Wiedeń przyciąga bogatą historią, różnorodnością architektury, perełkami sztuki i muzyki klasycznej oraz wyjątkową kuchnią. Co warto zobaczyć w stolicy Austrii? Redakcja Magazynu Travelist podpowiada, jak na własną rękę zorganizować city break w jednym z najbardziej zielonych i przyjaznych miast świata.

Krok 1: Zaplanuj dojazd

Wiedeń położony jest stosunkowo blisko od Polski, co stwarza wiele dogodnych możliwości dojazdu. Dla tych, którzy chcieliby postawić na minimalizację kosztów, dobrym rozwiązaniem będzie transport publiczny. Pociągiem lub autokarem można dojechać – nawet bezpośrednio – z wielu miast Polski, m.in. z Krakowa, Katowic, Rzeszowa czy Warszawy. Podróż najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, nawet kilkumiesięcznym. Wówczas możemy liczyć na najkorzystniejsze ceny biletów. Bilet na pociąg można dostać już od 9,90 EUR w jedną stronę.

Ci, którzy więcej czasu podczas weekendowego pobytu chcieliby poświęcić na odkrywanie stolicy Austrii, mogą wziąć pod uwagę bilety lotnicze. Do Wiednia można dolecieć bezpośrednio z Warszawy (liniami LOT i Austrian Airlines) oraz Krakowa (liniami Ryanair i Austrian Airlines). Aby bilety upolować w naprawdę atrakcyjnych cenach, pomocne mogą okazać się wyszukiwarki tanich lotów. Na korzyść działa także elastyczność w doborze terminu wyjazdu.

Wygodną opcją – zwłaszcza dla mieszkańców południa Polski – jest również dojazd autem. Przykładowo trasa z Krakowa do Wiednia liczy 465 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 5 godz. Niewiele więcej mają do przebycia wrocławianie – 535 km (ok. 5,5 godz. jazdy). Stawiając na ten środek transportu, trzeba jednak pamiętać o winietach na autostrady. Obowiązują one zarówno w Czechach, na Słowacji, jak i w samej Austrii. Warto też wziąć pod uwagę, że w całym mieście funkcjonuje strefa płatnego parkowania – to dobry powód, aby przesiąść się na komunikację publiczną. Tym bardziej że do dyspozycji mamy metro, tramwaje, autobusy, ale też rowery i hulajnogi elektryczne.

Krok 2: Wybierz hotel odpowiadający Twoim oczekiwaniom

Oferta noclegowa jest tu równie szeroka, jak atrakcje turystyczne miasta. Wiedeń kusi pięknymi obiektami o wysokim standardzie, wśród których znajdują się hotele trzy-, cztero-, jak i pięciogwiazdkowe. Ofert warto szukać na popularnych serwisach rezerwacyjnych jak np. Travelist.pl, gdzie oprócz zakwaterowania w cenie dostajemy również śniadania lub wyżywienie oraz pakiet dodatkowych atrakcji.

Krok 3: Przygotuj plan zwiedzania miasta

W Wiedniu na pewno nie sposób się nudzić. Zabytki, które warto umieścić na swojej liście must to see, to m.in. katedra św. Szczepana (symbol Wiednia), neogotycki Ratusz, zamek cesarski Hofburg, Wiedeńska Opera Narodowa, Parlament i Pałac Epstein, Dom Mozarta czy Belweder. Ten ostatni to nie tylko zespół pałacowo-ogrodowy, ale także mieszcząca się na terenie obiektu galeria sztuki, w której można podziwiać najcenniejsze dzieła Gustava Klimta (w tym „Pocałunek” i „Judith”), Oskara Kokoschki czy Egona Schiele. Wart odwiedzenia jest także Hundertwasserhaus – niezwykły, pełen żywych kolorów kompleks mieszkalny zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera. Dzisiaj to jedna z najważniejszych austriackich atrakcji architektonicznych.

Popularnym miejscem odpoczynku – i dobrej zabawy dla całej rodziny – jest wiedeński Prater, będącym jednym z największych parków na świecie. Ciekawostką jest, że niegdyś ten liczący 1700 ha obszar stanowił tereny łowieckie Habsburgów. Obecnie znajduje się tutaj m.in. największe w Europie wesołe miasteczko z charakterystycznym dla miasta Diabelskim Młynem. Wybudowano go w 1897 r. z okazji jubileuszu 50-lecia koronacji cesarza Franciszka Józefa. Z jego wagoników rozciąga się przepiękna panorama miasta.

Wiedeń to jedno z najbardziej zielonych miast świata, dlatego w miarę możliwości warto udać się także na jego peryferie. Las Wiedeński i zielone obrzeża kuszą atrakcyjnymi szlakami turystycznymi. Tych w całym mieście jest ponad 240 km. Jeden z najbardziej popularnych szlaków zaczyna się przy końcowej stacji linii tramwajowej D. Jedenastokilometrowa Stadtwanderweg 1 prowadzi przez lasy i porośnięte winoroślami zbocza aż do znajdującej się na górze Kahlenberg wieży widokowej Stephaniewarte. Rozpościera się stąd zachwycający widok na Las Wiedeński, Dunaj i samo miasto.

Planując zwiedzanie miasta, można skorzystać ze stworzonej z myślą o turystach darmowej aplikacji WienMobil.

Krok 4. Spróbuj wiedeńskich specjałów

Sznycel wiedeński, tort Sachera, omlet cesarski kaiserschmarren czy apfelstrudel to dania, których warto skosztować, odkrywając Wiedeń. W samym mieście nie brak również polskiego akcentu, czyli popularnych zarówno wśród wiedeńczyków, jak i turystów kanapek Trześniewskiego. W 1902 r. to właśnie w Wiedniu Franciszek Trześniewski otworzył autorski bufet, którego specjałem były – i nadal są – kanapkami z pastą jajeczną.

Nie bez powodu Wiedeń bywa określany również stolicą lodów. Tutejsze lodziarnie prowadzone są często przez potomków włoskich emigrantów, tworzących przysmaki według pilnie strzeżonych, starych receptur. Warte polecenia są np. Eis-Greissler, Eissalon Tuchlauben czy Eissalon am Schwedenplatz.

Przypisy