Dezynfekcja sal konferencyjnych. Jak zrobić to szybko i skutecznie?

Poradnik inwestora

Dezynfekcja dużych pomieszczeń to nie lada wyzwanie, szczególnie kiedy ludzie mają w nich przebywać przez kilka godzin, np. podczas całodniowej konferencji. Jak zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom? Najpewniej pandemia koronawirusa potrwa dłużej niż restrykcyjne ograniczenia, zatem warto już dziś przygotować się na zniesienie zakazów i wybrać skuteczną metodę dezynfekcji.

Usuwanie groźnych wirusów, bakterii, alergenów i grzybów, a także nieprzyjemnych zapachów z dużych pomieszczeń sprowadza się do dezynfekcji powierzchni i powietrza. Jako uzupełnienie warto rozważyć także dezynfekcję klimatyzacji i wentylacji, a po każdym zabiegu wykonać badania mikrobiologiczne powietrza, które potwierdzi ich skuteczność. W kanałach wentylacyjnych można również zamontować filtry elektrostatyczne, lampy UV lub urządzenia generujące ozon. Takie rozwiązania pomagają w regularnym eliminowaniu zanieczyszczeń, umożliwiając ciągłą poprawę jakości powietrza.
Pandemia koronawirusa obliguje do systematycznej dezynfekcji sal, w których przebywają ludzie, aby wyeliminować ryzyko zarażenia COVID-19. Sposobów jest wiele, a wybór metody zależy od kubatury pomieszczenia, a także czasu, jaki można przeznaczyć na dezynfekcję oraz dodatkowe zabiegi.

POLECAMY

Opryski i zamgławianie

Uniwersalną metodą stosowaną w dezynfekcji powierzchni i przedmiotów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jest oprysk. Metoda opryskowa nie wymaga specjalnego przygotowania pomieszczeń i może być wykonywana z pomocą ręcznych opryskiwaczy. W sprzedaży są profesjonalne płyny do dezynfekcji powierzchni, a usługę można także zlecić specjalistycznej firmie. Jednak oprysk w dużych pomieszczeniach może okazać się czasochłonny, bo preparat dezynfekujący musi pokryć dokładnie wszelkie powierzchnie dotykowe.
Podobnie jest z zamgławianiem, ale jest to metoda nieco bardziej wydajna. Polega na wprowadzaniu do pomieszczenia chemicznej substancji dezynfekującej w formie mgły. Środki do dezynfekcji wykorzystywane w zamgławiaczach bazują na różnych substancjach czynnych (wykorzystuje się np. nadtlenek wodoru), a ich działanie na powierzchnie i przedmioty – oprócz skutecznej dezynfekcji – może być różne. W każdym przypadku warto upewnić się, czy po zabiegu w powietrzu będzie unosił się nieprzyjemny zapach (wtedy konieczne jest przewietrzenie pomieszczenia), czy nie pozostanie osad oraz czy substancja czynna nie spowoduje korozji metalowych elementów wyposażenia. Zamgławianie jest szybką, wydajną i skuteczną metodą w przypadku dużych pomieszczeń, ale warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną producenta i sprawdzić, czy daje on gwarancję skutecznego usunięcia bakterii i wirusów ze wszystkim powierzchni oraz czy środek dezynfekujący nie uszkadza sprzętu elektronicznego, np. ekranów.
W wyniku zamgławiania dezynfekowane jest całe pomieszczenie – powietrze oraz wyposażenie, bo mgła szybko się rozprzestrzenia i dociera do każdego, nawet najmniejszego zakamarka. Zaletą tej metody jest właśnie fakt, że preparat dociera w miejsca niedostępne dla innych metod dezynfekcji. Czas potrzebny na zamgławianie pomieszczenia jest różny – od kilkunastu minut do kilku godzin, w zależności od technologii pracy, wydajności generatora mgły oraz wielkości pomieszczenia. Pełna dezynfekcja skażonego pomieszczenia o k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy