Łukasz Paradowski, redaktor prowadzący „Biznes Hotel”: Posiadając basen w hotelu, musimy o niego zadbać w odpowiedni sposób, aby zapewnić komfort zarówno gościom, jak i pracownikom. Jak zadbać o czystość na basenie oraz o czystość wody?
POLECAMY
Lidia Konopka, Menedżer Operacyjny i Techniczny w firmie Fluidra Polska Sp. z o.o.: Ogólnie pojęta czystość na basenie mieści się w zakresie podstawowego standardu, jaki chcemy zapewnić gościom hotelowym. Jeżeli nasz hotel słynie z czystości pokoi, tak samo powinno być w przypadku strefy spa. Regularnie sprzątana hala basenu oraz pomieszczenia przyległe powinny być wizytówką naszego hotelu.
To samo dotyczy samego serca strefy, czyli niecki basenu oraz wody w niecce.
Czystość niecki jest sprawą dość łatwą. Wystarczy tylko dobrej jakości automatyczny odkurzacz basenowy, np. taki z podwójną filtracją Zodiac Alpha RA 6800 iQ i temat estetycznej i czystej niecki jest rozwiązany.
Trochę bardziej skomplikowana jest sprawa czystej wody w basenie. Ogólnie mówiąc – czystość wody i czystość niecki to tematy powiązane i nie mogą istnieć w oderwaniu od siebie nawzajem.
ŁP: Skupmy się jednak na wodzie w basenie. Najczęściej – aby zapewnić jej odpowiednią czystość – jest ona chlorowana. Czy są jakieś inne możliwości zadbania o czystą wodę w naszym basenie?
LK: Tak. Chlorowanie jest najpopularniejszym sposobem uzdatniania wody basenowej. Jest to też metoda najtańsza. Chlor jest łatwo dostępny i znany od lat. Pomimo dobrych właściwości dezynfekcyjnych ma też swoje wady, o czym należy pamiętać, chcąc mieć w swoim basenie wodę klasy premium.
Czasami, wchodząc do hotelu, już w recepcji wiemy, że w obiekcie jest basen. Dzieje się tak z powodu obecnego tzw. zapachu basenowego. Tej sytuacji można uniknąć, maskując problem, inaczej organizując przepływy powietrza w hotelu albo rozwiązując tę kwestię kompleksowo – poprawiając jakość uzdatniania wody.
Powszechnie uważa się, że to chlor odpowiada za charakterystyczny zapach basenu, jednakże nie jest to do końca prawda. Prawidłowo uzdatniany basen nie powinien mieć tego zapachu – pojawia się on wtedy, kiedy w basenie mamy nagromadzenie chloramin, czyli związków chloru i substancji organicznych.
Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego powszechnego problemu jest usuwanie tych substancji z wody, zanim zwiążą się z chlorem i zaczną brzydko pachnieć. Pomocne w tym przypadku będą wszystkie tzw. alternatywne metody uzdatniania wody (lampy UV lub ozonowanie wody), które – neutralizując substancje organiczne występujące w wodzie basenowej – blokują proces łączenia się chloru w chloraminy. Dodatkowo przy zastosowaniu środków wspomagających możliwe jest ograniczenie ilości poziomu wymaganego chloru, co zawsze jest korzystne dla użytkownika.
W tym miejscu należy też wspomnieć o systemie, który zastępuje dozowanie chloru płynnego i ma działanie ograniczające ilość substancji organicznych.
Mowa o popularnej w p...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 elektronicznych wydań,
- nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
- ... i wiele więcej!