Jakie korzyści płyną z przystąpienia do sieci hotelowej?

Poradnik inwestora
Jeszcze nie tak dawno, ze względu na wygórowaną cenę i ograniczoną dostępność, produkty markowe kojarzone głównie z prestiżem osiągalne były tylko dla nielicznych. Dziś, gdy „sieciówki” zdominowały świat komercyjny, dostęp do produktów i usług oferowanych przez znane marki jest właściwie nieograniczony.

Wzrost podaży markowych produktów zauważalny jest również w naszej branży. Tym razem zastanowimy się, jakie korzyści i ograniczenia z punktu widzenia inwestora hotelowego niesie za sobą przystąpienie obiektu do globalnej sieci.

POLECAMY

Na początek trochę statystyki

Od 2012 r. w Polsce przybyło ponad 26 000 pokoi hotelowych, z czego ok. 10 000 pokoi należy do obiektów sieciowych.  Ponad 65% wszystkich pokoi hotelowych oferowanych w naszym kraju to pokoje należące do obiektów indywidualnych, niezwiązanych z żadną siecią. Oferta tego typu obiektów dominuje w miejscowościach typowo turystycznych, rozsianych na Wybrzeżu, obszarach górskich, miastach uzdrowiskowych czy Pojezierzu Mazurskim, a także w mniejszych miastach regionalnych, co nie oznacza, że nie znajdziemy jej również w większych ośrodkach miejskich. I choć coraz więcej sieci zauważa potencjał regionów turystycznych naszego kraju, mekką produktów sieciowych w Polsce pozostają miasta, w szczególności te stanowiące ważne ośrodki gospodarcze i biznesowe. W Warszawie ponad 76% wszystkich oferowanych pokoi przynależy do globalnych, regionalnych lub lokalnych sieci hotelowych, w Krakowie jest to 49%, we Wrocławiu 67%, w Katowicach 84%, a w Trójmieście 47%.

W ostatnich latach hotele markowe w dużych miastach rosną jak grzyby po deszczu. W samej stolicy ogłoszonych jest ponad 6800 nowych markowych pokoi w projektach realizowanych i planowanych. Statystyki wydają się przytłaczające, jednak biorąc pod uwagę szybki rozwój biznesowy stolicy, w tym ciągły wzrost podaży powierzchni biurowej, a także zainteresowanie Polską graczy takich jak J.P. Morgan, popyt na usługi hotelowe rośnie w tempie większym niż planowana podaż. Wierzymy, że tak dynamicznie rozwijający się rynek będzie w stanie zaabsorbować duży wzrost podaży pokoi, choć może odbić się to na wynikach mniej konkurencyjnych, gorzej zlokalizowanych i niemarkowych obiektów.

W grupie siła, czyli co daje globalna marka?

Zakładając spełnienie minimalnych wymagań sieci (rozmiar, lokalizacja etc.), jednym z kluczowych pytań, jakie powinien postawić sobie każdy inwestor hotelowy, jest to, czy hotel, w który zamierza zainwestować, będzie obiektem o własnej indywidualnej nazwie, czy wkroczy do rodziny hoteli sieciowych ze wszystkimi związanymi z tym konsekwencjami. A jest ich wiele.

Ekspozycja i dystrybucja

Przystąpienie do rodziny marek znanej sieci hotelowej takiej jak Hilton Worldwide, InterContinental Hotels Group czy Marriott Hotels to przede wszystkim zagwarantowanie ekspozycji i rozpoznawalności obiektu w skali globalnej. Międzynarodowe sieci hotelowe od lat inwestują ogromne sumy w globalny marketing oraz rozwój swoich własnych systemów rezerwacyjnych i kanałów dystrybucji, co przekłada się bezpośrednio na wyniki przynależnych im obiektów. Pomimo wzrostu znaczenia zewnętrznych, ogólnodostępnych platform rezerwacyjnych takich jak booking.com, HRS, Tripadvisor czy Google włączenie hotelu do systemów sieciowych wciąż daje im znaczną przewagę nad obiektami niezależnymi, co dotyczy szczególnie rezerwacji zagranicznych i korporacyjnych. Dodatkową korzyścią płynącą z przystąpienia do sieci jest włączenie hotelu do globalnego programu lojalnościowego, oferującego różnego rodzaju benefity gościom korzystającym z hoteli danej sieci, co przekłada się bezpośrednio na wybór hotelu przez tych regularnie podróżujących klientów. Globalne sieci hotelowe oferują „swoim” hotelom zaawansowane narzędzia wspierające skuteczne i efektywne zarządzania obiektem, w tym ceną oferowanych usług („yield management”), co daje im dużą przewagę nad niesieciowymi konkurentami.

Know-how i standardy

Inwestycje hotelowe należą do najtrudniejszych ze wszystkich inwestycji komercyjnych zarówno pod względem architektonicznym, jak i operacyjnym. Niezaprzeczalną korzyścią z przystąpienia do sieci hotelowej jest dostęp do ogromnego know-how i przez lata wypracowanych standardów. Decydując się na współpracę z siecią hotelową, inwestor zgadza się na przyjęcie i przestrzeganie tych norm. Z jednej strony poniekąd ogranicza to swobodę właściciela i dowolne popuszczenie wodzy fantazji przy projektowaniu hotelu, którego poszczególne funkcje, powierzchnie, wystrój i wyposażenie są w większym  („hard brands”) albo mniejszym („soft brands”) stopniu określone przez daną markę, z drugiej – normy te, wynikające z doświadczenia i praktyki, pozwalają uniknąć kosztownych błędów już na etapie projektowania hotelu. Dzięki tym standardom hotele sieciowe być może nie są unikalne, ale z całą pewnością są efektywne operacyjnie, co z punktu widzenia biznesowego ma dużo większe znaczenie, mając odzwierciedlenie w niższych kosztach bieżącej działalności. 

Już po otwarciu hotel jako organizm funkcjonujący całą dobę musi stawić czoło wymaganiom kilkudziesięciu, a nawet kilkuset indywidualnych, niemal codziennie zmieniających się gości. Sprzedaż pokoi hotelowych, w przeciwieństwie do wynajmowanych na lata powierzchni biurowych, handlowych czy magazynowych, odbywa się codziennie. W czasach nieograniczonego dostępu do internetu, kiedy wystawienie dobrej lub negatywnej oceny to kwestia kilku kliknięć, kadra zarządzająca i personel muszą pozostawać w ciągłej gotowości, nie zostawiając miejsca na kosztowne pomyłki. Również w tym przypadku przynależność do sieci hotelowej okazuje się pomocna. Sieć dostarcza bowiem wiele wypracowanych i spójnych standardów, wspólnych dla obiektów danej marki, popartych systemem szkoleń dla personelu i kadry zarządzającej. Dzięki tym normom gość wie, jakiej oferty i poziomu usług może spodziewać się, wybierając hotel danej marki, a dobrze przeszkolony personel wie, jak zachować się w danej sytuacji, i czego się od niego oczekuje.

Finasowanie i wyjście z inwestycji

Umowa z globalną siecią hotelową jest jednym z głównych czynników zwiększających szansę pozyskania finansowania bankowego na realizację danego projektu. Z punktu widzenia banku globalny szyld daje dodatkową gwarancję powodzenia inwestycji. Wynika to m.in. z realnych danyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy