Mniejszy dystans.

Obowiązują nowe wytyczne dla basenów

Poradnik inwestora

Mimo pandemii koronawirusa funkcjonowanie basenów hotelowych jest możliwe i dla gości, KTÓRZY decydują się z nich korzystać, pobyt może być w pełni komfortowy. Szczególnie, że wizyta na basenie może się okazać dobrym sposobem na ucieczkę od zatłoczonych miejsc. Niedawno zmieniły się wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów i saun w trakcie epidemii SARS-COV-2 
w Polsce. O czym warto wiedzieć? 

Podstawowa zmiana dotyczy dystansu między osobami, które spotykają się w obiekcie podczas korzystania z basenu lub wykonywania swoich służbowych obowiązków. Jeśli basen hotelowy może być odwiedzany także przez osoby, które nie są gośćmi hotelowymi, dystans obowiązuje również przy kasie. Do niedawna były to minimum 2 m. Od 11 sierpnia obowiązują nowe wytyczne, które określają, że minimalna odległość między osobami wynosi 1,5 m. Poza tym do podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego w obiekcie należą: dezynfekcja miejsc, powierzchni i przedmiotów, które są często dotykane przez ludzi, ograniczanie możliwości do tworzenia skupisk ludzkich oraz zapewnienie pracownikom środków ochrony osobistej.

POLECAMY

Wytyczne rządowe, przygotowane we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, podzielono na trzy grupy: dotyczące obiektu, klientów oraz pracowników, a także sytuacji, w której u pracownika lub użytkownika podejrzewa się zarażenie koronawirusem.

Nowe zasady już przy wejściu

W strefie wejścia lub w okolicy kas miejsca na oczekiwanie dla użytkowników muszą być wyraźnie oznaczone (najlepiej na podłodze). Oznaczenia muszą zapewnić 1,5 m odległości klientów od kasy. Podobne rekomendacje obowiązują od 11 sierpnia w odniesieniu do odległości między personelem a użytkownikami basenu oraz pomiędzy osobami stojącymi w kolejce w otoczeniu pływalni, tj. w szatni, przebieralni, do toalety, natrysku, brodzika – poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki). Bezpośrednio przed kasą lub szatnią może znajdować się jedna osoba – w tej kwestii nic się nie zmieniło. Niezbędną informację o tym ograniczeniu należy zamieścić na zewnątrz przed drzwiami wejściowymi, a najlepiej także obok okienka kasowego lub szatni. Nadal wskazane jest usunięcie krzeseł i ławek w poczekalniach. Personel nie powinien pozwalać na gromadzenie się zbyt wielu ludzi w poczekalni albo zachęcać do przedłużania pobytu w tych pomieszczeniach. Przy wejściu powinna się znajdować także informacja o zakazie korzystania z basenu przez osoby z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, przede wszystkim dróg oddechowych. 

Jak według nowych zasad ustalić i skontrolować maksymalną liczbę użytkowników basenu? Wszystko zależy od wielkości obiektu, więc nie ma tu precyzyjnych wytycznych. Według nowych zasad liczba osób jednocześnie korzystających z obiektu nie może przekraczać 75% maksymalnego obłożenia. Do niedawna było to 50%.

Jeśli basen hotelowy może być odwiedzany także przez osoby, które nie są gośćmi hotelowymi, dystans obowiązuje również przy kasie. 
Do niedawna były to minimum 2 m. Od 11 sierpnia obowiązują nowe wytyczne, które określają, że minimalna odległość między osobami wynosi 1,5 m. 

Jednak w przypadku saun poprzednie, bardziej restrykcyjne ograniczenie dotyczące liczby osób korzystających z pobytu w jednym czasie (do 50% maksymalnej zajętości) pozostało bez zmian. Sauny, które nie zapewniają temperatury wyższej niż 6...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy