Nieoczywiste kierunki na podróże wiosną: filmowe plenery Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Turystyka

Zbliżająca się wiosna to idealny czas na zwiedzanie ciekawych miejsc i ruch na świeżym powietrzu. Szczególnie wówczas, jeśli sceneria dookoła jest iście filmowa. Rozległe doliny, malownicze wzgórza, pustynie, gęste lasy, tajemnicze skalne formy, a do tego średniowieczne warownie. Tak w kilku słowach można opisać jurę krakowsko-częstochowską, która – ze względu na krajobraz – określana bywa polską Szkocją. Redakcja „Magazynu Travelist” podpowiada, jakie punkty warto odwiedzić na jednej z najsłynniejszych tras turystycznych w Polsce, do której z Wrocławia, Krakowa, Katowic czy Łodzi można dojechać w nie więcej niż 2 godziny. Ciekawi szczegółów?

Jak w kinie

Przebiegający przez pogranicze Śląska i Małopolski Szlak Orlich Gniazd liczy sobie ponad 160 km, będąc tym samym jedną z najdłuższych tras turystycznych w Polsce. 
To popularne miejsce każdego roku przyciąga tysiące turystów, chcących podziwiać spektakularne krajobrazy oraz nie mniej imponujące historyczne budowle. Wzniesione na skałach zamczyska w połączeniu z malowniczą przyrodą tworzą iście kinematograficzną scenerię, którą od lat doceniają ekipy filmowe z całego świata.
Ścieżki prowadzą przez kamieniste zbocza, lasy i łąki szczególnie pięknie prezentują się wiosną, kiedy natura budzi się do życia, nabierając coraz bardziej soczystych barw. Teren można eksplorować zarówno pieszo, rowerem, jak i samochodem, więc z pewnością każdy znajdzie sposób, by odkryć wyjątkowość tego unikatowego w skali Polski regionu. 

POLECAMY

Zamek królewski w Olsztynie

Przygodę można rozpocząć od jednej z najpopularniejszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd – zamku w Olsztynie. Do dziś zachowały się mury tej gotyckiej budowli, w tym piwnice, fundamenty kuźnicy oraz dwie efektowne wieże. Pierwsza cylindryczna, wysoka na 35 metrów, natomiast druga kwadratowa, zwana inaczej starościańską. 
Do konstrukcji zamku, powstałego w tzw. typie jaskiniowym, włączono charakterystyczne dla tego regionu wapienne skały i krasowe groty. Obecnie w ruinach dawnej fortecy organizowane są liczne wydarzenia, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne czy wystawy. Warto dodać, że malownicze okolice zamkowego wzgórza przyciągają nie tylko turystów, ale również filmowców. Wśród powstałych tutaj produkcji warto wymienić m.in.: Rękopis znaleziony w Saragossie, Szamankę czy Demony Wojny według Goi.

Gdzie się zatrzymać?

Wartym uwagi miejscem jest Resort Jura w Kroczycach – klimatyczny obiekt, położony w jednym z najpiękniejszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Cena za pokój dwuosobowy ze śniadaniem i obiadokolacją zaczyna się już od ok. 239 zł i obejmuje ponadto m.in.: dostęp do kijków do nordic walking, piłkarzyków oraz bilardu.
 


Orle gniazda w Mirowie i Bobolicach

Czerwony szlak prowadzi nas kolejno do Mirowa, gdzie w otoczeniu wapiennych skał o różnych kształtach i rozmiarach można podziwiać ruiny XIV-wiecznego zamku. O wyjątkowości tego miejsca świadczy chociażby fakt, że u podnóża monumentalnej twierdzy nagrywano sceny do filmu Powidoki w reżyserii Andrzeja Wajdy. 
Niespełna półgodzinny spacer dzieli Mirów od zamku w Bobolicach. Ta królewska forteca została zbudowana najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Warownia usytuowana jest na stromym i skalistym wzgórzu na wysokości 360 m n.p.m. Prowadzi do niej drewniany most zwodzony i solidna brama, a całość otaczają potężne mury. Architektura budowli jest wyjątkowa. W skład zamku wchodzi cylindryczna baszta, duży dziedziniec oraz lochy. Bobolicka warownia również pojawiła się na ekranie – tym razem w serialu Korona Królów.
To nie koniec filmowych atrakcji w okolicy. Pomiędzy obydwoma zamkami, na odcinku około 2 km, rozciąga się Grzęda Mirowska. To malownicze pasmo skalne stało się scenerią m.in. dla teledysku promującego Meridę Waleczną – filmu animowanego wytwórni Walt Disney Pictures i Pixar Animation Studios.

Ruiny zamku Bąkowiec w Morsku

To kolejne jurajskie Orle Gniazdo, które stanowi przykład zamku warownego wykorzystującego do celów obronnych naturalne ukształtowanie terenu. Pod rycerskim zamkiem pochod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy