Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hotelowy know-how

10 lutego 2022

NR 1 (Styczeń 2022)

Nowy standard DVB-T2 a Twój hotel – sprawdź, co się zmieni

0 207

Polska wchodzi w nowy etap procesu modernizacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2, który został zainicjowany przez Parlament Europejski. Już od marca rozpocznie się rewolucja w zakresie odbioru telewizji naziemnej, której skutki mogą być odczuwalne nawet dla 2 milionów Polaków. Zmiany będą dotyczyły nie tylko prywatnych obiorców – również branża hotelowa musi przygotować się na efekty wprowadzenia nowego standardu nowy standard DVB-T2/HEVC.

Zmiany DVB-T2 – na czym polegają?

Obecnym standardem odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Choć obowiązuje w Polsce od 2010 roku, nie wykorzystuje on w pełni możliwości technologicznych, które oferuje nowoczesne nadawanie sygnału cyfrowego. Widzowie mają zatem ograniczony dostęp do zaawansowanych rozwiązań, a co za tym idzie – nie mogą cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dźwięku. 
Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, już od 1 lipca 2022 roku zacznie obowiązywać nowy standard DVB-T2/HEVC, wykorzystujący węższą częstotliwość – od 470 do 694 MHz. Modernizacja ma na celu zwolnienie pojemności pasma 700 Mhz, przeznaczonego dla technologii mobilnej piątej generacji. W związku z tym zwiększy się maksymalne wykorzystanie potencjału naziemnej telewizji cyfrowej w całej Europie. Nowy standard umożliwi bardziej oszczędną eksploatację dostępnych częstotliwości nadawania, a więc zapewni dostęp do większej liczby kanałów telewizyjnych – i to w dużo lepszej jakości! 

POLECAMY

Nowy standard – nowa jakość, nowe możliwości

DVB-T2/HEVC przyniesie lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także zapewni widzom dostęp do nowych programów. 
To jednak nie wszystko! Zmiana technologii to pierwszy rozdział interaktywnej telewizji, dostępnej dla większej liczby odbiorców. Dzięki nowym standardom możliwe będzie wprowadzenie HBBTV, czyli telewizji hybrydowej, która umożliwia interakcje podczas oglądania programu, np. w postaci gry czy quizu. Wystarczy połączenie z internetem i można wejść na wyższy poziom
rozrywki. 
 

RYS. 1. SPRAWDŹ, KIEDY NOWY STANDARD ZACZNIE OBOWIĄZYWAĆ W TWOIM WOJEWÓDZTWIE


Nowy standard – stary telewizor

Skuteczne wykorzystanie po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy