Ocena CV i przyszłego pracownika. Czyli jak przygotować się do rozmowy od strony pracodawcy i na jakie elementy CV zwrócić uwagę?

Finanse

Temat „jak dobrze rekrutować” od lat nie schodzi z „pierwszych stron” gazet. Rekrutacja to znacznie więcej niż szukanie kandydatów, prowadzenie spotkań i finalnie zatrudnienie najlepszej osoby z rynku. Rekrutacja to sprzedaż. Rekruter to nie tylko osoba, która zadaje pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej, analizuje odpowiedzi kandydata i wystawia mu pozytywną lub negatywną opinię. To także dobry handlowiec.

Z drugiej strony – kandydat, który bierze udział w procesie rekrutacji, również sprzedaje – swoją osobę, wiedzę, kompetencje. Warto także wiedzieć, dlaczego pracownicy decydują się odejść z firmy i jak przyszły bądź obecny pracodawca może ich przy sobie zatrzymać. 

POLECAMY

Mocne strony pracownika – na co zwrócić uwagę w CV i o co pytać? 

Mocne strony pracownika zazwyczaj odnoszą się do ogólnych cech i umiejętności danej osoby, które pozwalają mu efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Obejmują one między innymi umiejętności komunikacyjne, kompetencje technologiczne, profesjonalizm, pracę zespołową, sumienność i umiejętność rozwiązywania problemów. Pracownicy, którzy potrafią efektywnie wykorzystać swoje umiejętności w celu zwiększenia poziomu wydajności, są przyszłościową inwestycją dla firmy. Oto niektóre z najczęstszych mocnych stron pracowników, na które jako pracodawca warto zwrócić uwagę:

  • Skuteczne zarządzanie czasem – dobra organizacja swojej pracy jest bardzo ceniona, szczególnie kiedy pracownik musi wykonywać wiele obowiązków i ze wszystkim zdążyć. Odpowiednia hierarchia zadań i wypełnianie ich krok po kroku mogą znacznie zwiększyć efektywność.

Przykład pytania od pracodawcy dla kandydata: Poproś, aby kandydat opowiedział o swoim systemie planowania, wspomnij o własnych aplikacjach czy planerach, z których korzystasz na co dzień. Zapytaj o sytuację, w której dzięki odpowiedniej organizacji kandydatowi udało się wykonać w czasie duży, wymagający projekt, który składał się z kilku etapów.

  • Kreatywność – w wielu branżach jest to cecha szczególnie ceniona. Dzięki kreatywności kandydat może sprawnie i szybko wykonywać zadania, proponować nowe, oryginalne rozwiązania czy ulepszać już istniejące.

Przykład pytania od pracodawcy dla kandydata: Poproś o przedstawienie projektu, który przyniósł sukces właśnie dzięki pomysłowi kandydata. Zapytaj o to, jak rozwiązano problem dzięki jego podpowiedziom.
 

 

  • Pracowitość – nie jest tajemnicą, że każdy pracodawca chciałby, by jego zespół tworzyli ludzie jak najbardziej pracowici. Dzięki temu zadania wykonywane są szybciej, mają świetną jakość i całe działanie firmy jest efektywniejsze.

Przykład pytania od pracodawcy dla kandydata: Poproś, aby kandydat opowiedział o tym, jak studiując, łączył pracę na etacie lub starał się o staż. Może wymienić wszystkie sytuacje, w których robił kilka rzeczy jednocześnie. Być może studiował dwa kierunki i jeszcze dodatkowo chodził do pracy? Oczywiście pracowitość nie oznacza tylko kilku prac wykonywanych w tym samym czasie. Wykonywanie wielu zadań w jednej firmie również świadczy o zapale do pracy.

  • Skuteczność i upór w działaniu – pracownicy, którzy nie poddadzą się, dopóki nie skończą powierzonego im zadania, są także cenieni na rynku pracy. Chcą oni wykonać pracę jak najlepiej, mimo przeszkód, jakie mogą spotkać na swojej drodze.

Przykład pytania od pracodawcy dla kandydata: Poproś kandydata, aby opowiedział o zadaniach, które wymagały maksimum poświęcenia i powodowały zniechęcenie, jednak cel sprawiał, że doprowadził je do końca.

  • Elastyczność – dziś elastyczność jest potrzebna i ważna. Pracodawcy oczekują, że pracownik szybko dostosuje się do nowych warunków czy obowiązków.

Przykład pytania od pracodawcy dla kandydata: Po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy