Problem z ekspresem do kawy? Poznaj rozwiązania!

Restuaracje

Kawa z ekspresu podczas dużego eventu czy śniadania to już standard. Jednak w restauracjach premium można czasem spotkać warnik z wrzątkiem, a obok kawę rozpuszczalną, co jest przydatne, gdy coś się stanie z ekspresem albo serwis bufetowy jest rzadko stosowany.

Mogłoby się wydawać, że nie ma problemu z serwisem kawy na dużych imprezach, np. dla 300 i więcej gości, gdyż dostawca usług cateringowych czy restaurator jest po prostu do tych problemów przyzwyczajony i ma na wszelki wypadek kilka ekspresów w zapasie, gdyby któryś się zaciął albo przestał działać. Bardzo często, nawet w obiektach o wysokim standardzie, spotykamy po prostu warniki z kawą albo wrzątkiem i kawę rozpuszczalną na przerwy konferencyjne pod wspólnym tytułem „coffee break”. Taki archaiczny już sposób przynajmniej jest niezawodny i pozornie łatwy do przygotowania, natomiast o jakości takiego serwisu nie będę się wypowiadał, bo dobrze znamy obraz rozsypanej kawy ze słoika, śmieci po jednoporcjowych sticksach, rozlany wrzątek wokół warnika…

POLECAMY

Do niedawna żadne z obecnie powszechnie znanych rozwiązań w Polsce nie pozwalało na podanie kawy czarnej i białej w krótkim czasie, najlepiej z gęstą cremą. Dlatego aby rozwiązać te problemy, pojawił się w Polsce system CAFITESSE pod marką Jacobs. System ten powstał w 1962 r. w Holandii pod marką Douwe Egberts, a dzięki przejęciu na świecie firmy Jacobs przez koncern Douwe Egbertse od 2017 r. 
także pod marką Jacobs. W ten sposób dokonała się największa do tej pory fuzja koncernów kawowych na świecie pod nazwą Jacobs – Douwe Egberts, w segmencie B2B z dopiskiem Professional.

Na czym polega innowacyjność rozwiązania kawy cateringowej JDE Professional? Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie systemu CAFITESSE i tradycyjnego systemu parzenia kawy przy użyciu kawy ziarnistej, mielonej albo rozpuszczalnej.

Wyzwaniem po zakończonej imprezie jest policzalność zużytego surowca do produkcji kawy:

  • Resztki kawy z klasycznych ekspresów przelewowych trzeba po prostu wylać do zlewu po zakończonej imprezie.
  • Nawet w ciągu imprezy, jeżeli kawa jest zbyt długo w warniku, warzy się na smolisty kolor, robi się kwaśna, to efekt „przegotowania” produktu. I wtedy powinniśmy ją wymienić na świeżo zaparzoną.
  • Otwarte opakowania z resztkami kawy wietrzeją i ulegają zbryleniu.
  • Kawa to drogi produkt, często jest po prostu wynoszona i zużywana w prywatnych celach.
  • Przed następną imprezą trzeba długo czyścić ekspresy i kalibrować, żeby zapewnić właściwy smak i sprawdzić, czy kalkulowane zużycie surowca na jedną porcję ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, co przy dużych imprezach ma niebagatelne znaczenie ekonomiczne.

 

Z tymi problemami radzimy sobie doskonale przy zastosowaniu bar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy