Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozwiązania antybakteryjne dla hoteli

Artykuł | 9 czerwca 2020 | NR 3
39

Pandemia Covid-19 to dla wszystkich biznesów moment na gruntowną restrukturyzację. Jak czas pokazał, żaden biznes nie może już funkcjonować na tych samych zasadach co przed marcem 2020 r. Począwszy od obowiązku noszenia maseczek, rękawiczek, zapewniania płynów dezynfekujących, po kompletną reorganizację usług.

Ogromna część biznesu przechodzi do internetu albo przeorganizowuje się do pracy zdalnej. Branża HoReCa niestety do internetu nie przejdzie, zdalnie też nie popracuje. Dostosowanie się do nowych realiów – obowiązujących norm epidemiologicznych oraz obaw klientów – jest ogromnym wyzwaniem dla hotelarzy. Menedżerowie muszą tak dostosować swój obiekt i wdrożyć takie procedury bezpieczeństwa, aby urzędnik nie miał wątpliwości, a gość czuł się w nim bezpieczny. Przygotowany musi zostać praktycznie cały obiekt: począwszy od lobby hotelowego, gdzie klient zaczyna swoją przygodę z hotelem, przez ciągi komunikacyjne, gastronomię, przestrzeń konferencyjną, SPA, aż po pokoje.

Lobby

Lobby hotelowe – to miejsce, które przede wszystkim ma robić wrażenie. Głównymi elementami wyposażenia lobby oprócz samej recepcji są meble, oświetlenie, dekoracje, np. obrazy. Jeżeli mamy ciągle dezynfekować, czyścić i pilnować sterylności, musimy zwrócić uwagę na to, że im więcej drobiazgów, drobnych kształtów czy powierzchni 3D, np. perforacji, tym trudniej te sprzęty wyczyścić. 

Atrakcyjne meble z miękką i puchatą tapicerką tekstylną co prawda stanowią piękne zaproszenie, żeby się rozgościć, ale niestety trudno je utrzymać w idealnej higienie. I jak je dezynfekować? Praktycznie nierealne. Nie przykryjemy przecież tego mebla folią i nie będziemy jej wymieniać po każdym gościu. W takim momencie niestety powinny one zostać wymienione na takie, które łatwo się czyści. 

Takim rozwiązaniem może być zastosowanie tapicerki odpornej na środki dezynfekujące, o wysokiej odporności na ścieranie. Takie parametry mają tapicerki z ekoskóry Boltaflex z powłoką PREFIXX. Wszystkim ekoskóra kojarzy się z ceratą. To bardzo mylne, ponieważ struktury wysokiej jakości ekoskór są bardzo zróżnicowane i po prostu atrakcyjne estetycznie. Ważnym aspektem jest łatwość utrzymania w czystości: wystarczy spryskać je środkiem dezynfekcyjnym i przetrzeć. Prosto i szybko.

Wracając do lobby hotelowego: skupmy się teraz na oświetleniu stojącym i wiszącym. To również są sprzęty, które trzeba dezynfekować. Tu należy zwrócić uwagę na materiały, z których są one wykonane. Jeżeli są to materiały zmywalne i odporne na dezynfekcję, to mamy pewność, że w krótkim czasie nie zbledną i się nie wytrą. Prawdopodobnie też zniknie większa część małych dekoracji wnętrz, które gość może nawet przez przypadek dotknąć i pozostawić na nich bakterie.

Korytarze

Ciągi komunikacyjne, windy korytarze – tu dodatków i dekoracji jest najmniej, jednak musimy zwrócić uwagę na materiały wykorzystane do wykończenia. Począwszy od podłogi: zastanówmy się, czy wykładzina dywanowa jest łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji. Nigdy nie doczyścimy wykładziny dywanowej tak, by była idealnie czysta pod względem bakterii. Dobrej jakości wykładziny dywanowe są antystatyczne, ale to nie działa na bakterie. 

W tym miejscu dobrym rozwiązaniem są panele LVT, które nie tylko są łatwe w czyszczeniu, bardzo odporne na szorowanie, ale też bardzo ciekawe pod względem estetycznym. LVT to już nie tylko gładka deska, ale panel o stru...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy