Dodatki. To one odpowiadają za efekt!

Poradnik inwestora

Wielu właścicieli hoteli w nieskończoność przekłada renowację wnętrz. Tymczasem brak czasu czy pieniędzy nie musi stać na drodze do stopniowego remontu! Warto zacząć od dodatków, które nie wymagają w większości żadnych skomplikowanych renowacji. Później można je przenieść już do nowego, odświeżonego wnętrza, zachowując w oczach gości ciągłość koncepcji. 

Co zmienić najpierw?

Dodatki we wnętrzach kojarzą się z tym, co zbyteczne. Tymczasem mogą być również praktyczne i to właśnie od tych warto zacząć. Poza wyglądem wnoszą coś więcej. W przypadku oświetlenia będzie to przyjemniejsza atmosfera i widoczność w pokoju. Dobra pościel z egipskiej bawełny i miękkie poduszki mogą być powodem, dla którego goście wybiorą ten, a nie inny hotel. Jak widać, do zyskania jest całkiem sporo.
Dlaczego wspominam akurat o tym? Ponieważ oba te elementy stanowią fundament dalszych decyzji dotyczących aranżacji. Tworząc odpowiednie tło świetlne i wizualne, umożliwiają skonstruowanie harmonijnej przestrzeni, w której każdy kolejny element – meble, dodatki czy kolory ścian – może znaleźć swoje idealne miejsce, współgrając z innymi i tworząc spójną całość.

POLECAMY

Zmiana oświetlenia i pościeli w praktyce

Tak naprawdę sztuczne oświetlenie odgrywa główną rolę tylko przez niewielką część dnia. Natomiast przez cały dzień pokój mogą ozdabiać odbicia z kryształowego żyrandola czy piękne klosze. Zbyt rzadko pod uwagę brane jest to, jak lampa wygląda, gdy nie świeci. Wysokość, na jakiej wiszą żarówki, kable, użyte materiały, podstawy – to wszystko może odmienić charakter pokoju. Punkty świetlne można też ukryć w podwieszanym suficie, zapewniając fantastyczne oświetlenie bez wizualnego chaosu.
Jeśli natomiast chodzi o tkaniny pościelowe, to nie doceniamy, jak ważne miejsce zajmuje łóżko w wystroju pokoju. Całkiem dosłownie w większości hoteli to nawet 50 proc. powierzchni pokoju, więc to ono będzie odpowiadać w dużej mierze za wrażenie. 
– W luksusowym hotelu pościel to jedna z oznak absolutnego dobrobytu – zdradza na łamach Leisure + Travel Margherita Zambuco, szefowa pokojówek w rzymskim hotelu Eden znanym z boskiej pościeli. 
I o ile ocenę lamp i innych dodatków lepiej pozostawić profesjonalistom, to goście w mig ocenią, czy dany rodzaj tkaniny się sprawdza – dotyku dobrej pościeli na skórze nie da się podrobić.

Czego unikać

Przede wszystkim kompletnie nieprak-
tycznych dekoracji. Nowojorska restauracja Pylos ma nowoczesne wnętrze uzupełnione o setki odwróconych garnuszków z gliny zdobiących sufit. To piękne nawiązanie do greckiego charakteru tej karczmy, jednak na ten widok projektant wnętrz myśli tylko o pająkach, które z pewnością muszą tam mieszkać. Takiej dekoracji praktycznie nie da się utrzymać w czystości, więc wniosek nasuwa się sam – lepiej jej unikać.
W powszechnym mniemaniu, im więcej dodatków, tym trudniej utrzymać porządek, a w hotelu aspekty praktyczne są na pierwszym miejscu. Wszystko jednak zależy od formy i ilości sprzętów.
Projektując w zeszłym roku nową aranżację hotelu Holimo w Starej Morawie, stawiałam na duże lustra czy lampy o maksymalnie prostych formach. To nie sprawia, że sprzątanie staje się trudniejsze. A czego się wystrzegać? Powierzchni lśniących i szklanych, na których widać każdą smugę. Skomplikowanych kształtów i wcięć, które będą gromadziły pajęczyny i kurz. Przyglądając się przez lata wystrojowi najlepszych hoteli świata, zwróciłam uwagę, że rzadko kipi tam od nadmiaru dodatków.

Zrób wrażenie

Wnętrze pozbawione dodatków jest jak biała kartka. To rama lustra lub wazon nadają mu greckiego, skandynawskiego czy folkowego charakteru. Warto o tym pamiętać, bo w praktyce oznacza to, że nigdy nie jest za późno na radykalną zmianę charakteru wnętrza niskim kosztem. Wystarczy wymienić nieciekawe dodatki na takie w określonym stylu. Do tego coraz więcej właścicieli hoteli decyduje się na tzw. obiekty WOW. Trudno się im dziwić – młode pokolenie instagramowiczów wszystkim, co interesujące, chce dzielić się w sieci, a to sposób na darmową reklamę... The Hoxton Hotel w Chicago cieszy oko symetrycznymi, złotymi lampami po obu stronach łóże...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy