Hotele – drugie życie zabytkowych kamienic

Poradnik inwestora

Historyczne budynki i kamienice zachwycają swoją architekturą i budują tkankę miejską. Wśród nich można znaleźć też takie, które są pięknymi perełkami architektonicznymi pod miastem. Pałace i dworki chętnie zamieniane są na niewielkie hotele i pensjonaty. W miastach natomiast tę rolę przejęły kamienice. Te pamiątki historii stają się butikowymi hotelami łączącymi przeszłość z teraźniejszością. Doświadczenie w takich renowacjach ma warszawska pracownia Tremend, która przywróciła do życia już kilka takich miejsc. 

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi hotelowe w miastach, a przy tym ograniczoną ilością wolnego miejsca, inwestorzy chętnie przekształcają kamienice i zabytkowe budynki miejskie, nadając im nową funkcjonalność. 

POLECAMY

– Taka zamiana funkcji i adaptacja starego budynku na potrzeby nowych wytycznych jest niezwykłym wyzwaniem, ale i ogromną radością dla każdego architekta. Tu możemy spotkać się z historią, namacalnie poczuć, jak się kiedyś projektowało, ale też mamy przed sobą ogrom wymogów formalnych i technicznych – mówi architektka Magdalena Federowicz-Boule, współwłaścicielka pracowni Tremend.

Formalności i ekspertyzy

Na początku każdego projektu zmierzającego do adaptacji starego budynku do nowych potrzeb stoją skomplikowane procesy administracyjne. Należy wykonać niezbędne, trudne ekspertyzy konstrukcyjne oceniające stan techniczny budynku i jego wytrzymałość, ekspertyzy dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych. Badania konserwatorskie, mające na celu zebranie wszystkich informacji na temat zabytkowej nieruchomości. Na ich wykonanie potrzebujemy zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z uwagi na to, że w ich skład wchodzą również badania niszczące – ingerujące w zabytkową tkankę budynku, takie jak badania stratygraficzne. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia i przeprowadzeniu badań uzyskujemy pełną wiedzę o danym obiekcie. Całościowe badania konserwatorskie składają się ze wspomnianych badań stratygraficznych (podczas nich pobierane są próbki tynków do analiz laboratoryjnych), mykologicznych oraz oceny stanu zachowania badanych elementów. Na ich podstawie możemy wykonać waloryzację elementów budynku oraz program prac konserwatorskich. 

Ze zmianą funkcji obiektu wiążą się też zmiany techniczne. Należy dokładnie rozważyć możliwości wydzielenia pokoi hotelowych, stworzenia łazienek (co często pociąga za sobą konieczność zmiany pionów kanalizacyjnych), przebudowania systemów wentylacyjnych itp. Wszystkie takie ingerencje muszą być zgodne z normami budowlanymi, przepisami i wymaganiami, które dotyczą obiektów hotelowych. 

– Mimo tej całej skomplikowanej procedury z chęcią podejmujemy się takich wyzwań. Projektowanie hotelu w istniejącym budynku mieszkalnym to też działanie ekologiczne. Staramy się zostawić jak najwięcej z istniejącej tkanki: posadzki, ściany, stolarkę drzwiową czy okienną. Zawsze staramy się przekonać inwestora, że lepiej jest odrestaurować zabytkowe elementy, niż tworzyć je od nowa. Lepiej i ze względu na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, i ze względów finansowych – mówi Magdalena Federowicz-Boule.

Francuski szyk

Jedną z najnowszych inwestycji takiego typu jest kameralny butikowy hotel w Paryżu, znajdujący się niemalże u stóp wieży Eiffla, w historycznej 7. dzielnicy. Jego modernizacją zajmują się architekci z pracowni Tremend. Co też istotne – już niebawem przywita on swoich pierwszych gości.

XIX-wieczna haussmanowska kamienica, zlokalizowana nieopodal Hotel des Invalides, już wcześniej gościła co prawda w swych zabytkowych wnętrzach obiekt hotelowy. Mieścił się tu przez długi czas hotel Prince. Obecni właściciele zmieniają nie tylko fasadę budynku i jego wnętrza, za co odpowiadają architekci pracowni Tremend, ale także n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy