Autor: Piotr Geise

Z wykształcenia socjolog, od co najmniej 10 lat zajmujący się turystyką i socjologią turystyki, nauczyciel akademicki, reporter (publikacje na łamach takich czasopism jak m.in. „Hospitality”, „Rynek Podróży”, „Hotelarz”, „Wiadomości Turystyczne”, „Skrzydlata Polska”). Obecnie konsultant, doradca, szkoleniowiec. Specjalizuje się w problematyce socjologii turystyki, stereotypach, różnicach międzykulturowych (negocjacje a różnice kulturowe), zarządzaniu tekstem i materiałem wizualnym w turystycznych materiałach reklamowych i promocyjnych, jak też niemieckim rynkiem turystycznym oraz nowymi trendami w branży spotkań i zrównoważonym rozwojem w turystyce.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pokolenie X – jak spełnić ich oczekiwania w hotelu?

Na początku tego wieku amerykański socjolog John Urry w Socjologii mobil- ności trafnie opisał świat i związane z nim przemiany. Rozwój form komunikowania się i intensywność podróżowania w połączeniu z powodzią informacji w mass mediach sprawia, że świat opanował nieustanny przepływ towarów, usług i informacji. Ułatwia to mobilność, ale też jednocześnie sprawia, że mamy problemy z koncentracją (na przestrzeni ostatnich 15 lat zmniejszyła się ona z poziomu 12 do 8 sek.!), stąd tak wielka popularność komunikatorów społecznościowych, które coraz częściej są wybierane zamiast korespondencji mailowych.

Czytaj więcej

Pokolenie X – jak spełnić ich oczekiwania w hotelu?

Jeszcze do niedawna branża hotelarska mocno skupiała się na kliencie 55+. Na Zachodzie powstał nawet cały zestaw ofert skierowanych do osób z segmentu „best ager”. Jednak rynek hotelarski to nie tylko aktywny klient będący u progu zakończenia okresu pracy. Od kilku lat zainteresowanie budzą osoby z pokolenia X, czyli urodzone między 1965 a 1980 r., które z powodu osiągnięcia pewnego pułapu ekonomicznego dużo czasu spędzają w podróżach (przeważnie służbowych).

Czytaj więcej

Wypoczynek w biohotelu – jak to działa?

Świadomość ekologiczna nie okazała się przejściową modą w branży turystycznej. W związku z tym powstają ekohotele zbudowane zgodnie z zasadami bioarchitektury, gdzie stosuje się recycling odpadów, wykorzystuje się źródła energii odnawialnej i oferuje produkty ekologiczne. Istnieją również sieci hotelowe i stowarzyszenia, które oferują gościom wypoczynek w stylu eko.

Czytaj więcej

Zmieniający się świat turystyki biznesowej

Obecnie cała uwaga hotelarzy skupiona jest na pokoleniu Y, czyli millenialsach – osobach urodzonych między 1985 a 2000 r., gdyż to oni już za pięć lat będą stanowić na Zachodzie połowę osób znajdujących się na rynku pracy. Istniejący do tej pory podział na hotele targowe i kongresowe ze względu na zmianę pokoleniową oraz kryzys ekonomiczny poprzedniej dekady wymusił dostosowanie się do nowych reguł gry.

Czytaj więcej

Jak utrzymać deklarowaną jakość hotelu przy trudnym rynku pracy?

Jakość to chyba jedno z ważniejszych pojęć nie tylko w hotelarstwie i turystyce, które jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania i opisania. Bez względu na to, jak się ją pojmuje, jej zapewnienie jest dla każdego hotelarza nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy się jeszcze do tego doda dobrą koniunkturę gospodarczą w kraju i co się z tym wiąże – niską stopę bezrobocia. Nie tylko sektor usług hotelarskich staje przed problemem, jak zaspokoić wymagania swoich gości hotelowych w sytuacji dużej rotacji pracowników. 

Czytaj więcej