Architektoniczny balans– Hotel Breath-In w Łodzi

Wiadomości z branży

„Jesteśmy rzemieślnikami od tworzenia architektury, która ma pozytywnie oddziaływać na użytkowników i otoczenie. Nasz warsztat pracy to miejsce, w którym przygotowujemy profesjonalne projekty, wykorzystując narzędzia usprawniające proces realizacji i zarządzania” – tak mówią o sobie założyciele firmy MAKAA, Katarzyna Waloryszak i Marcin Waloryszak. Architekci mający kilkunastoletnie doświadczenie przy realizacji dużych projektów dla klientów komercyjnych w Warszawie i Paryżu. 
Hotel Breath-In jest tylko jednym z ich wielu pomysłów. Twórcy mogą pochwalić się jeszcze takimi projektami jak: Block of house, Monopolis, Zielony Rynek, Biurowiec Synergia, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz wiele innych.
52 pokoje hotelowe, biura, sale konferencyjne, restauracja, Lounge Bar oraz SPA to plan na wykorzystanie prawie 3000 m2 obiektu Breath-In.

Projekt niewielkiego hotelu zlokalizowany jest w centrum Łodzi w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna oraz budynków Telewizji i Filharmonii Łódzkiej. Projektując zabudowę dla narożnej działki w samym centrum miasta, wiedzieliśmy, że musimy zmierzyć się z silnym kontekstem historycznym. Puste, narożne działki w centrum Łodzi to celowy zamysł sprzed kilku dekad na poszerzanie przestrzeni publicznych w gęstej siatce wąskich ulic. W praktyce tylko niewielka ilość tych narożników została faktycznie zagospodarowana, a pozostawiona sama sobie większość z nich przytłacza przez zaniedbany wygląd lub pozostaje działkami-widmo, które nie istnieją w świadomości mieszkańców. Działka u zbiegu ulicy Narutowicza i Sienkiewicza, na której zlokalizowany jest nasz projekt, jako jedna z tych porzuconych przestrzeni, w ważnym punkcie miasta, stała się w ostatnim czasie idealną lokalizacją dla instalacji „oddychającego neonu”. „Wdech Wydech” autorstwa Katarzyny Furgalińskiej i Łukasza Smolarczyka personifikował oddychające miasto, pulsujące tętno i znaczenie harmonii oddechu w naszym życiu. 
Obecnie w ramach projektów rewitalizacji miasto postanowiło odświeżyć dużą część z tych działek, aranżując przestrzeń dla funkcji społecznych takich jak parkingi miejskie, place zabaw czy ryneczki i zieleńce. Według historycznych wzorców kompozycji miast narożniki miejskie miały domykać pierzeje i podkreślać skrzyżowanie, najlepiej przez zwiększoną wysokość lub wyróżniającą się formę. I takie zapewne były intencje planistyczne przy wyborze działek w najbardziej strategicznych miejscach w centrum pod komercjalizację. 
 

POLECAMY


BUDYNEK TWORZY MIASTO

Mała narożna działka wewnątrz XIX-wiecznej tkanki historycznego centrum Łodzi stała się pretekstem do poszukiwania nowych interpretacji historycznej miejskiej zabudowy. Zaproponowaliśmy prostą formę bryły, opartą na sylwecie klasycznej, narożnej kamienicy, wyznaczonej od góry polilinią dachu mansardowego. Jednolita skóra budynku z pionowych lameli drewnianych tworzy nienachalne sąsiedztwo dla zdobnych w ornamenty kamienic, ciągnących się wzdłuż ulicy Sienkiewicza. Gabaryty oraz kąt mocowania lameli zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort przyjemnego nasłonecznienia oraz gospoda...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy