Ciepło odzyskane. Jak zadbać o zgodność z wymogami unijnymi i o niskie koszty?

Technologie w hotelarstwie

„Fit for 55” to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu przeprowadzenie takich zmian w ustawodawstwie, by do roku 2030 zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych netto co najmniej o 55 proc. (w porównaniu do roku 1990) i docelowo osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050. By tego dokonać, trwają nieustające prace nad nowymi dyrektywami i rozporządzeniami, które pomogą osiągnąć ten cel.

W trakcie prac jest dyrektywa związana z efektywnością energetyczną budynków, zakładająca ich neutralność energetyczną. Założenia są takie, by do 2030 r. wszystkie nowe budynki oraz do 2050 r. istniejące budynki stały się zeroemisyjne. 

POLECAMY

Kolejną ważną zmianą będzie raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, a wraz z nim obowiązek obliczania śladu węglowego w zakresie 1 (emisje własne bezpośrednie), 2 (emisje własne pośrednie) i docelowo 3 (pozostałe emisje pośrednie). Wprawdzie hotele (przynajmniej na razie) zapewne nie będą nim objęte, ale są w łańcuchu dostaw firm, które do takiego raportowania będą zobowiązane. A zatem by pokazać pełen zakres generowanego przez siebie śladu węglowego, będą musiały przedstawić też ślad węglowy firm dostarczających im usługi lub produkty. W niedługim czasie (a nawet już) w procesie decyzyjnym klientów hoteli obok kryterium ceny i atrakcyjności będzie więc też wielkość generowanego przez hotel śladu węglowego. 

Dla hoteli oznacza to podjęcie pilnych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – z jednej strony zwiększenie udziału w odnawialnych źródłach energii, z drugiej poszukiwanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. 

Łukasz Paradowski, Redaktor prowadzący „Biznes Hotel”: Marcin, zaprosiłem Cię do rozmowy, ponieważ dowiedziałem się, że firma Daikin posiada produkty, które są rozwiązaniem problemów związanych ze zużyciem energii w hotelach. Czy to prawda? 

Marcin Krośniewski – Key Account Manager w Daikin: Tak faktycznie jest, potwierdzam. Daikin to japoński koncern, a jednym z naszych priorytetów jest dostarczanie produktów, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko, czyli doskonale wpisują się w założenia „Fit for 55”. Jesteśmy organizacją, która skupia się na opracowywaniu rozwiązań, które mogą znacząco zwiększyć efektywność energetyczną, a tym samym zmniejszyć rachunki za energię. 

Dotyczy to całej gamy produktów Daikin z zakresu HVAC-R, czyli systemów grzewczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz chłodniczych.

ŁP: Ale te wszystkie rozwiązania, które wymieniłeś, hotele już mają w swoim standardzie. Więc co takiego ograniczającego emisje Daikin miałby zaproponować właścicielom takich obiektów?
MK:
Masz rację, trudno sobie wyobrazić obiekt hotelowy czy konferencyjny bez wentylacji, ogrzewania czy klimatyzacji. Jednak – jak sądzisz – czy właściciele wiedzą, ile energii zużywają systemy w ich hotelu? Czy monitorują ich stan na bieżąco? Mogą to być podstawowe przyczyny nie tylko wysokiego zużycia energii, np. poprzez straty ciepła, ale również i innych problemów (np. zagrzybienia ścian, niewłaściwej temperatury w pokojach). 

Na postawie analiz, jakie przeprowadziliśmy w wielu obiektach, nie tylko hotelowych, doskonale wiemy, jak to wygląda. Dlatego – oprócz dostarczania sprawdzonych rozwiązań – oferujemy również profesjonalne doradztwo w zakresie optymalizacji posiadanych systemów. Takie rekomendacje przygotowuje się na podstawie przeglądu istniejących instalacji HVAC-R. 

ŁP: Systemy w hotelach są zazwyczaj monitorowane na bieżąco przez dział gospodarczy. Co więc daje taka analiza? 
MK:
Analiza systemów to pierwszy, ale bardzo ważny krok. Na jej podstawie inwestor otrzymuje informację zwrotną, która opisuje stan faktyczny, wskazuje punkty, w których konieczne jest pilne działanie, a także plan kolejnych czynności mających na celu optymalizację instalacji. Przegląd jest również elementem bazowym, dzięki któremu proponujemy klientowi zmiany w jego systemach, które w sposób znaczny wpłyną na obniżenie rachunków za energię, a także zmniejszą ślad węglowy obiektu. 

Z naszych danych jasno wynika, że systemy HVAC-R odpowiadają za ok. 70 proc. ogólnego zużycia energii w hotelu. Przyznasz szczerze, że każde działanie mające na celu poprawę efektywności energetycznej przyniesie inwes...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy