Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekologia ma znaczenie przy wyborze hotelu

Artykuł | 22 maja 2020 | NR 1
54

Dbanie o środowisko jest nie tylko modne, istotne, ale i może przynieść profity. Wiedzą o tym właściciele hoteli, którzy wprowadzają wiele programów ekologicznych. Nowe rozwiązanie stanowi stacja ładowania samochodów elektrycznych, które uważane są za najlepsze przyszłościowe rozwiązanie dla problemów zanieczyszczenia powietrza.

Stosunek hoteli do dbania o środowisko ma coraz większe znaczenie dla gości, bowiem przestały liczyć się wyłącznie lokalizacja i udogodnienia oferowane przez obiekty. Atrakcyjność hotelu ma coraz mniejsze znaczenie, jeżeli nie spełnia podstawowych wymogów związanych z dbałością o środowisko naturalne. Aspekt ekologiczny w ostatnim czasie okazuje się bardzo często decydującym czynnikiem o wyborze hotelu przez gości, dlatego warto zwrócić uwagę w swojej działalności hotelarskiej na to, czy nie jest ona w szkodliwa dla otoczenia. Jest to główny powód, dla którego grono hoteli ekologicznych z roku na rok jest coraz większe.

Tryb eco

W ramach oszczędności energii wiele hoteli wprowadza fotokomórki, światło zapala się dopiero wtedy, gdy jest to potrzebne. Powstają nawet specjalne pokoje, w których prąd jest podłączony tylko gdy znajduje się w nim gość. Rachunki za prąd hotelu są wówczas mniejsze, dlatego właściciele obiektów chętnie decydują się na takie rozwiązania. Ponadto w łazienkach hotelowych instalowane są prysznice tak, by jak najbardziej ograniczyć zużycie wody. W umywalkach instalowane są specjalne baterie, z których można łatwo regulować stan ciepłej oraz zimnej wody. Goście są tak samo zadowoleni, ale rachunki hotelu są niższe i korzysta na tym środowisko. Kuchnie hotelowe również mogą być prowadzone w sposób ekologiczny poprzez segregowanie śmieci przez pracowników kuchennych.  

Większość hoteli dba o to, by jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ na otoczenie, jednak tylko garstka postanowiła pójść o krok dalej i stara się, aby wszystkie decyzje biznesowe były uzasadnione z punktu widzenia ekologii. Coraz tańsza technologia i ekologiczne materiały ułatwiają hotelom zapewnienie gościom maksymalnego komfortu, jednocześnie jak najmniej ingerując w środowisko naturalne. Może to być również używanie wyłącznie odnawialnych materiałów budowlanych czy wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu zamiast pomp wodnych. 

Już na etapie projektowania hotelu można pomyśleć o rozwiązaniach, które uczynią nasz obiekt przyjaznym dla środowiska. Warto porozmawiać o nich z architektem. Może się okazać, że inwestycje, które z początku wydają się kosztowne, po czasie zwrócą się z nawiązką. Ten mechanizm jest doskonale widoczny na przykładzie żarówek energooszczędnych, które często są kilka razy droższe niż ich zwykłe odpowiedniki, natomiast zużycie energii i częstotliwość wymiany przemawiają zdecydowanie na ich korzyść. Podobnie jest z perlatorami, czyli specjalnymi nakładkami na krany. Napowietrzają one strumień wody lub po prostu go ograniczają. W skali całego hotelu pozwala to na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy