Energooszczędne technologie w technice basenowej – co zrobić, żeby było taniej?

Technologie w hotelarstwie

Standardowe złoże (piaskowe, szklane itp.) działa na zasadzie oporu. Woda z zanieczyszczeniami przesącza się przez warstwę złoża, na którym zostają zatrzymane cząsteczki o odpowiedniej średnicy.

Podczas tego przesączania złoże stawia wodzie opór, który należy pokonać, stosując pompę o odpowiedniej mocy, czyli wysokości podnoszenia. Upraszczając temat, można założyć, że im większa moc pompy, tym więcej potrzeba energii do jej napędzenia, stąd już prosta zależność mówiąca o tym, że im „silniejsza” pompa, tym wyższe rachunki za energię elektryczną. 
Co w takim razie można zrobić, skoro każdy basen musi mieć filtr, a złoże jest kluczowe do oczyszczania wody? Jeżeli nie chcemy rezygnować z jakości wody basenowej, po prostu wyłączając filtrację (przypomnijmy: im dłużej działa w ciągu doby, tym lepsza jakość wody), możemy „oporowe” złoże filtracyjne zastąpić złożem o zupełnie innym sposobie działania. 
 

POLECAMY


Inspiracji jak zawsze dostarcza nam natura. Przyjrzyjmy się naturalnej rzece, która niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń. Jeżeli rzeka płynie wolno i ma naturalne zakola, to właśnie w nich gromadzą się zanieczyszczenia. Dzieje się tak dlatego, że woda nie ma już wystarczającej „siły”, aby te zanieczyszczenia ponieść dalej. Zjawisko to wykorzystano przy projektowaniu złoża OC-1, które...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy