Menedżer hotelu - nowe wyzwania dla branży

Aktualności
Dobry menedżer to klucz do sukcesu hotelu. Stwierdzenie to wydaje się oczywiste i banalne, prawda? Tylko pozornie. W ostatnim czasie znacząco zmienia się sposób, w jaki rozumie się rolę menedżera, a to stawia przed branżą nowe wyzwania, którym trzeba będzie sprostać. Problemem staje się nie tylko szerszy zakres obowiązków, ale przede wszystkim zmiana sposobu zarządzania, wymagająca specjalistycznych szkoleń.

Menedżer XXI wieku - czyli kto?

POLECAMY

Do dziś wielu właścicieli uważa, że osoba obejmująca takie stanowisko powinna posiadać doświadczenie w jednej dziedzinie - najchętniej rooms division lub w sprzedaży. W praktyce oznacza to bardzo wąską specjalizację i brak możliwości sprawnego kreowania polityki hotelowej w innych dziedzinach: marketingu, revenue managemencie czy zarządzaniu gastronomią hotelową. Jednakże, obniżona efektywność zarządzania hotelem, będąca konsekwencją niewystarczającej wiedzy i doświadczenia menedżera obiektu, generuje mniejszy zysk, prowadzi do trwałej utraty klientów, a najgorszym scenariuszu także bankructwa hotelu. W ostatnich kilku latach obserwujemy jednakże odwracanie się tego trendu i postrzegania współczesnego menedżera hotelu jako osoby, która będzie umiała samodzielnie zbudować zespół w oparciu o konkretne kryteria kompetencyjne, a także stanie się jego liderem i ekspertem.

Co to oznacza w praktyce?

Dobrego menedżera XXI wieku możemy przewrotnie przyrównać do człowieka renesansu - posiada wszechstronne umiejętności biznesowe, nakierowany jest na maksymalizację osiąganych zysków, a także jest liderem swojego zespołu. Jak przekonuje Marcin Ziobro, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Hilton Garden Inn Kraków Airport, obecnie każdy z pracowników i kierowników hotelu, bez względu na to, czy tego chce czy nie, jest sprzedawcą. Recepcjoniści, kelnerzy, serwis sprzątający – każdy z nich jest wizytówką hotelu i tym samy może produkt sprzedać lub do niego zniechęcić. Menedżer musi mieć tego świadomość i tak pokierować zespołem, aby umiał patrzeć na swoją rolę znacznie szerze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy