Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hotelowy know-how

8 października 2021

NR 1 (Wrzesień 2021)

Niewidzialny problem dla hoteli – czyli jak odetchnąć pełną piersią?

0 209

Hotele często klasyfikowane są jako obszary wysokiego ryzyka z uwagi na możliwość przenoszenia się wirusów drogą powietrzną. Przyczyną tego jest wysoka rotacja gości i duże zagęszczenie ludzi w obszarach wspólnych, takich jak restauracje, siłownie, baseny i lobby. Pandemia dodatkowo spotęgowała problem szeroko pojętej higieny obiektu.

Po pierwszym okresie zaskoczenia i swoistej bezradności, która dotknęła wszystkie chyba dziedziny gospodarki – zaczęły powstawać przeróżne, innowacyjne rozwiązania. W hotelu w Żninie gościom pomaga czuć się komfortowo i bezpiecznie zastosowane uzdatnianie powietrza. 
Więcej na ten temat opowie się przedstawicielka firmy produkującej urządzenia poprawiające jakość powietrza – Dorota Zakrzewska.

Antonina Zajda: Z roku na rok coraz bardziej podwyższają się oczekiwania gości, przyjeżdżających do obiektów hotelowych. Klimatyzacja czy też ogrzewanie są w pokojach dobrem podstawowym, czymś, o co nawet nie trzeba pytać. Z pewnością powstają natomiast nowe standardy, do których trzeba sięgać. Ostatnio wiele słyszy się o polepszaniu jakości pobytu przez uzdatnianie powietrza. Opowie Pani o tym więcej?

Dorota Zakrzewska: Do tej pory planując nowy budynek komercyjny, taki jak hotel, uwaga inwestorów skupiała się przede wszystkim na elementach wyposażenia strukturalnego zapewniających chłodzenie i grzanie obiektu, często zaniedbując kwestie jakości powietrza wewnętrznego. Rzadko kiedy zadajemy sobie sprawę z tego, że spędzamy nawet do 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych, oddychając powietrzem 2–5 razy gorszym niż powietrze zewnętrzne i jest to fakt niezależny od sytuacji związanej z aktualnym stanem pandemii koronowirusa.
Jedno jest pewne, okres pandemii i walki z koronowirusem wpłynął na nasze zachowania i zmienił nieodwracalnie potrzeby konsumentów, a branża hotelowa będzie musiała już zawsze zapewniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. 
Jakość powietrza to przede wszystkim wentylacja, czyli zapewnienie odpowiedniej ilości czystego, świeżego powietrza o właściwych parametrach, czyli temperaturze i wilgotności sprawiających, że czujemy się dobrze w zamkniętych pomieszczeniach. Nie boli nas głowa, nie mamy podrażnień górnych dróg oddechowych czy zaczerwienionych oczu. Warto zwrócić tutaj uwagę na aspekt związany z oczyszczaniem powietrza z pyłków i zarodników, ale też pyłu cementowego, bakterii, wirusów i zarazków. Im mniejsze cząsteczki, tym dłużej utrzymują się w powietrzu i uszkadzają układ oddechowy człowieka: dla przykładu cząsteczki PM10 osadzają się w nosie i gardle, ale już PM2.5 wędrują wraz z wdychanym powietrzem do płuc, a PM1 są wystarczająco małe, aby znaleźć drogę przez błony komórkowe pęcherzyków płucnych do ludzkiego krwioobiegu i powodować choroby zagrażające życiu.
Rozwiązania, które zabezpieczą obiekt i oczyszczą powietrze stały się stałym elementem wyposażenia wielu hoteli. 

AZ: W jaki sposób hotele mogą zaradzić nowym wymaganiom swoich gości? 

DZ: Należy wymienić tutaj kilka rozwiązań proponowanych przez firmę Daikin, takich jak np. wysokiej jakości system wentylacji z wielostopniową filtracją, uzdatnianie recylkulowanego i świeżego powietrza światłem UV-C bezpośrednio w centralach wentylacyjnych, gdzie czyste i wolne od drobnoustrojów powietrze można uzyskać bez narażania ludzkiego ciała na szkodliwe światło UV. W końcu stosowana w indywidualnych oczyszczaczach powietrza technologia Flash Streamer, której skuteczność potwierdził Instytut Pasteura de Lille. Według przeprowadzonych testów oczyszczacze powietrza Daikin eliminują ponad 99,98% ludzkiego koronawirusa HCoV-229E w ciągu 2,5 minuty. Wirus ten należy do tej samej rodziny co SARS-CoV-2, koronawirus, który wywołał pandemię COVID-19. Urządzenia te zostały także ocenione jako w 99,93% skuteczne w zwalczaniu wirusa H1N1 w ciągu 2,5 minut. Wirus H1N1 wywołuje pospolitą grypę. Dodatkowo warto zastosować w hotelu specjalne moduły samoczyszczące, umożliwiające automatyczne i częste czyszczenie filtrów klimatyzatorów oraz jonizatory powietrza będące zintegrowanym, współpracującym elementem jednostek systemów grzewczo chłodzących VRV, które pozwalają dezynfekować powietrze w każdym pok...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy