Nowoczesne technologie zmieniają branżę hotelarską

Technologie w hotelarstwie

"Świat po pandemii to świat, w którym ludzie częściej myślą o przyszłości planety. Przejawów jest wiele, a jednym z nich jest to, iż podkreślają, że zrównoważony rozwój to podstawa idealnego doświadczenia z podróży."

Potwierdza się to w rzeczywistości, wszak wiele hoteli zaczęło już przesuwać swoje priorytety w kierunku opracowywania strategii dotyczących minimalizacji odpadów i zużycia mediów. To, że dziś żyjemy w świecie technologii, a wszystko wokół nas jest przez nią wzmacniane, zdecydowanie ułatwia dążenie do zachowań proekologicznych. Postęp technologiczny i cyfryzacja mocno oddziałują na wszystkie branże, w tym branżę hotelarską. 

POLECAMY

W tym artykule przedstawię – w moim odczuciu najistotniejsze – rozwiązania, które mają znaczący wpływ nie tylko na optymalizację kosztów, ale również na podniesienie satysfakcji gości.

Technologia w hotelarstwie

Jeśli chodzi o branżę hotelarską, rozwój technologii i w niej wspomaga wydajność, wygodę, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Można powiedzieć, że doprowadził do nowej ery w światowej branży hotelarskiej, choć zdaje się, że to dopiero jej początek.

Rok 2022 był rokiem automatyzacji – wokół nas coraz częściej pojawia się sztuczna inteligencja i coraz częściej praca ludzi jest zastępowana pracą maszyn. Również w branży hotelarskiej inteligentna automatyzacja robi furorę. Wszak jedną z cech hotelarstwa jest poszukiwanie innowacyjnych metod na zwiększanie zadowolenia klientów.

 

Zdecydowanie pomagają w tym technologie IoT. To dzięki nim sektor hotelarski przechodzi pozytywną transformację. 

Niewątpliwie inteligentne hotele wkrótce staną się standardem – wszak ich właściciele chcą zapewniać gościom najlepsze usługi i wszelakie udogodnienia.

Spersonalizowana obsługa już dziś jest możliwa dzięki automatyzacji pozwalającej na śledzenie preferencji i zachowań gości. Co więcej, automatyzacja pomaga też zaoszczędzić czas i pieniądze. Przemiany technologiczne w hotelarstwie następują bardzo szybko, dlatego tak ważne jest nadążanie za najnowszymi trendami.

Wyobraźmy sobie, że mamy do wyboru dwa hotele oferujące pokoje w tej samej cenie. Ten pierwszy zapewnia odprawę na podstawie rozpoznawania twarzy i chatbota, który odpowiada na pytania w ciągu kilku sekund, podczas gdy ten drugi ma do zaoferowania tylko wygodne pokoje. Pytanie to wydaje się pytaniem retorycznym. 

Oszczędzamy energię

Jedną z najważniejszych technologii zarządzania energią jest system automatyki budynkowej, czyli BAS. Umożliwia on optymalizację zużycia tak dziś cennej energii w zależności od obłożenia i pory dnia. Można na przykład zaprogramować termostaty obniżające lub podnoszące temperaturę w zależności od klimatu, pory roku, w okresach niskiego obłożenia czy w określonych porach dnia. 

Inną technologią oferującą nowe możliwości oszczędzania kosztów energii są instalacje sanitarne HVAC. To najczęściej grupa zintegrowanych urządzeń, których zadaniem jest ogrzewanie, klimatyzowanie i wentylowanie pomieszczeń. Dzięki temu możemy w odpowiedni sposób utrzymywać we wnętrzach pożądaną temperaturę i poziom wilgotności powietrza oraz zapewniać jego świeżość. 

Uwaga – awaria

IoT – Internet Rzeczy to – najprościej mówiąc – system urządzeń elektronicznych, które mogą automatycznie komunikować się i wymieniać dane za pomocą sieci bez ingerencji człowieka. Jest to pojęcie bardzo szerokie i dziś do IoT możemy zaliczyć coraz większą liczbę inteligentnych urządzeń typu smart. Na przykład zainstalowanie czujników w instalacji hydraulicznej pozwoli zidentyfikować i zgłosić wszelkie nieprawidłowości (np. drobne wycieki), co umożliwi pracownikom szybką reakcję, a to z kolei pozwoli na uniknięcie większe...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy