Dołącz do czytelników
Brak wyników

Technologie w hotelarstwie

8 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Oświetlenie w hotelu: na co zwracać uwagę i jak odpowiednio ustawiać lampy w pokoju hotelowym, lobby oraz w restauracji

0 169

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE BUDYNKU HOTELOWEGO JEST WAŻNE NIE TYLKO W KONTEKŚCIE ASPEKTÓW WIZUALNYCH CZY DEKORACYJNYCH, ALE MUSI TAKŻE SPEŁNIAĆ SZEREG RESTRYKCYJNYCH WYMAGAŃ OKREŚLONYCH W PRZEPISACH PRAWNYCH. W NASZYM ARTYKULE ODPOWIEMY NA PYTANIE O TO, JAKIE OŚWIETLENIE NALEŻY ZASTOSOWAĆ W POMIESZCZENIACH HOTELOWYCH I JAKIE POWINNO MIEĆ PARAMETRY ORAZ USTAWIENIE.

Oświetlenie to ten element wystroju, który znacząco wpływa na atrakcyjność wnętrz oraz panującą w nich atmosferę, ale także (a nawet przede wszystkim) na wygodę funkcjonowania użytkowników. Jest to niezwykle ważna kwestia, jeśli chodzi o obiekty hotelowe, które powinny oferować gościom swobodny (więc także dobrze oświetlony) dostęp do wszystkich elementów wyposażenia pokoju, restauracji czy lobby. Dlatego podlegają one restrykcyjnym normom prawnym, dookreślającym, jakie oświetlenie powinno znaleźć się w poszczególnych strefach budynku.
 

POLECAMY


Wymagania prawne dotyczące oświetlenia w hotelach

Wymagania dotyczące oświetlenia miejsca pracy we wnętrzach określone są normą PN-EN 12464-1:2022-01. Zawiera ona zbiór wytycznych mających zapewnić użytkownikom komfort wzrokowy ze stosownym podziałem na poszczególne obszary obiektu. Tutaj także zawarte są wszelkie zalecenia obowiązujące w budynkach hotelowych oraz restauracyjnych, w których wyodrębnia się recepcje, kuchnie, bufety, pokoje konferencyjne, a także korytarze. Z kolei pokoje hotelowe, podobnie jak pokoje wypoczynkowe, traktowane są jako tak zwane obszary ogólne.
Parametry brane pod uwagę w ocenie ilości i jakości oświetlenia, uwzględniają kategorie takie, jak wymagane eksploatacyjne natężenie oświetlenia, jego równomierność, współczynnik olśnienia, wskaźnik oddawania barw oraz wymagania specyficzne dla danego obszaru. Doskonałym przykładem może być sala konferencyjna, w której zaleca się oświetlenie sterowane. Rozwiązaniem, które bez zarzutu sprawdza się w takich sytuacjach, jest ClueIn od Lena Lighting, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu. To nie tylko wysoce energooszczędny, ale przede wszystkim intuicyjny system zarządzania światłem w pomieszczeniach. 
 


Parametry oświetlenia w obiektach hotelowych

W kontekście parametrów szczególnie istotna jest kwestia podziału obiektu na obszary. W korytarzach dopuszcza się niższe poziomy oświetlenia w porze nocnej. W restauracjach natomiast nie istnieją sztywne wartości natężenia i równomierności oświetlenia, a jedynie zalecenie, aby oświetlenie było zaprojektowane w sposób, który pozwoli stworzyć odpowiednią atmosferę dopasowaną do wystroju i charakteru wnętrza. Wyjątkiem są restauracje samoobsługowe, dla których parametry oświetlenia są jasno określone w normach prawnych.
Najbardziej rygorystyczne wytyczne dotyczą pokoi konferencyjnych, gdzie należy zapewnić użytkownikom równomierne natężenie światła o wartości 500 lx przy wskaźniku olśnienia UGR < 19. Podobnie wygląda to w przypadku kuchni, choć tu przywiązuje się znacznie mniejszą wagę do kwestii olśnienia, którego wsp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy