POS to Twój nowy partner biznesowy

Technologie w hotelarstwie

Nowoczesny system POS to o wiele więcej niż tylko rozbudowany system kasowy, składający się ze sprzętu i oprogramowania. To swoisty ekosystem, odpowiedzialny nie tylko za rejestrację sprzedaży, automatyzację szeregu powtarzanych każdego dnia czynności czy zarządzanie magazynem i obiegiem dokumentów. To także bogate źródło cennych informacji, niezbędnych do skutecznego zarządzania i rozwoju Twojego biznesu gastronomicznego lub hotelarskiego. Dobrze wybrany system POS spełni potrzeby firmy nie tylko dzisiaj, ale także w przyszłości.

Na początek – czym jest POS? Otóż system POS (ang. Point of Sale) to – najprościej mówiąc – zestaw narzędzi informatycznych przeznaczonych dla punktu sprzedaży. Może się składać z komputerów, tabletów, wag i kas fiskalnych, a także np. ekranów dotykowych.
Decydując się na wybór systemu, należy brać pod uwagę nie tylko takie kwestie jak koszt zakupu lub dzierżawy czy łatwość obsługi. Nie mniej istotny jest zakres funkcjonalności oraz dostępność funkcji i narzędzi – nawet tych, które być może wydają Ci się zbędne podczas zakupu, jednak z czasem mogą się okazać kluczowe dla funkcjonowania i dalszego rozwoju Twojego przedsiębiorstwa. Oto trzy funkcje i narzędzia oferowane przez nowoczesne systemy POS, które przed niemal każdym biznesem gastronomicznym otworzą nowe horyzonty.

POLECAMY

Zintegrowane zarządzanie magazynem

Tak jak lodówka dużo mówi o człowieku, tak magazyn o restauratorze. Część kontroli magazynu powinna spoczywać na szefie kuchni, ale to w naszym interesie jest, by rachunek się zgadzał, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać i korygować stan magazynu. 
Zacznijmy od wprowadzenia faktur do systemu. Wielu restauratorów omija formalności szerokim łukiem, nie zdając sobie sprawy z powagi tematu. Kolejną istotną sprawą są inwentaryzacje, które nie wiadomo jak policzyć, ponieważ brakuje punktu odniesienia, czyli stanu początkowego magazynu. W ten sposób błędne koło się zamyka, a my toniemy w spirali braku kontroli nad własnymi pieniędzmi. Zatem, jak tym zarządzać? 
Zaczynamy od wprowadzenia do systemu prawidłowych receptur, a następnie stanu początkowego magazynu. Podczas sprzedaży system automatycznie będzie odliczał ze stanu początkowego wszystkie składniki potrzebne do konkretnego sprzedanego dania. Na podstawie raportu z danego dnia już będziemy wiedzieć, o ile zmniejszyły nam się stany i możemy sprawdzić, czy to się zgadza. Zgadzam się z Tobą, że nikt nie ma na to czasu – ale od tego właśnie mamy nowoczesny system POS. Na bieżąco wprowadzane do systemu zakupione produkty będą uzupełniały magazyn. Na koniec miesiąca wszystko powinno się mniej więcej zgodzić. 
Przyprawy są zazwyczaj wyjątkiem. 
Natomiast jeśli przez miesiąc sprzedaliśmy 500 steków po 200 g na porcję, czyli 100 kg wołowiny, a przyjęte na magazyn było 125 kg przez cały miesiąc, to w prostym rachunku w magazynie powinno być 25 kg. Okazuje się, że jest 15 kg. Zatem – przyjmując cenę zakupu 100 zł za kg – z kasy uciekło nam 1000 zł. Takich niejasności może być dużo. Dlatego kontrola stanów i rzetelne, regularne wprowadzanie faktur do systemu jest tak istotne.
Ponadto system POS możemy ustawić w taki sposób, by generował nam listy zakupów. Jeśli do każdego składnika wprowadzimy minimalną ilość na magazynie, to system zakomunikuje nam, że dany produkt się kończy i należy go zamówić. Co więcej – pokazując swoim pracownikom zainteresowanie tematem, pokazujemy również swoje zaangażowanie w prowadzenie biznesu i jesteś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy