Prowadzenie działalności hotelowej wymaga praktycznej wiedzy

Aktualności
Branża hotelarska w Polsce rośnie w siłę. Szacuje się, że rocznie w naszym kraju będzie przybywać od 1500 do 2000 pokoi hotelowych. Jednocześnie przed branżą stoi wiele wyzwań. O kondycji polskiej branży hotelarskiej i wyzwaniach przed nią stojących rozmawiam z Alexem Kloszewskim, Partnerem Zarządzającym Hotel Professionals Sp. z o.o. Rozmawiała: Ewa Karczewska

- Jak ocenia Pan sytuację branży hotelarskiej w Polsce?

POLECAMY

- Dobre wyniki odnotowują przede wszystkim hotele sieciowe w większości dużych miast w Polsce. Sprzyja temu rozwój sektora BPO w miastach takich jak Poznań, Wrocław, Łódź czy Trójmiasto. 

Korzystny wpływ na wyniki hoteli miał również wyjątkowo długi i pogodny sezon letni. Nie bez znaczenia jest też niestabilna sytuacja w tradycyjnych światowych kurortach takich jak Egipt, Turcja czy Tunezja, która sprawia, że turyści wypoczynkowi coraz częściej decydują się na spędzanie wakacji w Polsce. Z optymizmem patrzymy również na nowe inwestycje hotelowe. Obecnie w Polsce w budowie jest ok. 45 hoteli (z w sumie ok. 6500 pokoi hotelowych), z czego większość będzie funkcjonowała pod znanymi, globalnymi lub regionalnymi, markami.

- Na jakim etapie rozwoju branży są hotele w Polsce? Jak daleka droga przed nimi, by móc równać się z najlepszymi obiektami na świecie?

- Przede wszystkim należy patrzeć na rynek hotelowy w Polsce w kontekście rynków dla niej najbardziej konkurencyjnych, a są nimi Niemcy, Austria, Węgry oraz Czechy. Patrząc na rynki hotelowe w tych krajach, możemy stwierdzić, że po wstąpieniu do Unii Europejskiej zrobiliśmy znaczne postępy. Oczywiście nadal musimy pracować nad dalszym rozwojem sektora. Dla przykładu w Berlinie na 10 000 mieszkańców przypada 340 pokoi hotelowych, podczas gdy w Warszawie zaledwie 74. Przewidujemy, że w ciągu następnych 10 lat podaż pokoi hotelowych w Polsce rosnąć będzie średnio o 1500–2000 nowych pokoi rocznie.

- Jaki wpływ na kondycję hoteli mają przepisy prawne danego kraju dotyczące ich funkcjonowania?

- Obecnie w Polsce nie zauważamy, aby istniejące przepisy prawne miały negatywny wpływ na funkcjonujące hotele. Jednakże w związku z wprowadzeniem nowego podatku bankowego spodziewamy się podwyższenia kosztów finansowania nowych inwestycji hotelowych.  

- Dlaczego większy udział w rynku hotelarskim w Polsce mają obiekty niesieciowe, podczas gdy na Zachodzie ten trend jest odwrotny? I czy ta tendencja będzie się w Polsce utrzymywać?

- W Polsce baza noclegowa liczy ponad 2500 skategoryzowanych hoteli oferujących ok. 130 000 pokoi hotelowych. Około 26% pokoi w Polsce funkcjonuje pod marką, globa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy