Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poradnik inwestora , Inwestycje hotelowe

19 grudnia 2018

NR 2 (Marzec 2018)

Rekordowy popyt na usługi hotelowe

62
W 2017 r. zanotowano rekordowy popyt na usługi hotelowe. Wzrosło średnie obłożenie na większości rynków, a w wybranych lokalizacjach stawki za wynajem pokoi poszybowały mocno w górę. Rosnący popyt w segmencie hotelowym oraz przesycenie rynku biurowego i handlowego rodzi apetyt inwestorów na rozwijanie lub otwieranie tej gałęzi biznesu.

Na szczęście najwięcej pokoi hotelowych pojawi się tam, gdzie faktycznie są potrzebne. Warszawa od co najmniej dwóch lat ma wyraźny niedobór pokoi. Ponadto wiele obiektów dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie (odpowiedni dobór kategorii), a także coraz mniej powstaje „pomników” i najczęściej są to przedsięwzięcia mające komercyjne uzasadnienie. Trochę inaczej sytuacja wygląda w miejscowościach wypoczynkowych. Liczba powstających aparthoteli przyprawia o zawrót głowy. Pokoje sprzedają się świetnie, a obłożenie, pomimo sezonowości, zazwyczaj jest zadowalające. 

Czas pokaże, czy popytu wystarczy dla wszystkich inwestycji. Drugą kwestią jest zapewnienie usług dodatkowych i rozrywki gościom. Z czasem może się okazać, że ładny pokój i nic poza tym to za mało, a jedna smażalnia ryb w pobliżu nie do końca spełnia oczekiwania klientów odwiedzających takie miejsca. Nowych pokoi hotelowych w kurortach powstaje niewiele w porównaniu do liczby pokoi w inwestycjach aparthotelowych (poza nielicznymi wyjątkami typu hotel Gołębiewski, który wg różnych źródeł ma 700 lub nawet 1000 pokoi).

Duże i średnie wzrosty podaży

Przyjrzyjmy się szacunkowym danym dla kolejnych 2–3 lat. Rekordowe wzrosty i lekkie przerażenie wśród hotelarzy, jak i banków widoczne są na największym rynku w Polsce – Warszawie. Szacujemy 45-proc. przyrost podaży, co przekłada się na ponad 6100 (!) nowych pokoi. Należy panikować? Niekoniecznie, ale wzmożona ostrożność w doborze lokalizacji dla nowych inwestycji, a także aktywność w odświeżeniu oferty i samych obiektów istniejących jest wskazana. Obiekty, które dzisiaj mają umiarkowane problemy, na pewno najmocniej odczują ten skok podaży.

W Trójmieście przewidu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy