Romans starej architektury z nowoczesnym designem. Jak sprawdzi się styl duński we wnętrzach hotelowych?

Meble

Klasyczna architektura ma w sobie dużo uroku i jest szlachetna w wyrazie. Dobrze zrewitalizowane stare kamienice, dworki, zabudowania postindustrialne, a nawet przedwojenne banki mogą być idealnym miejscem do aranżacji przestrzeni hotelowych.

Ekspertami w łączeniu starej architektury z nowoczesnym designem są Duńczycy. Odwiedzając Kopenhagę, zobaczymy mnóstwo zabytkowych kamienic, w których urządzone są nowoczesne przestrzenie handlowe (w tym tak często spotykane tu concept story z wyposażeniem wnętrz). W starym budownictwie znajdują się restauracje i wzbudzające najwięcej zachwytu – hotele. Wartym odnotowania przykładem udanej adaptacji zabytkowego budynku banku z 1868 roku (w samym sercu Kopenhagi) jest otwarta tam w 2021 roku nowa przestrzeń sklepu z wyposażeniem wnętrz Paustian Møbler. Niektóre pomieszczenia z ekspozycją urządzone są w wielkich sejfach za olbrzymimi, stalowymi drzwiami pancernymi. 
Duńskie wzornictwo wyrasta z takich wnętrz i jest dobrym wzorem do naśladowania – jak prawidłowo łączyć stary styl z nowym, jak dobierać formy do starej architektury oraz jak zestawiać ze sobą odmienne wzorniczo przedmioty, aby tworzyły komfortową i piękną wizualnie całość. 
 

POLECAMY


Otwierasz hotel w zabytkowym budynku i szukasz wyposażenia? Na co warto zwrócić uwagę. 
Przy świadomych adaptacjach starych budynków w nowe przestrzenie duńscy architekci starają się zostawić prawie wszystko, najlepiej jak najwięcej z oryginalnych detali, które są kwintesencją zabytkowego wnętrza i decydują o autentycznym charakterze przyszłej inwestycji hotelowej. Klamki, okna, drzwi, sztukaterie, posadzki pozostają zawsze (częściowo odnowione) – oczywiście w miarę możliwości – takie same. Jeśli wymagana jest wymiana – na to miejsce pojawiają się wręcz identyczne rozwiązania. To dotyczy również elewacji, która nie odbiega od oryginalnego wyglądu z lat świetności. Pozostają też elementy starej architektury w ciągach komunikacyjnych, takie jak windy, drzwi wejściowe, poręcze czy schody. 

Czy nowoczesne wzornictwo z Danii odnajdzie się we wnętrzach zabytkowej architektury? 

Jak na tym dostojnym tle odnajduje się nowoczesne wzornictwo duńskie? Idealnie. Duńskie meble i oświetlenie projektowane są również z myślą o starej (rodzimej) architekturze. Ten pozorny mezalians stylistyczny rozwiązuje się sam, ponieważ jednym z najważniejszych cech duńskiego designu jest funkcjonalność. Na duńskim designie można również polegać. Aranżacja wnętrz mieszkalnych nie różni się pod kątem wyposażenia od aranżacji wnętrz użyteczności publicznych, również tu można spotkać rodzime marki. 
Dlatego też chcąc wyposażyć hotel w meble i oświetlenie duńskich marek, warto postawić na te przeznaczone do takich inwestycji. Mają one odpowiednie certyfikaty i często nawet 10 lat gwarancji (równie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy