Dołącz do czytelników
Brak wyników

Standardy Wi-Fi w hotelu – czego oczekują goście?

Artykuł | 19 kwietnia 2020 | NR 1
0 137

Szybki, bezpłatny i prosty w użytkowaniu. Naprawdę nic więcej nie jest potrzebne gościom hotelowym. Tyle teoria. Jednak w praktyce nie wygląda to już tak idealnie. Nadal często zdarza się, że Wi-Fi oferowane przez wiele hoteli jest rozczarowujące, niezabezpieczone i finalnie bezużyteczne.

„Dałbym temu miejscu 5 gwiazdek, gdyby Wi-Fi nie było takie złe”. Hotelarze nie mogą sobie pozwolić na to, aby taki wpis pojawił się w internecie. Goście zmieniają się bardzo często, ale recenzje online pozostają na bardzo długo. Niezależnie od tego, czy jest to hotel, motel, zajazd czy pensjonat. Goście oczekują, że będą mogli połączyć się z szybkim i stabilnym internetem.  

Obecnie dostępne urządzenia w porównaniu do tych sprzed kilku lat stały się przystępne cenowo i bardzo niezawodne. Jednak samo urządzenie nie wystarczy, aby zapewnić gościom szybki internet. Jak przygotować sieć, aby spełniała obecne standardy? Wystarczy skorzystać z kilku poniższych zasad.

Poznaj swoich gości i ich oczekiwania

Stałe i niezawodne połączenie internetowe jest koniecznością. Niektórzy goście używają hotelowej sieci Wi-Fi do komunikowania się z bliskimi w domu czy oglądania ulubionych filmów. Inni mogą korzystać z połączenia internetowego do pracy zdalnej. Łączność z internetem nie jest już udogodnieniem. Stała się ona integralną częścią codziennego życia i podstawowym oczekiwaniem podróżujących. Każda hotelowa instalacja Wi-Fi wymaga dogłębnej znajomości oczekiwań klienta i powinna być do nich odpowiednio dostosowana. 

Nie idź na łatwiznę

Postaw na bezpieczeństwo 

Wysokiej jakości, szybki i bezpieczny dostęp do internetu poprzez sieć Wi-Fi to powszechnie już obowiązujący w branży hotelarskiej standard. Dla gości coraz częściej bezpieczny i szybki internet jest równie ważny jak wygodne łóżko. Źle konfigurowana lub niezabezpieczona sieć bezprzewodowa może być nie tylko źródłem mniejszego zainteresowania obiektem przez potencjalnych gości, ale także może stać się źródłem wielu problemów dla hotelu. Hotele czy ośrodki wypoczynkowe to miejsca, w których przetwarzane są dane wrażliwe (dane o klientach czy kontraktach biznesowych). Sieć hotelowa łatwo może stać się obiektem szantażu hakerów. Wybierając dostawcę usługi dostępu do internetu i sieci Wi-Fi, warto zwrócić uwagę, iż jakość internetu to nie tylko prędkość maksymalna. Równie istotne są parametry jakościowe jak niskie opóźnienia czy utrata pakietów IP. Na odczuwalną jakość znacząco wpływa także ilość i przepustowość punktów styku i wymiany ruchu z największymi światowymi operatorami telekomunikacyjnymi (tzw. peering).

Równie ważne są mechanizmy zapewnienia bezpieczeństwa danych. UPC Biznes w swojej usłudze „Biznes Wi-Fi” oferuje bezpieczny dostęp do internetu poprzez Wi-Fi zarówno gościom, jak i pracownikom hotelu.

W ramach usługi, UPC Biznes kompleksowo odpowiada na projekt techniczny, wybudowanie, konfigurację dostosowaną do wymagań hotelu, jak również zarządzanie sieciami Wi-Fi.  

Mariusz Kasprzak. Kierownik Zespołu Zarządzania Produktami dla Firm. UPC Biznes

 

Hotelowe Wi-Fi nie jest produktem z półki w supermarkecie, który każdy może kupić. Nie ma dwóch takich samych sieci bezprzewodowych i każdy hotel musi traktować swoją instalację Wi-Fi w sposób wyjątkowy.

Zainwestowanie w dobrze skonfigurowaną sieć pomoże zmniejszyć przyszłe koszty związane z obsługą, konserwacją i aktualizacjami. 

Przy wyborze urządzeń należy kierować się ideą, że tanie urządzenia zaprojektowane do użytku domowego (SoHo), dostępne w marketach lub lokalnych sklepach komputerowych, nie nadają się do używania w hotelach. Nawet w tych, które oferują gościom „pobyt jak w domu”. Hotele muszą sięgnąć po urządzenia klasy biznes, które, pomijając niezawodność i wydajność, mają wiele użytecznych funkcji. Których ze świecą szukać wśród urządzeń przeznaczonych dla użytkowników domowych. 

Stałe i niezawodne połączenie internetowe jest koniecznością. Niektórzy goście używają hotelowej sieci Wi-Fi do komunikowania się z bliskimi w domu czy oglądania ulubionych filmów. Inni mogą korzystać z połączenia internetowego do pracy zdalnej. Łączność z internetem nie jest już udogodni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy