Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hotelowy know-how

8 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Wakacje 2022. Radosny urlop czy niepewność jutra?

0 160

Od przeszło dwóch lat wypoczynek Polaków wygląda zupełnie inaczej niż przed rokiem 2020. Na przeszkodzie stanęła nam pandemia koronawirusa i obostrzenia wprowadzone przez polski rząd. W chwili, gdy każdy z nas myślał, że zaczniemy stopniowo powracać do normalności, rozpoczęła się wojna za naszą wschodnią granicą, a galopująca inflacja powoduje, że coraz baczniej przyglądamy się wszystkim naszym wydatkom, również związanym z naszymi podróżami. Czy nadchodzące wakacje 2022 będą rekordowe, jeśli chodzi o wyjazdy Polaków? Jaki los czeka obiekty noclegowe – rozkwit czy załamanie?

Do rozpoczęcia wakacji 2022, coraz mniej czasu. Ich oficjalny początek to 25 czerwca, a zakończenie – 31 sierpnia. Pogoda w wielu regionach w Polsce sprzyja, więc coraz chętniej spędzamy swój wolny czas na świeżym powietrzu i odliczamy dni do nadchodzącego, wakacyjnego wyjazdu. 

POLECAMY

Czy wakacje 2022 będą rekordowe pod względem wyjazdów Polaków?

Na samym wstępie warto postawić pytanie – jakie to będą wakacje? Rekordowe? Inne? Długie czy krótkie? Spędzone w popularnych kurortach, czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania?
Z optymistycznymi danymi związanymi z wyjazdami Polaków mieliśmy do czynienia podczas dopiero co zakończonego długiego weekendu majowego. Według danych z Nocowanie.pl, z którego w sezonie korzysta nawet 4 mln turystów miesięcznie, chętnych na podróżowanie po naszym kraju nie brakowało – swój wolny czas spędzaliśmy przede wszystkim w górach (Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba) oraz nad morzem (Trójmiasto, Władysławowo, Kołobrzeg).
 


Rekordowe obłożenie obiektów noclegowych i wyższe ceny za nocleg w tym roku szły ze sobą w parze. Stawki za nocleg w hotelu czy pensjonacie były wyższe nawet o 30%. Liczba zapytań o noclegi pod-
czas majówki sięgnęła niemal 120 tysięcy, a średni koszt wyjazdu wyniósł w tym roku 871 zł.
To dobry znak, który zwiastuje, że podczas nadchodzących wakacji może być przepięknie i normalnie. Nie wszyscy bowiem decydują się na urlop podczas długiego weekendu majowego, natomiast w wakacje każdy, kto może sobie pozwolić na wyjazd, zawsze znajdzie czas, by odwiedzić wybrany przez siebie region w Polsce – przynajmniej na weekend. 
Niezwykle istotny z punktu widzenia wakacji 2022 wydaje się również bon turystyczny, którego ważność obowiązuje do końca września. Każdy, kto do tej pory nie wykorzystał dofinansowania w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, może to zrobić np. podczas nadchodzących wakacji, przeznaczając bony na opłacenie noclegu lub skorzystania z atrakcji znajdujących się w danej miejscowości.

Które miejscowości będą cieszyć się największym zainteresowaniem podczas wakacji 2022?

Turyści, którzy planują swój letni wypoczynek w Polsce, najczęściej decydują się na urlop nad morzem,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy