Zaplanuj najlepszy catering na event

Eventy
A gdyby tak przyszło nam obsłużyć 8 tys. osób, dla których gotowałoby 80 kucharzy zarządzanych przez 10 mistrzów kuchni przy wsparciu 400 kelnerów i 150 osób personelu logistycznego? Catering na event to zawsze nie lada wyzwanie, nawet wtedy, gdy naszych eventowych gości jest znacznie mniej.

Cateringowy prapoczątek to oczywiście rozmowa z klientem. – Rozpoczynamy przede wszystkim od szczegółowej analizy oczekiwań klienta. Dokładnie sprecyzowany cel, jaki przed eventem stawiają sami organizatorzy, pomaga nam w przygotowaniu odpowiedniej oprawy cateringowej. Za każdym razem dopasowujemy naszą ofertę do potrzeb klienta i jego realizacji. Musimy wiedzieć, czy catering ma stanowić główny przedmiot eventu, czyli być elementem artystycznym, czy ma raczej odgrywać rolę drugoplanową. Bardzo często spotykamy się jednak z realizacjami, podczas których catering ma pozostać na długo w pamięci uczestników i naszym zadaniem jest przygotowanie oryginalnego i nowoczesnego menu i podanie go w formie kulinarnego show. Oczywiście konieczna jest także analiza struktury gości oraz miejsca, w którym odbywa się event, szczególnie pod względem technicznym i logistycznym – tłumaczy Michał Kozak, dyrektor generalny MCC Mazurkas & Mazurkas Catering 360°. Podobnie uważa Eliza Kozica, Sales Director Concordia.– Istotne, aby już na etapie planowania eventu precyzyjnie rozpoznać potrzeby jego organizatora, najdokładniej zaplanować nie tylko menu w wersji dedykowanej tematowi spotkania, ale też obsługi i właściwej prezentacji.– Ważnym elementem jest sprecyzowanie oczekiwań gości, czy ma to być impreza krótka, czy raczej kilkugodzinny bankiet. Ważne jest określenie rodzaju gościa cateringowego, np. czy na imprezie będzie więcej kobiet czy mężczyzn. Przy mniejszych, bardziej spersonalizowanych przyjęciach warto dowiedzieć się, jakie są upodobania kulinarne gości oraz czy trzeba przygotować jakieś potrawy zgodnie z określoną dietą, np. bezglutenową czy wysokobiałkową – tłumaczy Mariusz Tkaczyk, specjalista ds. gastronomii w sieci Qubus Hotel.

POLECAMY

Idealne menu eventowe

Od czego zaczynamy? – Czynników mających wpływ na menu czy formę podania jest bardzo wiele. Musimy uwzględnić, czy impreza jest na stojąco, czy na siedząco, czy podajemy alkohol, czy odbywa się na powietrzu, czy w hali. Nie ma idealnej metody – trzeba być elastycznym, by móc zawsze sprostać stawianym nam oczekiwaniom – mówi Artur Bąk, Revolta Food. – Potrawy cateringowe komponowane są w dużej mierze na życzenie gościa. Ich rodzaj dopasowany jest często do tematyki i kształtu imprezy. Przy cateringach świątecznych większość firm stawia np. na tradycyjne polskie potrawy. Bardzo modne i popularne stają się tzw. fingerfoodsy. Są to małe przekąski, minidania, które można jeść bez użycia sztućców i talerzy. Ich wielkość waha się pomiędzy 20 a 40 ml. Finger food bardzo dobrze sprawdza się na bankietach i koktajlach. W Qubus Hotel w ofercie finger food proponujemy ponad 60 minipotraw. Często o pomyśle na potrawy cateringowe decyduje też pora roku. W lecie wiele eventów i przyjęć okolicznościowych odbywa się na świeżym powietrzu, dlatego warto w swojej ofercie cateringowej zaproponować menu grillowe. W naszych hotelach jest to opcja chętnie wybierana przez firmy, w związku z tym posiadamy kilka mobilnych, dużych grillów, w których można też piec i wędzić potrawy. W tego typu cateringu bardzo ważnym elementem wpływającym na smak potraw jest drewno, jakiego używamy podczas rozpalania grilla. Świetnie sprawdza się drewno bukowe i wiśniowe. W ofercie cateringu grillowego powinny znaleźć się oczywiście mięsa, takie jak karkówka, steki, ale także np. odpowiednie sosy, pieczone ziemniaki, świeże sałaty i grillowane desery. Bardzo efektownym elementem cateringowym jest tzw. stacja bufetowa połączona z live cookingiem – mówi Mariusz Tkaczyk.

Dobrze policzone

Kolejna niezwykle istotna sprawa w przypadku cateringu eventowego to liczenie. Rzeczą oczywistą jest to, że ilość wydawanego jedzenia musi być adekwatna do liczby gości. – Powinna być przygotowywana i kalkulowana z niewielką nadwyżką porcji w stosunku do liczby uczestników, aby wyeliminować ryzyko wyczerpania jedzenia zanim skorzystają z niego wszyscy uczestnicy. Przy wydarzeniach realizowanych w formule koktajlowej (na stojąco) warto pamiętać, że menu musi uwzględniać takie dania, które nie wymagają używania noża i są łatwe do zjedzenia na stojąco. Menu serwowane daje wszystkim te same szanse na smaczny posiłek i często podkreśla rangę spotkań, jednak wymaga zaangażowania większej przestrzeni oraz liczniejszej obsługi, co może mieć wpływ na koszty spot...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy