Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hotelowy know-how

22 kwietnia 2020

NR 5 (Wrzesień 2019)

Chemia hotelowa – lepsze środki uniwersalne czy wyspecjalizowane?

0 272

Utrzymanie wysokiego poziomu higieny w każdym obiekcie hotelowym to priorytet. Czystość to jeden z podstawowych kryteriów, według których oceniany jest każdy hotel. Dlatego też wszyscy goście hotelu, jak i osoby nim ZARZĄDZAJĄCE, życzą sobie najwyższych ocen w tym zakresie. Jak zatem tego dokonać? Jak zapewnić, aby każda widziana przez gości powierzchnia dawała poczucie komfortu i bezpieczeństwa?

Obecny rynek preparatów chemicznych możliwych do zastosowania w obiekcie hotelowym obfituje w przeróżne oferty. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, a przedstawiciele handlowi prezentują nam kolejne rodzaje preparatów, od tych bardzo uniwersalnych po specjalistyczne, przeznaczone do wybranych zadań. Każdy prezentowany przez sprzedawcę środek czystości wydaje się idealny, ale to my, jako osoby odpowiedzialne za czystość w hotelu, musimy dokonać wyboru. Często pojawiającym się dylematem w wyborze jest pytanie „jeden uniwersalny czy kilka specjalistycznych?”. Każdy z nich zachwalają producenci, jednak to praktyka pokaże, który z nich jest właściwy.

Za i przeciw preparatom uniwersalnym

Pierwszym argumentem skłaniającym nas do wyboru preparatów uniwersalnych jest większe spektrum jego użycia. Możemy nim bowiem myć większą ilość powierzchni w danym obszarze hotelu. Dzięki temu możemy często zastosować jeden preparat do mycia podłóg, ścian, urządzeń i mebli technologicznych np. w kuchni hotelowej. Zastosowanie środków uniwersalnych to również potrzeba mniejszej liczby szkoleń, co w czasach tak dużej rotacji pracowników jest ważnym argumentem.

Stosując uniwersalne preparaty, zmniejszamy ryzyko wystąpienia pomyłki w ich wykorzystaniu, co zwiększa m.in. bezpieczeństwo personelu. Poszukując korzyści płynących z wykorzystania preparatów uniwersalnych, możemy również zwrócić uwagę na stany magazynowe. Przy mniejszym asortymencie środków chemicznych wykorzystywanych w hotelu zapewne uzyskamy korzyść w postaci mniejszej ilości środków finansowych zamrożonych w zapasach preparatów chemicznych, bowiem ogólna ich liczba w magazynie ulegnie obniżeniu.

Jak widzimy, korzyści płynących z zastosowania uniwersalnych środków czystości nie jest mało. Czy jest więc druga strona tego medalu? Jak doskonale wiemy z własnego doświadczenia, nie ma rzeczy idealnych.

Pamiętajmy, że różne powierzchnie to różne rodzaje zanieczyszczeń. Różne rodzaje zanieczyszczeń to potrzeba zastosowania różnych pod wględem składu i właściwości preparatów. Niektóre powierzchnie wymagają zastosowania preparatów o odczynie kwaśnym, inne o odczynie zasadowym. Nie umyjemy skutecznie szyby w kabinie prysznicowej pokoju hotelowego, stosując wyłącznie środek uniwersalny. Konieczne tu będzie często naprzemienne zastosowanie preparatów kwaśnych i alkalicznych. 

Każdy obszar hotelu, chociażby taki jak SPA czy zaplecze kuchenne, wymaga zastosowania wielu specjalistycznych substancji, bez których nie da się utrzymać powierzchni w należytej czystości. Zastosowanie przez wielu pracowników tzw. preparatów uniwersalnych, do których zalicza się m.in. płyn do mycia naczyń czy preparat chlorowy do mycia toalet, przynosi bardzo często złe efekty – niektóre powierzchnie wręcz ulegają zniszczeniu. Powinniśmy dopilnować, by nasi pracownicy stosowali odpowiedni środek do określonych powierzchni i we właściwy sposób. Nie usuniemy bowiem przypaleń czy zanieczyszczeń mineralnych z pieca konwekcyjnego płynem do mycia naczyń.

Pamiętajmy, że środek uniwersalny umyje, ale nie w każdym przypadku da oczekiwany efekt. Tak więc będzie konieczne jego uzupełnienie przez preparat specjalistyczny. Żaden dział hotelu nie może sprawnie funkcjonować bez specjalistycznych preparatów do mycia i dezynfekcji powierzchni i sprzętu. Dział housekeepingu korzysta bardzo często ze specjalistycznych środków do dezynfekcji powierzchni czy odświeżaczy powietrza i odplamiaczy wykładzin podłogowych. Preparaty specjalistyczne niezbędne w zapleczach gastronomicznych to środki do szybkiej dezynfekcji, odkamieniania czy czyszczenia przypaleń z urządzeń grzejnych. 

Kitchen Pro & Oasis Pro

Bardzo cieszy nas coraz mocniej widoczny na rynku hotelarskim ekotrend. Staramy się wspierać naszych klientów w dążeniu do bardziej zrównoważonego zarządzania obiektem. Wprowadzamy rozwiązania i produkty, które nie tylko pozwalają na optymalizację kosztów, ale również wspierają dążenie hoteli do ograniczenia produkowanych odpadów i negatywnego wpływu na środowisko. W oparciu o nasze wi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy