Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hotelowy know-how

10 lutego 2022

NR 1 (Styczeń 2022)

Drewniana przyszłość sektora turystycznego

0 73

Ograniczenia spowodowane pandemią oraz coraz silniejsze negatywne efekty zmian klimatu sprawiły, że branża turystyczna znalazła się w kryzysie. Nie zmienia to faktu, że ludzie poszukują wypoczynku, a wdrożenie programu szczepień pozwoliło sektorowi na niewielkie odbicie. Zmieniły się jednak oczekiwania klientów i warunki rynkowe, co w najbliższych latach wpłynie na zmiany w bazie noclegowej. Czy drewniane hotele zastąpią betonowe?

Zmiany klimatu i pandemia – główne przyczyny zmian

Globalne ocieplenie to wieloaspektowy i złożony problem, w którego ramach mieszczą się nie tylko zmiany średniej temperatury czy tempo topnienia lodowców, ale również procesy gospodarcze i społeczne. Klimat oddziałuje na nasz sposób życia i odwrotnie, a żeby go chronić, Unia Europejska wprowadziła Zielony Ład1, którego celem jest przekształcenie wszystkich branż w neutralne klimatycznie. Dalsze emisje gazów cieplarnianych prowadzą do wzrostu średniej temperatury Ziemi, przesuwania się stref klimatycznych, podwyższenia temperatury wody we Wszechoceanie, co wpływa na kształt prądów morskich etc. 
Zmiany klimatu będą postępować, więc można założyć, że inwestorzy będą intensywniej korzystać z zielonych technologii. Ich znaczenie wzrośnie w obliczu kurczących się zasobów naturalnych. Choć całą gospodarkę czekają zmiany, szczególne czeka rynek turystyczny. Można przypuszczać, że zjawisko flygskam – wstydu przed lataniem – wpłynie na zwiększenie lokalności podróży, a także spodziewać się wzrostu znaczenia pociągów, zwłaszcza nocnych.
Sektor turystyczny będzie musiał zmienić się na niskoemisyjny – według badań odpowiada on za 8% całkowitych emisji gazów cieplarnianych na świecie2. Ma to na celu nie tylko dostosowanie się do wymogów prawnych, ale również ochronę uwielbianych przez turystów krajobrazów. Zmiany klimatu przyczyniają się m.in. do bielenia raf koralowych oraz topnienia śniegu w górach, co nie pozostaje bez wpływu na turystykę morską i górską.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na sektor turystyczny jest pandemia COVID-19. Według danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych wdrożenie szczepionek nie uchroni branży przed stratami – wyniosą one w 2021 r.
około 2 bilionów dolarów3. Widać jednak oznaki odbicia – według przewidywań w 2026 roku rynek hotelarski na świecie może być warty ponad 479 miliardów dolarów4. Zmieniają się też wymagania klientów, którzy pragną lokalności, doświadczeń i poszanowania środowiska naturalnego przy jednoczesnym zapewnianiu wygody i bezpieczeństwa. Niestabilna gospodarka, możliwość lockdownu oraz szalejąca pogoda sprawiają, że wiele osób nie planuje wczasów z wyprzedzeniem, a działa pod wpływem okoliczności – jeśli są sprzyjające, decydują się na wyjazd, jeśli nie, czekają. Ludzie oczekują również większej elastyczności w kwestii odwoływania rezerwacji, do czego sektor musi się przygotować.

Hotele z drewna 

Branża turystyczna będzie musiała dostosować swoje bazy hotelowe i noclegowe do nowych wymagań klientów, prawa i technologii. Dziać się to będzie równolegle ze zmianami w obszarze budownictwa, które (według raportu ONZ) w 2019 r. odpowiadało za 36% zużycia energii oraz 39% emisji CO2 na świecie5. 
Tradycyjny sposób budowy generuje spore koszty środowiskowe – w 2018 r. produkcja cementu była odpowiedzialna za 7% światowych emisji CO26, a produkcja jednej tony stali generuje 1,9 tony dwutlenku węgla7. Metoda ta wymaga również czasu na przygotow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy