Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hotelowy know-how

21 września 2020

NR 4 (Sierpień 2020)

Epidemia zmienia procesy rekrutacyjne. Czy na zawsze?

81

Ostatnie miesiące to czas, w którym niejeden obszar zawodowy został przeniesiony do sfery online. Dotyczy to również rekrutacji personelu hotelowego. To, co jeszcze kilka miesięcy temu było tylko zapowiadane jako jeden z trendów w rekrutacji, dziś musi być wdrażane i umiejętnie wykorzystywane. 

Czy zdarzyło się Wam decydować o przyjęciu kucharza do pracy po zdjęciach jego dokonań kulinarnych? Czy w naszym sektorze, który stoi czynnikiem ludzkim i osobowością, możemy realnie myśleć o rekrutacji przeniesionej do nowych technologii. 

Nowe realia rekrutacji

Konsekwencją koronawirusa była potrzeba przeformatowania również procesu rekrutacji w hotelu. Nie wydaje się, aby to była rewolucja, a dostosowanie poszczególnych etapów do nowych realiów. Zarówno pierwszy etap rekrutacji, czyli aplikacja i przesłanie CV, jak i drugi (testy rekrutacyjne) od kilku lat odbywają się drogą internetową. Rozmowa i wywiad telefoniczny to też kolejny etap, który był zbliżony do formuły online od dobrych kilku lat. 

Prawdziwy proces transformacji odbył się na etapie spotkań, które przeniosły się do wideorozmów z kandydatami. Kilkanaście rozmów, które odbywają się fizycznie w czyimś domu, gdzie w tle widać deskę do prasowania lub biegające dzieci, to sytuacja, o której mało kto marzy, a jeszcze rok temu nikt by się na to nie zgodził albo uznał, że to niepoważne podejście. Aplikacje do wideospotkań zdominowały teraźniejszość i chyba każdy z nas zetknął się w tym czasie z niejednym rozwiązaniem typu Zoom lub ClickMeeting. 

Według danych przytaczanych przez Reuters od stycznia do początku marca 2020 r. globalna liczba pobrań aplikacji do telekonferencji biznesowych wzrosła aż pięciokrotnie. Niewątpliwie rozmowy wideo stały się obecnie jednym z najważniejszych narzędzi rekrutera, kluczowym dla zachowania płynności działań. Bardzo ciekawe rozwiązanie wprowadziła firma Budimex, która przeprowadza Wirtualne Targi Pracy, webinary live na Facebooku i dzięki temu pozyskuje osoby, które są zainteresowane pracą. 

Rekrutacja online

W bardzo szybkim tempie zarówno rekruterzy, jak i kandydaci musieli...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy