Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fotowoltaika w hotelu – alternatywne źródła energii

Artykuł | 20 kwietnia 2020 | NR 2
0 191

Odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi. Nie emitują dwutlenku węgla i mogą się szybko zregenerować. Do takich źródeł możemy zaliczyć ciepło Ziemi, wiatr, pływy morskie czy światło słoneczne. To ostatnie wykorzystywane jest m.in. przez ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu elektrycznego. Ich popularność wzrasta z roku na rok. Coraz częściej instalowane są również w hotelach.

Instalacje fotowoltaiczne przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim ekonomiczne, ale równie ważne są te związane z ekologią. Panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych substancji do środowiska, a po zużyciu można poddać je recyklingowi.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne? 

Jest wiele źródeł, które dogłębnie i w techniczny sposób opisują zjawisko powstawania prądu elektrycznego w ogniwach fotowoltaicznych. Nie będziemy zagłębiać się więc w technologiczne szczegóły. Zjawisko fotowoltaiczne znane jest już od 1839 r. Jako pierwszy opisał je Aleksander Edmund Becquerel. Zauważył on, że pod wpływem promieniowania świetlnego w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna. 

Ogniwa fotowoltaiczne produkowane są z materiałów półprzewodnikowych. Najczęściej są to krzem, german lub selen. Ogniwo na bazie krzemu przeciętnie ma nominalne napięcie 0,6 V. Ogniwa łączy się szeregowo, w ten sposób moduły fotowoltaiczne uzyskują wyższe napięcia, ok. 40 V. Szeregowe podłączenie modułów fotowoltaicznych tworzą tzw. szeregi (stringi) modułów fotowoltaicznych. Podłączając kilka stringów, równolegle stwarzamy generator fotowoltaiczny, który następnie zostanie podłączony do falownika (inwertera) fotowoltaicznego. 

Do podstawowego zadania tego falownika można zaliczyć przetwarzanie prądu stałego na prąd przemienny o parametrach elektrycznych pozwalających bezpiecznie podłączyć nasze urządzenia elektryczne, lodówkę, wiertarkę, odkurzacz itp. Dzięki podłączeniu instalacji do sieci elektrycznej hotelu wyprodukowana energia z instalacji PV (z ang. Photovoltaics – fotowoltaika) będzie na bieżąco pobierana przez odbiorniki elektryczne w hotelu. Ewentualne nadwyżki pomiędzy produkcją a poborem mogą pozostać zmagazynowane w układach baterii lub oddane do sieci energetycznej. Pozwoli to na znaczną redukcję kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, której ceny ciągle rosną. 

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zwróci się w ciągu kilku lat. Hotele, bez względu na to, czy są to małe czy też duże obiekty, zużywają energię elektryczną przez 24 godziny na dobę. W pierwszej kolejności zużywana jest energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną. Dopiero niedobór energii pobierany jest z sieci energetycznej. Latem, kiedy dzień jest dłuższy, jest więcej światła słonecznego, panele produkują więcej energii elektrycznej i nadwyżki są oddawane do sieci energetycznej. Oddana latem do sieci energetycznej nadwyżka będzie odebrana w innych miesiącach. W przypadku mikroinstalacji (do 50 kWp) może to być od 70 do 80% przekazanej energii. Oszczędności uzyskane w ten sposób będą widoczne na fakturze wystawionej przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Panele fotowoltaiczne nie zajmują dużo miejsca. Montowane są przeważnie na dachu, który nie należy do często odwiedzanych miejsc w hotelu. Są bezobsługowe, a to znaczy, że do codziennej pracy, produkowania energii elektrycznej nie potrzeba nadzoru personelu technicznego. Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja PV przede wszystkim charakteryzuje się bezpieczeństwem i skutecznością produkcyjną. Dla hotelu jest to doskonałe uzupełnienie w dodatkowe źródło energii. Decyzja zapadła – w hotelu będzie instalacja fotowoltaiczna. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę, aby inwestycja nie stała się źródłem kolejnych kosztów?

Rozwojowa branża

Kiedy okazało się, że branża paneli fotowoltaicznych jest bardzo rozwojowa, na rynku pojawiły się setki firm oferujących montaż paneli. Niestety, wiele z nich zajmuje się fotowoltaiką przy okazji i to dopiero od kilku miesięcy. Dlatego dobór odpowiedniego przedsiębiorstwa, o ustalonej na rynku pozycji, mogącego się wykazać referencjami z podobnych obiektów, zapewni bezproblemowy start inwestycji, jak i późniejszą opiekę serwisową. 

Profesjonalne firmy mają uprawnienia do projektowania i nadzoru instalacji fotowoltaicznych. Projekt musi być zgodny z przepisami ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej oraz sporządzony na podstawie obowiązujących norm i przepisów prawa. Jeśli panele będą instalowane na dachu, projekt musi również uwzględniać...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy